MDO: Poslední tři minuty rozhodly a Valaši berou proti Warrioru pouze bod

Helena Hegeďová • 07.03.2018

Dvěma rychlými brankami se dostali Valaši na začátku zápasu do vedení. Už to vypadalo, že za stavu 2:0 se půjde i do kabin, jenže poslední sekundy prvního dějství Valaši vypustili a Brno v čase 19:59 snížilo. Vsetín byl následně lepším týmem a opět odskočil na rozdíl dvou gólů. Jako problém by se daly nazvat přesilovky, kterých měl Vsetín dohromady 7, nevyužil však ani jednu. Pět minut před koncem třetí třetiny se zdálo být rozhodnuto, Warrior ale zbraně nesložil a během minuty oplatil Vsetínu dvě rychlé branky z úvodu. A šlo se do prodloužení, ve kterém proměnil trestné střílení hostující kapitán.

Extraliga mladšího dorostu - 2Č/18 st 7.3.17:45
HCM Warriors Brno
3:4p(2:1, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky:4. Zemánek (Čajanová), 5. Půček (Kočí), 35. Babeliak (Vrána) – 20. Marčík (Mrkvica), 58. Mrkvica (Hykl), 59. Mrkvica (Fojt, Lambert), 63. Snášel (TS). Rozhodčí: Fiala – Lederer, Bartek. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 128. Střely na branku: 39:29. Průběh utkání: 0:0, 2:0, 2:1, 3:1, 3:4.

VHK ROBE Vsetín: Málek – Houser, Velikovský, Zeman, Kunst, Sviták – Bednařík, Dědek, Babeliak, Kočí, Calaba, Veselý, Zemánek, Vrána, Půček, Čajanová.
HCM Warriors Brno: Atanasiadis – Fojt, Mrkvica, Pavič, Kopřiva, Hykl, Ludvík, Mahdal, Lambert – Kubíček, Hrstka, Marčík, Orsech, Snášel, Novotný, Heinrich.

Aktivněji začali hosté a Málek musel být hned v první minutě v pohotovosti. Když se ale Vsetínu podařilo vymanit se ze sevření Warrioru, byl to právě domácí tým, který zavařil soupeři v jeho brankovišti. Z dobré práce okolo brány vyplynula i první branka Valachů. Sára Čajanová převzala kotouč a zpoza Atanasiadisovy brány poslala přesný pas do mezikruží na Tomáše Zemánka, který z první uklidil kotouč do pravého horního rohu. Brno se sice snažilo z inkasované branky rychle vzpamatovat, vzápětí ale přišla další rána. A to když se do úniku dostal Jan Půček, který nepříjemnou bekhendovou střelou navýšil na 2:0. Následně mohli hosté snížit v přesilovce, ale vsetínská obrana si vedla na jedničku. Blokovala střely a měla kotouč pod kontrolou.

Také druhá strana si vyzkoušela hru v pěti proti čtyřem. Vsetín se držel v pásmu a kombinoval. Při velkém množství přihrávek ale došla Warrioru trpělivost a nahrávky soupeři překazil. I další průběh první třetiny, potažmo celého zápasu, ovlivňovaly nevyužité přesilovky. Valaši byli při hře 5 na 3 blízko třetí brance, Calaba ale kotouč před odkrytou pravou tyčkou netrefil. V poslední sekundě první třetiny utkání zaúřadovali hosté. Jiří Mrkvica najel do pásma po levém křídle a jelikož viděl, že se čas chýlí ke konci, rychle vystřelil. Puk se od Málkovy masky odrazil do mezikruží, přičemž Lukáši Marčíkovi stačilo nastavit hokejku a spolu se sirénou poslat puk do brány.

Hra Vsetína se zlepšovala, a to jak v útoku, tak v obraně. Valaši mohli těžit hlavně z toho, že si dokázali před brankou soupeře vytvořit tlak a přinutili Brněnské faulovat. Ke své smůle ale přesilovku nikdy nevyužili. Aktivně si počínal hlavně obránce Zeman na modré čáře a prostor kolem brankoviště patřil hlavně Kočímu. U Atanasiadise v mnohých momentech stálo opravdu hodně štěstí. Šance na obou stranách přišli při hře ve čtyřech.

Hyklova střela z vrcholu levého kruhu byla zblokována, ale puk se jako bumerang vrátil zpět na jeho hokejku, a tak si Hykl sjel blíž k brance. V tomto momentě vytáhl Málek kouzelný zákrok lapačkou a na druhou stranu se sám vydal Vrána, který si však při předávce kotouče nerozuměl s Kočím a z akce sešlo. Vsetínské to ale mrzet nemuselo, protože se v 35. minutě z přečíslení dva na jednoho prosadil Boris Babeliak. Valachy tato branka ještě více nabudila a Warrior měl o to více práce svého soupeře uhlídat, což se mu nakonec podařilo.

Třetí třetina přinesla ve svém úvodu hodně nepřesností na obou stranách. Na brněnské straně se nepřesné přihrávky přenesly i do přesilovky. Po návratu Kočího na led se ale ukázal Mahdal, jenž chtěl potrestat zbrklejší střídání Vsetína. Na druhé straně se chtěl chopit příležitosti Vrána, toho si ale pohlídala brněnská obrana. V 50. minutě dostal Kočí další menší trest, tentokrát za vyhození puku. Ani toto vyloučení nemuselo domácí mrzet, jelikož se jim dařilo držet kotouč na druhé straně kluziště a hlídat si tak dvoubrankový náskok. V závěru třetiny o něj však Valaši přišli. To, co vypadalo jako jasná partie, se z ničeho nic zvrtlo v remízu. Nejprve Hrstkovu střelu zablokoval Houser a Půček se vydal do útoku. Při pobytu před Atanasiadisem prohrál jeden ze vsetínských obránců souboj u mantinelu a vítěz Hykl poslal dlouhý a přesný pas na Jiřího Mrkvicu, který se 2 minuty a 31 sekund před koncem třetí třetiny trefil z pravého kruhu pod horní tyčku.

A za minutu Jiří Mrkvica zápas úplně změnil. Z nulového úhlu totiž zezadu nastřelil Málkovu masku, od níž se puk odrazil do brány. Za stavu 3:3 se šlo do prodloužení. Aktivnější byl v nastaveném čase Warrior, ale také Babeliak s Kunstem mohli poslat kotouč do prázdné brány. Tak, jak po celou dobu nebyly využity přesilové hry, tak se vyloučení v prodloužení stalo Vsetínu osudným. Po Houserově faulu bylo nařízeno trestné střílení. A kapitán Martin Snášel se prosadil. Střelou mezi betony. Radost Brna byla opravdu obrovská a hosté si užili také děkovačku, do které se zapojil i trenér, jenž na oslavu vítězství metal kotrmelce přes celou třetinu Warrioru.