Dorostenci si poradili s Kladnem a chystají se na rozhodující zápas

Petr Vychopeň, Kristýna Guricová • 02.03.2007

V s e t í n - Silný hokejový zážitek při utkání dorostenců s Kladnem se určitě vryl do srdcí vsetínských fanoušků. V tomto utkání nesměli Valaši prohrát, jinak by pro ně cesta za titulem v letošní sezóně skončila. Díky bravurnímu výkonu domácího brankáře Hromady, kterého překonal pouze Gudas a několika přesným střelcům, kteří dokázali nadělit Kladnu čtyři branky, je stav série srovnaný. Trefovali se Pořický a Surovčík, ve 44. minutě pak Stříteský proměnil trestné střílení a nakonec se na střeleckou listinu přidal i Holomek. O účasti v dalších kolech play-off tedy rozhodne až sobotní utkání, které začíná ve 12:00 na Lapači.

- OP pá 2.3.17:00
Rytíři Kladno
4:1(1:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Pořický (Pospíšil), 36. Surovčík, 44. Stříteský, 49. Holomek (Vávra) - 55. Gudas (Dalecký). Rozhodčí: Mikula - R. Vengřín, M. Vengřín. Vyloučení: 10:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 485. Střely na bránu: 36:38
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Kvasnička, Stříteský, Holomek, Vrba, Štindl, Mikulaštík, Kocur - Knetoš, Ptáčník, Pořický, Surovčík, Pospíšil, Kubo, Vávra, Červenka
Rytíři Kladno: Pucholt - Látal, Gudas, Vyskočil, Kružík, Pulchart, Vrba, Kužel - Dalecký, Čurda, Bečvář, Csanyi, Kupec, Mužík, Hošek, Havlíček, Lipold, Máša, Melka
Zápas, který mohl být pro Valachy tím posledním, načal první střelou na branku kladenský Vyskočil, jehož pokus ale Hromada s ledovým klidem zlikvidoval. Poté se hosté dostali do menšího tlaku, kterého mohl využít Bečvář, ale do cesty se mu postavil opět domácí brankař. Na řadu potom přišli i domácí, jenže k žádné větší šanci je kladenští nepustili. Na druhé straně ale musel být Hromada neustále v pozoru. V čase 4:16 rozhodčí poprvé zvedl svou pravici a na lavičku hanby šli dokonce dva hráči domácího celku. V první minutě kladenské přesilovky Hromada třemi hbitými zákroky držel Vsetín nad vodou. Poprvé, proti střele Látala vyzvedl svou vyrážečku, podruhé puk do branky nevpustil díky svým rychlým betonům, kterými odrazil pokus Kružíka a třetí zákrok si domácí golman připsal znovu proti projektilu agilního Látala.

Útočení hostů přerušila až píšťalka rozhodčího, který si všimnul seknutí Kupce do lapačky Hromady. Po buly se ale Kladenští opět uhnízdili v útočném pásmu a po několika přihrávkách se dostal do výhodné pozice Máša, kdy nikým nestřeženou vsetínskou klec přibližně ze tří metrů minul. Po vypršení trestů domácích se provinili svěřenci trenéra Kopeckého a všechno bylo rázem naopak. Výhodu pěti proti třem si mohli vyzkoušet domácí, kteří Pacholka v kladenské bráně nenechali ani chvíli vydechnout. čas plynul rychle, ale po skončení jednoho trestu donutili domácí kladenské k dalšímu faulu.

Tentokrát si s pravidly neporozuměl kapitán Kupec, a tak se zelenožlutým naskytla dvojnásobná početní výhoda. Ve velké šanci se octl vsetínský Vrba, kterého ještě Pucholt vychytal. O chvíli později v čase 08:39 už byl strážce klece Rabatu krátký na domácího Pořického. Ten dostal puk za branku, ze které vyjel před Pucholta a střelou odraženou od horní tyče do branky rozjásal diváky. Vyrovnat stav mohli Kladenští o minutu později, to by ovšem nesměli mít Vsetínští v brance Hromadu s jeho perfektní formou. V krátkém časovém sledu čelil nejprve střele Melky z otočky, kterou vykopl betonem. Poradil si i s šancí Kupce, jehož střelu odrazila vyrážečka a následně pálil Kružík, ale i jeho pokus se za záda maskovaného muže v zelenožlutém nedostal. Hostům v první třetině nechyběla nouze o šance, ale díky krásné trefě Pořického a bravurním výkonu Hromady se do šaten odcházelo za jednobrankového náskoku, který drželi domácí.

Prostřední část už nebyla tak štědrá na šance, ale v žádném případě jich nebylo málo. Jak první, tak i celou druhou třetinu doprovázela hosty velká smůla, která se jim lepila na brusle. Hra nabrala spád, když se v čase 22:22 Pořický uchýlil k podražení. V přesilovce hostů ale unikl domácí Kubo, s jehož nájezdem si nakonec Pucholt poradil. Při jednom střídání se vydalo na vsetinskou klec dokonce trio Dalecký, Havlíček a Melka, ale jeden jediný obránce Valachů si s nima poradil, když dobře vystihl jejich úmysl a vypíchl jim puk. Hra by se v tomto dějství dala nazvat nahoru-dolů. Už při hře v plném počtu se ukázal v dobrém světle kladenský Dalecký, který předvedl divákům jak dobře umí pokrýt puk. Jeho snahu ale utnul domácí Stříteský a puk přes všechny čáry vyhodil. Po buly vystřelil z mezikruží Lipold, jenže puk nenabral ten správný směr.

Rabat se ale po této střele dostal do tlaku, který trval nejméně dvě minuty. V těchto chvílích si Vsetínští ověřili jak je dobré mít Hromadu v kleci. Všechny, na něho vyslané střely, totiž vsetínský mág zneškodnil. Proti Bečvářovi, který si myslel, že už střílí do prázdné klece, se dokonce Hromada položil na led a natáhlou lapačkou puk vytěsnil mimo brankoviště. Po krátkém oddychu se do hry zapojil i Pucholt, kterého prověřil Štindl střelou od modré čáry. Kladenská jednička si ale poradila na výbornou. V protiútoku ale Vsetínští nechali otevřená vrátka a k útoku vystartoval Máša, který dostal přihrávku, ale obehraná písnička s Hromadou pokračovala nadále. O chvíli později si hosté vybojovali přesilovou hru, ve které už zvedali ruce, ale jak se ukázalo, střela Daleckého se zastavila jenom na horní tyči. Potom přišlo i vyloučení hostů, které se jim hrubě nevyplatilo. V přesilovkovém postavení se odhodlal ke střele domácí kanonýr Surovčík a jeho rána slavila úspěch. V závěru byla k vidění ještě jedna velká možnost, ve které se Holomek octl před ležícím Pucholtem, ale jeho střelu zblokovala hokejka Csanyiho, který tak zažehnal nebezpečí.

Ve třetí dvacetiminutovce oba celky pokračovaly ve skvělém výkonu, kterým bavily diváky a mnohdy i sebe. Padlo i nejvíce branek. V 41. minutě rozhodčí Mikula poslal na trestnou lavici kladenského Mášu, ale jeho zaváhání napravil skvěle bránící Dalecký, který pro Rabat vybojoval hodně vteřin. Přesilovka se tak obešla bez větších šancí, ale v 44. minutě ujel kladenské obraně Červenka, kterého za cenu trestného střílení poslal k ledu Gudas. K nájezdu se postavila opora vsetínské mládeže Matěj Stříteský a z očí do očí Pucholta prostřelil. Za stavu 3:0 hosté pořád nic nevzdávali a útočili jako doposud. Dokonce si vynutili dvojnásobnou přesilovku, která mohla, ale nemusela trvat 71 vteřin.

Obléhání Hromady odstartoval pokus Gudase, jenž nabral trochu nepřesnější směr, než by si autor přál. Další rána zasáhla Hromadu do masky a na chvíli se hra přerušila. Svěřenec trenéra Žilky se ale vzpamatoval a ve hře pokračoval nadále. V 49. minutě se z nenápadné akce mohli Vsetínští radovat z branky, kterou od modré čáry vstřelil nejproduktivnější obránce - Ondřej Holomek, kterému asistoval Vávra. Po čtvrté brance v kladenské síti se hra uklidnila a už se hrálo převážně ve středním pásmu. Vyjímkou byl menší tlak zelenožlutých, na jehož konci se zaskvěla lapačka Pucholta. V čase 52:13 se faulu dopustil domácí Stříteský a právě tahle přesilovka zkazila Hromadovi radost z čistého konta. Tři vteřiny před jejím koncem projel obranou domácích Gudas a své sólo zakončil střelou, která skončila za zády dosud bezchybného Hromady. Poté se hra na kratší dobu uklidnila a ubylo šancí.

Větší vzrušení přinesla pro diváky 59. minuta, když domácí vstřelili branku, ale ta jim nebyla uznána. V závěru třetiny se hostům dostaly další možnosti ke vstřelení branky, a to když si na trestnou lavici sedl nejprve Holomek a následoval ho i Mikulaštík. Tuto výhodu už ale Kladenští gólově nezužitkovali a domácí Vsetín se tak může radovat z výhry v poměru 4:1.