Historický debakl v derby se Zlínem

Aleš Koňařík • 23.10.2001

V s e t í n – Po herní stránce ztratilo derby na napínavosti již v úvodu druhé třetiny, když po sólu upravil na 0:3 Balaštík. Konečný debakl 1:7 znamená pro Vsetín pokoření několika milníků: nejvyšší letošní prohra, nejvyšší prohra na domácím ledě v historii soutěže, nejtěžší porážka se Zlínem vůbec. Vsetín navíc zaznamenal ztrátu v podobě zranění brankáře Biegla, jehož musel zastoupit junior Plšek.

- 17.kolo út 23.10.17:00
Berani Zlín
1:7
41. Vlach (Vaic) - 13. Jenáček (Rachůnek, Ministr), 15. Balaštík (Pivko, Leška), 23. Balaštík (Marušák), 29. Leška (M. Hamrlík), 30. M. Hamrlík (Čajánek), 34. Ministr (Hučko, Jenáček), 55. Leška (Balaštík). Třetiny: 0:2, 0:4, 1:1 Rozhodčí: Rejthar - Vöroš, Šimůnek. Vyloučení: 10:8. Využití: 0:3. Diváci: 4110.
VHK ROBE Vsetín: Biegl (29. Plšek) - Němec, Hriňa, Kuboš, Štrbák, Šafařík, Spitzer (16. Vašut) - Vaic, Vlach, Demel - Veselý, Burger, P. Beránek - Vampola, Hudler, Kucharczyk.
Berani Zlín: Hudáček - M. Hamrlík, Mojžíš, Marušák, Blaťák, Posmyk, Hučko - Okál, Čajánek, Somík - Balaštík, Leška, Pivko - Rachůnek, Ministr, Jenáček.

Jako první se v 43.derby Vsetína se Zlínem osmělili domácí, po trochu opatrném úvodu se před Hudáčkem prosazoval Vlach. V dobré střelecké pozici pak branku netrefil Beránek, jenomže to už zvedali hlavu hokejisté Zlína. Nebezpečný byl především Leškův útok, nejprve se před Bieglem zjevil křídelník Pivko a z brejku pak na domácího gólmana nevyzrál sám Leška. Vsetínští přes nerozhodný stav začali působit nezvykle odevzdaně a bez potřebné jiskry, navíc začali kupit chybu za chybou. Nepřesnou rozehrávku Vampoly potrestal Jenáček, Balaštík pak v přesilové hře dokonal souhru celého útoku střelou do prázdné. Domácí se z ledu vytratili úplně, zlínští do přestávky ještě několikrát nebezpečně prověřili Bieglovu pozornost. Gól nedali, vývoj zápasu ale drželi pevně v rukou.

Zlínská nadvláda pokračovala i nadále. Dírou ve vsetínské obraně prolétl Balaštík a překonal Biegla potřetí. Domácí sice přitvrdili hru, mantinely se otřásly po atacích Štrbáka a Kuboše, výsledkem nakonec bylo dvojnásobný trest pro útočníka Beránka. Oproti Vsetínu patří Zlín mezi nejlepší týmy ve využívání přesilovek a branky Lešky, resp.Hamrlíka byly jako z hokejové učebnice. Po čtvrtém zásahu byl Biegl nucen pro zranění nedobrovolně opustit branku, premiéru v nejvyšší soutěži si tak odbyl junior Plšek. Dominantní výkon Zlína ještě umocňovalo střelecké štěstí, tečí Hučkova nahození se mezi střelce zapsal i Ministr. V poklidu chytajícímu Hudáčkovi přispívala i katastrofální koncovka vsetínských útočníků.

Jednoznačný stav umožnil Zlínu poněkud slevit z nasazení a dohrát v exhibičním tempu. Vsetín měl najednou hodně prostoru pro kombinaci, gentlemanské nabídky soupeře ale využil jen jednou, když Hudáčka prostřelil kapitán Vlach. Impotenci vsetínských útočných řad pak dokumentovaly zahozené šance Vaice, Beránka či Hudlera, na druhé straně se několika povedenými zákroky blýskl i Plšek. O změnu v historických tabulkách se sedmým zásahem postaral v 54.minutě Leška.

Stanislav Přikryl (Zlín): Byli jsme si vědomi, že domácí po předchozích ztrátách budou chtít bodovat. Zaměřili jsme se na to, abychom neinkasovali v začátku zápasu a čekali na příležitost. V první třetině jsme se dostali do dvougólového vedení. O všem pak rozhodla druhá třetina, byli jsme bruslařsky i kombinačně lepší. Pak už se utkání jen dohrávalo, domácí už neměli sílu na zvrat.

Jan Neliba (Vsetín): Věděli jsme, že Zlín je v současné době ve formě. Věřili jsme však, že když dodržíme taktické pokyny můžeme sehrát rovnocenný zápas nebo i bodovat. Bohužel jsme vyrobili tolik chyb, co ve všech předchozích zápasech dohromady. Musíme si z hráči promluvit a hrát to, na co máme. Snad jsme diváky potěšili tím, že jsme bojovali až do konce a zápas jen tak neodklouzali.