Mladší dorostenci potrápili favorizovaný Třinec, i přesto padli

Helena Hegeďová • 06.01.2018

Bezbrankový stav rozsekl v první, a hodně opatrné, třetině hostující Ramik. Útočník třineckého celku se trefil z přečíslení tři na jednoho a dodal tak svému týmu potřebné sebevědomí. Od 17. minuty byli hosté lepším týmem a svou aktivitu si přenesli také do začátku druhé třetiny. Fakt, že vstřelené branka tým nabudí, byl potvrzen vyrovnávacím gólem Fencla, po němž se vyrovnala také hra. Do třetí třetiny se šlo za stavu 2:3 a domácí měli před sebou vidinu možného bodového zisku a hráli velmi aktivně. Vsetín by si z tohoto zápasu body určitě zasloužil, i přes dobrý výkon domácích však rozhodl v 54. minutě hostující Wantulok.

Extraliga mladšího dorostu - 2Č/5 so 6.1.13:00
HC Oceláři Třinec
3:4(0:1, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Fencl (Kunst, Půček), 40. Vrána (Babeliak), 49. Zemánek (Navrátil) – 17. Ramík (Wardas, Cienciala F.), 30. Petrovský (Macháček, Hrůzek), 34. Ramík (Bujak, Wardas), 54. Wantulok (Ramík, Wardas). Rozhodčí: Hykel – Adamec, Poruba. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 156. Střely na branku: 22:46. Průběh utkání: 0:0, 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4.

VHK ROBE Vsetín: Málek – Houser, Navrátil, Fencl, Kunst, Velikovský, Sviták – Kočí, Babeliak, Vrána – Calaba, J. Půček, Turek – Zemánek, Dědek, Liss.
HC Oceláři Třinec: Švančara – S. Cienciala, Hrůzek, Wantulok, Mituchovič, Bujak, F. Cienciala – Procházka, Raszka, Przybyla, Wardas, Jurzyca, Kašpárek, Petrovský, Hykl, Ramik, Macháček.

Vsetín se hned v úvodu zápasu dostal do početní výhody, když dostal dvě minuty za podražení Hrůzek. Domácím se ale nepovedlo udržet v pásmu a jejich přesilovka proto mnoho šancí nepřinesla. Oba celky se střídaly v útočných výpadech, hodně střel ale mířilo mimo branku nebo nechalo vyniknout brankáře. Většina pokusů byla namířena k tyčkám a gólmani zastavili kotouč zákrokem lapačkou. Druhá polovina první třetiny se nesla ve znamení vyloučení, a tedy přesilovek, oslabení a hry čtyři na čtyři.

Ani jednomu mužstvu se nedařilo a z herního obrázku to vypadalo, že úvodní dějství skončí nerozhodně. V 16. minutě se ale vydali do útoku Valaši. Vrána s Babeliakem byli ve své akci dobře bráněni čtveřicí soupeře. Převaha dostala puk na svou stranu a Oceláři byli najednou v přečíslení 3 na 1. Kotouč putoval od Filipa Ciencialy na pravém křídle přes Tommyho Wardase v mezikruží až na pravý kruh k Michalu Ramíkovi, který zametl puk do pravého horního rohu a nastavil tak skóre po první třetině.

Jelikož hosty vstřelená branka nabudila, pokračovali aktivně i na začátku druhé třetiny. Po potyčce byli vyloučení Filip Cienciala a Ondřej Navrátil, následně také Sviták a hosté se dostali do přesilovky 4 na 3, která bývá nejefektivnější. Domácí ale srdnatě blokovali nebezpečné střely, za což jim po ubráněném oslabení byla odměnou vyrovnávací branka. Jan Půček vybojoval útočné pásmo a snažil se sám prokličkovat mezi kvartetem bránících hráčů. Nakonec ale poslal zadovku na Stanislava Kunsta, který od modré nahodil, a za záda Švančary puk protečoval Jan Fencl.

Vyrovnané skóre ale nevydrželo dlouho. Hrálo se ve středním pásmu a Vsetín netrefil puk zrovna ideálně, což bylo impulsem pro Štěpána Macháčka. Třinecký útočník, který byl v utkání nejvíce vidět, nabral rychlost a všechny přebruslil. Před Málkem se rozhodl pro zakončení mezi betony, to mu však domácí gólman nepovolil a kotouč se zastavil o chrániče. Z druhé strany objel branku Servác Petrovský, který puk zpoza branky přizvedl nad Málkův levý beton. Strážce domácího brankoviště si nad něj přikládal lapačku, tak rychle ale zareagovat nestihl. Akce střídala akci a bylo to přesně v polovině zápasu, kdy Turek po kombinaci s Fenclem trefil pravou tyč. Sám se na branku řítil Ramík, nadvakrát Málka na betony nepřekonal.

Netrvalo však ani minutu a Michal Ramík se z branky mohl radovat. Spolu s Patrikem Bujakem se Ramík dostal do přečíslení a spoluhráč k němu poslal takové nahození, při kterém stačilo puk jen správně trefit a nasměrovat do branky, což se Ramíkovi povedlo na výbornou. Náskok Třince mohl být ještě větší, na trestnou lavici totiž usedl domácí Sviták. V této početní výhodě Třince byl hlavní hvězdou vsetínský útočník Kočí, který se dostal do brejku a později vytvořil šanci i pro Turka. Únik byl k vidění na druhé straně, Kašpárek byl zastaven nedovoleně, i přes to ještě poslal zadovku na Ramíka, který zakončil. Sudí ale měli při akci jasno a nařídili trestné střílení, střelou na betony Kašpárek neproměnil. Velmi důležitou branku vstřelil necelou minutu před koncem třetiny Vojtěch Vrána, který dostal namazáno od Borise Babeliaka a proměnil brejk střelou pod horní tyčku.

Opět se dalo z herního projevu jasně vypozorovat, co s týmem udělá vstřelená branka na konci třetiny. Vsetín vletěl na led namotivovaný a cítil možnost zisku cenných bodů. A v 49. minutě Vsetín opravdu vyrovnal. Na konci kombinace byl Tomáš Zemánek, jenž poslal z pravého kruhu nenápadnou střelu, která se otřela o hranu pravého betonu Švančary a odrazila se od ní až za brankovou čáru. Vyrovnaný stav byl v ohrožení poté, co na trestnou lavici usedl Babeliak. Třinec zahrozil hlavně na konci početní výhody a byla to zřejmě nejlépe odehrána přesilovka v celém utkání.

Valaši se následně dostali do přečíslení a z protiakce zahrozili také oceláři, když Wantulok nastřelil pravou tyčku. Sám obránce už zvedal ruce nad hlavu a zarazil se, když viděl rozhodčího rozpažit. Kryštof Wantulok ale nemusel být smutný dlouho. Byl totiž tím, kdo v 54. minutě tečoval puk od levé tyčky kolem Málkovy ruky. Třinec byl opět ve vedení. Vsetínští měli nespočet útočných šancí a na druhé straně je kvalitními zákroky držel Málek, jehož úspěšnost v tomto zápase činila 91,3%. Čtvrtý gól Vsetína byl na hokejce Turka, který ale přes najíždějící hráče soupeře nezvedl puk do potřebné výšky a kotouč se zastavil o Švančarův beton. Poslední minutu strávil domácí brankář na střídačce, Třinec už v této situaci zachoval chladnou hlavu a zápas v poklidu dohrál.