Dorostenci si zpestřili tréninkový kolotoč přátelským zápasem s Brumovem

Helena Hegeďová • 29.12.2017

Začátek přátelského utkání mezi dorostenci Vsetína a Brumova vyšel lépe hostům, kteří po první třetině drželi těsný jednobrankový náskok. Vedení ještě navýšili, ale do poloviny zápasu se podařilo domácím vyrovnat. Ve 30. minutě se dostala do hry druhá část domácího týmu, která dokonala obrat a dotáhla zápas do vítězného konce.

ELSD - přát. pá 29.12.17:00
HC Brumov-Bylnice
7:3(0:1, 3:1, 4:1)

Branky a nahrávky: 24. Zetocha (Klímek, Půček R.), 30. Turek (Půček J.), 35. Pernický (Baďura, Krupa), 42. Půček R., 44. Lukačka (Pernický), 57. Petriska (Lukačka), 60. Baďura (Lukačka, Petriska) – 13. Lukšo, 23. Lysák L. (Macháč), 41. Lysák T. (Častulík). Rozhodčí: Vyloučení: 4:4 + Krupa (VSE) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Diváci: Střely na branku: Průběh utkání: 0:0, 0:2, 3:2, 3:3, 7:3.

VHK ROBE Vsetín: Chrástecký – Kunst, Kočí, Mikulenčák, Kočí – R. Půček, Zetocha, Klímek – Calaba, J. Půček, Turek.

Druhá polovina zápasu: Málek – Fojtášek, Vávra, Houser, Pernický – Baďura, Petriska, Klímek – Lukačka, R. Půček, Krupa.

HC Brumov-Bylnice: Hamrla – T. Lysák, M. Lysák, Lukšo, Divoš, Krúžela – Častulík, L. Lysák, Osacký, Holba, Novosad, Mikoviny, Macháč.

Aktivněji začali domácí, hosté však dokázali nastolenému hernímu tempu odpovídat kombinační hrou před brankou. Vsetín se při zmatku v brankovišti dostal do problémů, které hasil až gólman Chrástecký. Vsacanům se nedařilo udržet pásmo, a proto to byl právě zmiňovaný vsetínský gólman, kdo musel hasit více střeleckých šancí. Zdálo se, že oba celky spíše opatrně hledají způsob, jakým co nejefektivněji uspět a do ničeho se bezhlavě nehnaly. Jako první se radovali hosté, když se ve 13. minutě na levém křídle uvolnil Kristian Lukšo a individuální akcí před brankou zakončil kolem brusle bezmocného brankáře. Oba týmy následně nevyužily přesilovou hru a v posledních sekundách mohli při několika šancích vyrovnat Kunst s Klímkem.

Hosté začínali druhé dějství v početní výhodě, a proto se po vhazování ve středním pásmu bleskově přesunuli před vsetínskou bránu. Když se Mikulenčák vrátil na led, byla na domácích vidět snaha o vyrovnání. Přechod přes střední pásmo však nebyl z jejich pohledu úplně bezproblémový a radovat se mohli na druhé straně. Nejprve pálil Macháč, jehož střela se zastavila o betony. Chrástecký se chystal kotouč schovat, rychleji se ale zorientoval Lukáš Lysák, který poslal puk z dorážky do levého horního rohu. Vsetín za minutu snížil na rozdíl jedné branky. První gól domácích vsítil po rychlé kombinaci Adam Zetocha, který z pravého kruhu zametl kotouč do odkryté části branky.

Vsetín branka nabudila a domácí se tak stali aktivnějším celkem. Hosté to však kompenzovali rychlými protiútoky. Třicátá minuta byla ve své polovině, když Adam Turek z levého kruhu vyrovnal na 2:2, čímž dal druhé části vsetínského týmu dobrou startovní pozici. Brumov svého soupeře nejprve sevřel v pásmu a připravil mu perné chvíle. Klímek však kotouč vyhodil a dal tak svému celku šanci na útočnou akci. Ve 34. minutě fauloval Lukšo, žlutozelení se chopili příležitosti a otočili vývoj utkání. Nejprve vystřelil Tomáš Krupa, vyražený kotouč skončil na hokejce Martina Baďury a nakonec si puk našel Vojtěch Pernický, který zakončil dobrou vsetínskou práci na hranici brankoviště gólem.

Třetí třetinu odpálil Tomáš Lysák vyrovnávacím gólem, když dokázal dobře zužitkovat úvodní nápor Brumova. Jen o pár sekund později došlo za brankou hostujícího celku k nepříjemnému střetu. Za faul na Krúželu dostal domácí Krupa dvouminutový trest spojený s osobním desetiminutovým trestem. Oslabení se ale domácí nezalekli a ukázali, že se s nimi musí počítat i při početní nevýhodě. Roman Půček poslal kotouč mezi Hamrlovy betony a Vsacané opět vedli. Neuběhly ani dvě minuty a Vsetín se radoval znovu. Tentokrát z branky v přesilovce, kterou měl na svědomí Marco Lukačka. Domácí začali být výrazně lepším týmem a Brumov propadal v obraně. Chytrými a pohlednými individuálními akcemi se blýskl Klímek, nejblíže gólu pak by Baďura, který si ke kotouči najel z druhé vlny po přečíslení Petrisky a Půčka.

Další gólová parádička vznikla v 57. minutě, opět při vsetínském oslabení. Marco Lukačka se dostal do úniku, který zakončil objetím branky a posunutím kotouče směrem k brankové čáře. Hamrla si šikovným pohybem v brankovišti posunul kotouč na střed a zastavil jej betonem. Hostující gólman si pravděpodobně myslel, že má kotouč pod sebou, puk však zůstal na brankovišti, a tak Jánu Petriskovi nebránilo nic v tom, aby si z druhé vlny nabruslil k brankovišti a poslal kotouč pod horní tyčku. Hosté se s děsivě vypadajícím skóre nechtěli po dobrém začátku utkání smířit a Častulík přebruslil obranou dvojici Vsetína. Tuhle akci na poslední chvíli zastavil obránce Fojtášek. Poslední branku zápasu vstřelil v poslední minutě Martin Baďura, který využil přesné souhry s Lukačkou a Petriskou. V posledních sekundách ještě ujeli hosté dva na jednoho, vystřelit už však nestačili.

Josef Turek (VHK ROBE Vsetín): Dneska to byl přátelský zápas, vlastně náhrada za trénink. Dali jsme šanci sedmým hráčům a klukům z mladšího dorostu. Hráli jsme spíše do kondice, většina hráčů odehrála jen půlku zápasu, hrálo se na dvě pětky. Ti, co utkání zahajovali, tak šli ve 30. minutě dolů a šlo na led nové mužstvo s výjimkou Daniela Klímka a Romana Půčka, kteří hráli v rámci kondice celý zápas. Splnilo to svůj účel, narazili jsme samozřejmě na soupeře z nižší ligy, ale byli silní, věkově starší. Dneska se tedy jednalo o druhou fázi tréninku.

Zápas byl tedy od začátku plánován jako součást tréninku ve vánočním období?

Ano, přesně tak. Některé hráče, jako Martina Lašáka a Michala Matiaška, skolila viróza. Šimon Jenáček a Tomáš Ondračka dostali volno. Honza Vašenka už se začal po otřesu mozku zapojovat do tréninků, ale ještě dneska nehrál.

Další mistrovské utkání čeká starší dorostence 7. ledna, jak budou do té doby vypadat tréninky?

Pořád jedeme jednofázové tréninky a stále ještě bojujeme o play-off, kam postupují čtyři týmy. Před námi je ještě 10 kol a máme to dobře rozehrané. Všichni soupeři jsou ale strašně silní, a to třeba i Letňany, které jsou ve spodních patrech, ale mají kvalitní gólmany. Poslední dva zápasy jsme troskotali na tom, že jsme si vytvářeli šance, ale neproměňovali jsme je. Měli bychom se teď zaměřit hlavně na tu produktivitu, tedy například na to, aby začaly gólově přispívat i další pětky, jako tomu už jednu dobu i bylo. Honza Vašenka se dobře rozehrával, ale potom bohužel přišlo to zranění.

Bral jste dnešní přátelské utkání také jako šanci vidět mladší hráče v konfrontaci s těmi staršími? Uvažujete třeba, že byste ještě v průběhu sezóny někoho vytáhl o kategorii výš?

Nebyli tady úplně všichni šikovní hráči z našeho mladšího dorostu, protože hodně z nich teď během pauzy trénuje v mateřských klubech. My už jsme v letošní sezóně dali šanci Standovi Kunstovi, Honzovi Půčkovi a Málkovi v bráně. Jenomže teď je hlavně třeba, aby mladší dorost odskočil od Poruby a udržel se v extralize. Dlouhodobě se nedařilo, a tak jsme do toho nechtěli sahat a říkal jsem, že bude lepší dát jim větší šanci, až se odtrhnou o nějakých devět dvanáct bodů. Jsou tam ale opravdu šikovní hráči, se kterými bychom chtěli do budoucna pracovat.