Jágra nebylo na debakl Vsetína třeba

Aleš Koňařík • 23.10.2004

V s e t í n – Nepomohla-li Vsetínu svěcená voda v podobě příchodu Antonína Stavjani na střídačku, pomůže mu už maximálně smlouva s ďáblem. V televizním zápase podlehl Kladnu vysoko 3:6, přitom měl utkání výborně rozehrané a za stavu 3:1, kdy skóroval Pavel Selingr, mohl soupeře odstřelit. Jenže se stal pravý opak, Kladno především díky výborné hře v přesilových hrách zadupalo vsetínské naděje do prachu. Na Vsetíně zavládl smutek a beznaděje...

- 17.kolo so 23.10.17:00
Rytíři Kladno
3:6(2:1, 1:3, 0:2)
Branky: 4. Frolo (Vlach, Veselý), 20. Klesla (Němec), 23. Seligr - 7.Bílek (Procházka, Patera), 26. Špelda (Horna), 35. Špelda (Kysela), 38. Kasík (Gardoň, Frolík), 54. Kaberle (Procházka, Patera), 60. Kysela. Rozhodčí: Smeták - Chytil, Dědek. Vyloučení: 8:6, navíc Klesla 10. minut OT. Využití: 1:4. V oslabení: 0:0. Diváci: 4055. Průběh zápasu: 1:0, 1:1, 3:1, 3:6.
VHK ROBE Vsetín: Žigárdy - Jaškin, Frolo, Kowalczyk, Klesla, Němec, Hrabal - Veselý, Vlach, Somík - Kovář, Vak, Demel - Dubec, Pavliš, Selingr - Hruška, Korotvička.
Rytíři Kladno: Kopřiva - Ševc, Kaberle, Čech, Kasík, Zeman, Špelda - Bílek, Patera, Procházka - Frolík, Gardoň, Kalla - Horna, Zajíc, Kysela.
Kladno, oslabené o opory Jágra a Orcta, nezačalo na Vsetíně nijak slavně. Domácí, snad motivování přítomností televizních kamer, nastoupili na rozdíl svých předchozích utkání velmi živelně. V 4.minutě projevil dostatek důrazu před Kopřivovou brankou Frolo, při avizovaném trestu pro Ševce protlačil puk pod tělem padajícího gólmana za brankovou čáru.

Rozhodčí Smeták ale nezůstal jen při ponechávání výhod a začal oba týmy s gustem vylučovat za jakékoliv přestupky holí. Kladnu se povedlo využít hned první přesilovku, když na trestné lavici seděl Jaškin. Hosté mohli děkovat štěstí a obránci Hrabalovi, který ve snaze zakleknout puk si jej srazil do vlastní branky.

Z řady následujících vyloučení se urodila krátká přesilovka 5 proti 3, ze které ale domácí vytěžili pouze tvrdou, leč nijak překvapivou střelu Kowalczyka. Blíže úspěchu byli Vak, který trefil tyčku a především Somík, jenž ale neprojevil před odkrytou brankou dostatek šikovnosti a puk poslal vedle. Vsetín byl přesto za větší aktivitu odměněn vedoucím gólem. Kladno šlo po faulech Horny a nešťastném vyhození Kopřivy do tří a tribuny rozjásal sedm vteřin před sirénou volejem mezi betony Klesla.

Když ve 23.minutě procedil mezi Kopřivovy betony puk z pravého křídla najíždějící Selingr, měli domácí Kladno doslova na lopatě. Somík, Demel nebo Vak mohli tým uklidnit, ale drtivý tlak Vsetína přinesl nulový efekt. A to se Vsetínu stalo osudným. Z nenápadné akce totiž trefil mezeru v Žigárdyho postoji obránce Špelda a vsetínské sebevědomí se v ten moment ocitlo v troskách. Zpět na vlnu euforie mohl tým poslat Vlach, jenže ve vyložené šanci proti Kopřivovi opět neuspěl a z protiakce Kladno potrestalo srážku vsetínských beků na modré čáře. Špelda si lehce tím pádem pohodlně vybruslil až před Žigárdyho a opět se trefil mezi betony nervózního vsetínského brankáře.

Tím ale nebylo vsetínskému soužení konec. Němec musel na poslední chvíli zastavit Kallu, jenže zasáhl jej holí v obličeji a inkasoval čtyři minuty. V druhé části trestu vyslal na vsetínskou branku vysoký puk Kasík a díky již tradiční vsetínské smůle z toho byl gól, který by jinak nepadl v 99 případech ze sta. Puk totiž od Žigárdyho masky zamířil mezi betony, na které si smutný vsetínský gólman mohl pověsit cedulku s nápisem „open air season.“ Kladno tak dokončilo během dvanácti minut neuvěřitelný obrat!

Vsetínský tým ve třetí části pokračoval v zahazování šancí, což mrzelo především v případě nádherného Kovářova sóla v přesilové hře, zakončené ale místo střely nahrávkou na obsazeného Vaka. Jenže těch vsetínských příležitostí se díky velmi pozorné a důrazné hře mnoho neurodilo. Vsetín neměl síly na překonání soupeřovy defenzívy, naopak Kladno číhalo na svou šanci a dočkalo se jí v přesilové hře. Kaberle si zkušeně sjel mezi kruhy a nedal Žigárdymu šanci. Zdeptaný tým strávil závěrečné minuty převážně v oslabení a pět vteřin před koncem zápasu inkasoval z hole Kysely pošesté.

Zdeněk Müller: „Vyhráli jsme zaslouženě. Rozhodující byla druhá třetina, ve které jsme zápas otočili z 3:1 na 4:3. Mužstvo zahrálo dobře v přesilovkách, ve kterých vstřelilo čtyři góly. Po dvou předchozích porážkách jsme vybojovali cenné vítězství.“

Antonín Stavjaňa: „Kladno potrestalo drtivou většinu chyb, které jsme dnes vyrobili. Za stavu 3:1 jsem si myslel, že jsme zápas schopni zvládnout, ale přišly hrubé chyby Dubce či Jaškina a i čtvrtý gól byl hodně zbytečný. Mužstvo tyto situace sráží, poslední dva góly už do tohoto výčtu nemá cenu počítat. Hráči dnes udělali tolik chyb, že by jim na pokuty nestačily jejich výplaty.“