Junioři senzačně otočili utkání s Libercem

Petr Vychopeň, Radek Bařina • 15.11.2008

V s e t í n - Jako z hororu byl pro juniory VHK úvod utkání proti Liberci. Téměř každá střela hostů totiž skončila za zády nejistého Musila a tak v úvodu druhé části prohrávali Valaši již 1:7. Prostřední dvacetiminutovka byla především ve znamení spálených vsetínských příležitostí. Až v jejím závěru se domácím přeci jen třemi slepenými brankami podařilo postrašit v poklidném tempu hrající hosty. Ti poté přidali na vyšší rychlostní stupeň, a když ve 43. minutě zvýšil Bulíř na 8:4, zdálo se být definitivně rozhodnuto. Vsetínští však v poslední desetiminutovce předvedli ofenzivní smršť, a když minutu a půl před koncem předvedl brutální faul hostující Kobza, dokázali při hře 6 na 4 nejen vyrovnat, ale v prodloužení při pokračující přesilovce dokonat málo vídaný obrat ve skóre.

- 20.kolo so 15.11.12:00
Bílí Tygři Liberec
9:8p(1:6, 3:1, 4:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Surovčík (Šimurda), 37. Surovec (Surovčík, Jurík), 38. Surovčík (Surovec), 39. Farda (Plachtovič, Pořický), 50. Pořický, 55. Surovec (Surovčík), 58. Kapr (Jurík), 60. Surovec (Kapr, Jurík), 61. Farda (Jurík) - 2. Niko (Bulíř), 5. Varga (Liška), 8. Bulíř (Vařecha, Klima), 9. Jágr (Mizerík), 9. Skalický (Liška, Varga), 18. Skalický, 21. Mizerík, 43. Bulíř (Jánošík). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:7, 4:7, 4:8, 9:8. Vyloučení: 7:13.
VHK ROBE Vsetín: Musil - Sadil, Kocur, Šimurda, Kapr, Farda, Lukeš - Vítek, Szabó, Kubo, Červenka, Surovčík, Plachtovič, Surovec, Martyčák, Pořický, Vávra, Valigura, Jurík.
Bílí Tygři Liberec: Skliba - Niko, Müller, Hataš, Hobza, Jánošík, Kulda, Diviš, Sobotka - Klima, Varga, Kedršt, Chochola, Skalický, Filippi, Vařecha, Jágr, Mulač, Mizerík, Liška, Bulíř.
Kdo neviděl, neuvěří! Utkání mezi favorizovanými hosty z Liberce a předposledním Vsetínem začalo snad ještě hůře, než i ti nejpesimičtější příznivci Valachů čekali. Hned ve 2. minutě si vybral slabší chvilku brankář domácích Musil, když mu nahození Nika skočilo před betonem a následně rozvlnilo síť - 0:1. Liberečtí byli zjevně při chuti a záhy se taky dočkali druhé trefy. Ta přišla v 5. minutě, kdy chyby vsetínských obránců využil Varga, vydal se vstříc Musilovi a chytatelnou střelou zvýšil náskok svého týmu - 0:2.

Dvanáct vteřin nato se ovšem zaskvěli Vsetínští. Zejména Šimurda, jehož střelu gólman Tygrů Skliba vyrazil jen před sebe, tam si na puk počíhal Surovčík a bylo sníženo - 1:2. Radost zelenožlutých však neměla dlouhého trvání, v 8. minutě se totiž prosadil Bulíř po nahrávce Vařechy - 1:3. To však nebylo všechno, neuběhla ani minuta a hosté ze severu Čech slavili další branku. O tu se svou střelou postaral Bulíř po nahrávce Vařechy - 1:4. Nutno však podotknout, že ani na tuhle branku Musil nebude vzpomínat v dobrém. Po tomto gólu si Vsetínští vzali oddechový čas, ale uběhlo něco málo přes půl minuty a hosté se opět radovali.

Pěknou akcí se prezentoval Skalický, Varga a Liška, přičemž prvně jmenovaný celou souhru zakončil - 1:5. V 11. minutě mohli domácí čtyřbrankové manko snížit, to by ale alespoň jeden z trojice Jurík, Surovčík, Surovec museli trefit poskakující puk před brankářem. Minutu nato se v dobré šanci ocitla agilní posila domácích - Jurík, ale jeho ránu z úhlu si gólman pohlídal. V 16. minutě to na Sklibu zkoušel ještě Kubo, ale skončil podobně jako kolega Jurík. To se nedá říct o Skalickém z řad Bílých Tygrů. Ten využil Kaprovo zaváhání na modré čáře, ujel celé obraně a ve finále překonal Musila - 1:6. Do konce první části už branka nepadla a někteří jedinci, kteří se na tenhle duel přišli podívat, se slovy: „Na to se nedá dívat" , opustili Lapač.

Už druhá třetina však naznačila, že by je to mohlo mrzet. Vsetín začal lépe bruslit, na brankáře Musila byl daleko větší spoleh a Liberečtí, podpíráni luxusním náskokem, už do toho nedávali všechno. Přesto se jim úvod třetiny vydařil a prostřednictvím Mizeríka, který ujel domácí obraně a překonal Musila ránou od tyčky, zvýšili náskok - 1:7. Poté se ozvali domácí, když parádní šanci zahodil Pořický. Další vzrušení přišlo v 23. minutě, když liberecký Klima trefil břevno. Další velkou příležitost měl na hokejce vsetínský Surovec, když tečoval pokus Sadila. Stejně jako Szabó o pár minut později ale ztroskotal na dobře chytajícím Sklibovi.

Další vyloženou šanci měl ve 27. minutě Farda, ale ani on na brankářskou akvizici hostů nevyzrál. Na mále pak měli junioři VHK, ale před pohromou je zachránil Musil, respektive jeho lapačka. Ve 37. minutě se domácí přecejenom dočkali. Přesilovku využil Surovec, kterému naservíroval krásnou přihrávku Surovčík poté, co objel klec hostů - 2:7. Svěřence kouče Jozefa Halouzky tenhle gól očividně nabudil a ovoce to přineslo v 38. minutě. To vyhrál buly Surovec a bleskurychle toho využil Surovčík svou metelicí - 3:7. Valaši ucítili šanci a hosty zjevně přehrávali. Když se ještě v 39. minutě trefil Farda po spolupráci Plachtoviče s Pořickým, hosté se měli čeho obávat - 4:7. Do konce třetiny už došlo jen k jednomu zpestření a tím byl desetiminutový trest udělen libereckému Chocholovi za nesportovní chování.

Ani úvod třetí třetiny si ale Vsetín nepohlídal a hosté trestali. Psala se 43. minuta, když si puk vyměnil Jánošík s Bulířem a ten taháčkem přelstil Musila - 4:8. V 45. minutě mohlo být pro domácí ještě hůře, ale tentokrát brankář předvedl vynikající zákrok hokejkou. Stejně dobře si vedl i v 49. minutě proti Vargovi. Zlomový okamžik nastal v 50. minutě a na svědomí ho měl vsetínský Pořický, když individuální akci bravurně zakončil střelou do snad jediného místa, které Skliba neměl pohlídané - 5:8. Po vstřelené brance byl Valachů plný led a Skliba se měl co otáčet. Po řadě nepřesných zakončení přišla 55. minuta a s ní střela Surovčíka. Tu brankář vyrazil jen před sebe, puk dojel Surovčíkův parťák Surovec a rozvlnil síť - 6:8. Hosté značně znervózněli a to domácím hrálo do karet.

Valaši, hladový po bodech, útočili odkud se dalo a v 58. minutě se dočkali kýženého úspěchu. Po nahrávce Juríka si od modré čáry vybruslil Kapr a přesilovkovou trefou snížil stav - 7:8. V 59. minutě se obecenstvo dočkalo i jednoho zákroku z kolonky likvidačních. Předvedl ho liberecký Hobza, jenž přišpendlil dost nešetrně hlavu Červenky na mantinel. Od rozhodčího vyfasoval pět minut a hrálo se dál. Utkání gradovalo a diváci, někteří ve stoje, čekali, zda domácí dotáhnou famózní obrat do konce nebo ne. A nakonec ano. V čase 59:11 rozjásal Lapač Surovec, když dokonal svůj hattrick a dorazil ránu Kapra za záda Skliby - 8:8.

Do konce třetiny už si obě mužstva pohlídala jeden jistý bod a tak podívaná pokračovala prodloužením. Do toho domácí naskočili kvůli již zmíněnému zákroku hostujícího Hobzy s jedním hráčem navíc. To zahrálo důležitou roli a Vsetín toho dokázal využít. Utkání ukončil svým projektilem od modré domácí Farda po nahrávce Juríka - 9:8. Ze skvěle rozehraného utkání si tedy hosté z Liberce odvážejí pouze jeden bod.