Góly přišly příliš pozdě

Tomáš Diblík, ČTK • 27.10.2001

P r a h a – Vsetín sice na Spartě mohutně finišoval, ale střelecké probuzení přišlo pozdě. Veselý a Vaic v rozmezí minuty stáhli třígólový náskok Sparty, při power-play však Tomík rozhodl o tom, že ani v šestém zápase v řadě se Vsetín nebude radovat z výhry.

- 18.kolo pá 26.10.18:00
HC Sparta Praha
4:2
23. Kašpařík (Tomík, Bělohlav), 28. Kučera (Jiruš, Kašpařík), 46. Zelenka (J. Hlinka, Žemlička), 60. Tomík - 57. Veselý (P. Beránek, Šafařík), 58. Vaic (Burger, Demel). Třetiny: 0:0, 2:0, 2:2 Rozhodčí: Haber - Dvořák, Křivský. Vyloučení: 4:6, navíc Veselý (Vsetín) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 5086.
HC Sparta Praha: Bříza - Ptáček, Šrek, Nedvěd, Srdínko, Jiruš, Kučera - Zelenka, J. Hlinka, Žemlička - Kratěna, V. Novák, Chabada (53. V. Král) - Tomík, Kašpařík, Bělohlav.
VHK ROBE Vsetín: Pešat - Kuboš, Hriňa, Němec, Štrbák, Šafařík, Vašut - Vaic, Vlach, Demel - Veselý, Burger, P. Beránek - Vampola, Hudler, Kucharczyk - od 14. min. navíc Valko.
PRAHA 26. října (ČTK) - Lepší návrat do extraligy si útočník Jiří Zelenka nemohl přát. V duelu proti Vsetínu vstřelil třetí gól a rozhodl tak o výhře vicemistra pražské Sparty nad úřadujícím šampiónem. Valaši zápas v závěru řádně zdramatizovali, ale pojistku přidal při jejich power play pouhých 28 sekund před koncem závěrečné třetiny slovenský útočník Róbert Tomík.

Domácí bez Broše, který má nastřelený svalový úpon, ale už se Zelenkou byli od začátku aktivnější. Právě navrátilec z Espoo jako první vážněji prověřil vsetínského brankáře Pešata, vzápětí si na poslední chvíli lehl do Srdínkovy rány obránce Němec a reprezentant Hlinka mířil přímo do strážce branky hostí. Valaši hrozili z brejků a jejich mladí a hbití hráči několikrát prověřili Břízovy kvality. Ostřílený sparťanský gólman však vychytal Hudlera, i Burgera s Beránkem.

Více než pět tisícovek diváků se dočkalo zaslouženého vedení domácích až na začátku druhé třetiny. Tomík objel Pešatovu branku, kde se Kašpařík nedal Šafaříkem odtlačit a otevřel skóre. Pojistku přidal o několik minut později při přesilové hře střelou bez přípravy obránce Kučera, pro kterého to byl první střelecký zápis v holešovickém klubu po návratu ze zámoří. Vsetínská snaha narážela dál na pozorného Břízu, ale i na nedostatečný důraz v koncovce, neboť šance Veselého, Beránka a Kucharczyka byly z kategorie vyložených.

Střeleckou smůlu neprotrhl na začátku poslední dvacetiminutovky ani Kuboš, který nastřelil jen tyčku, a odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Hlinkovu přihrávku zpoza branky umístil nekompromisně za Pešatova záda Zelenka a Sparta využila druhou hru v početní výhodě. Snad pod dojmem dostatečného náskoku polevili domácí trochu v pozornosti a málem se jim to nevyplatilo.

Vsetín v rozmezí pouhých 51 sekund dvěma góly stáhl na nejtěsnější rozdíl a necelé dvě minuty před koncem odvolal i Pešata. Štěstí se však přiklonilo ke Spartě a Tomík střelou ze středního pásma do opuštěné branky pečetil její výhru. Valaši nevyhráli už šest utkání v řadě.

Zdislav Tabara (Vsetín): Z našeho pohledu nám vyšla první třetina a závěr utkání, kdy hráči plnili stanovené taktické pokyny. Bohužel ve druhé části se hra změnila a Sparta byla jasně lepší. Jen škoda, že se nám během druhé třetiny nepodařilo snížit na dva jedna. Špatně jsme napadali, hráči nepřistupovali k protivníkovi. V závěrečné části se nám podařilo zdramatizovat zápas až velmi pozdě, kdy jsme snížili na 3:2 a zkusili power-play. Sparta už ale stav udržela.

Václav Sýkora (Sparta): Náš tlak narůstal postupem času, výborná obrana hostů nám víc nedovolila. Ve druhé třetině jsme zlepšeným pohybem vytvořili více šancí a po prvním gólu nám narostla i sebedůvěra. Podařilo se nám zvýšit na 3:0 ale špatným závěrem jsme si výhru zkomplikovali. Tentokrát to však naštěstí vyšlo.