Domácí premiéra starším dorostencům nevyšla

Radek Bařina • 14.09.2012

Nepovedený první domácí zápas mají za sebou starší dorostenci VHK Vsetín. Hosté z Havířova byli po celý zápas důraznější, hbitější, přesnější, lépe bruslili a navíc dokázali v první polovině zápasu trestat četné chyby ve vsetínské defenzívě. Nebylo proto divu, že v polovině utkání svítilo na ukazateli skóre 0:4. Ondřej Grygar sice následně dokázal snížit, na víc už se ale Valaši nezmohli a Havířovu nakonec po zásluze podlehli 1:4.

ESD - 3.kolo pá 14.9.16:30
1:4(0:2, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 33. Grygar - 5. Orság (Carbol), 17. Bednář (Gola), 22. Carbol (Orság, Synek), 27. Šmíd (Fejko, Orság). Rozhodčí: A. Jeřábek ml. - Adamec R., Poruba M. Vyloučení: 4:4, navíc Christov, Kuchařík (oba Vse) a Kalus 10 minut OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 130. Střely na branku: 19:31. Průběh utkání: 0:4, 1:4.
VHK ROBE Vsetín: Vlach - Hajda, Žabčík, Běhula, Svozílek, Vašíček, Hryciow, Ščotka, Januška - Christov, Forch, Světlík, Mikula, Helešic, Kuchařík, Grygar, Willert, Rod.
AZ Havířov: Turšner (34. - 40. Sroka) - Bahounek, Dudek, Heinzl, Kalus, Chroboček, Potočný V., Potočný J. - Orság, Pořízek, Carbol, Fejko, Sonnek, Šmíd, Bednář, Synek, Gola, Kurowski, Caruk.

Do prvního domácího utkání v sezóně vstoupili vsetínští starší dorostenci s chutí. Již po několika vteřinách ohrozil svatyni Havířova Helešic, branku sice nedal, vykoledoval si ale přesilovku. V ní si ovšem domácí, přes platonickou převahu, výraznější šanci nevytvořili. Obraz hry se nezměnil ani, když byli hosté znovu kompletní. Vsetín povětšinu času okupoval útočné pásmo, zarputilá defenzíva AZ ho ale do šancí nepouštěla. To útok hostů dal o sobě vědět až v čase 4:53 a rovnou z toho byla branka. Jakub Orság si vybruslil s pukem od zadního mantinelu, šikovně obkroužil gólmana Vlacha a následně zakončil do odkryté branky. Ta sice byla v té době již hezkých pár okamžiků mimo své postavení, rozhodčí ale gól, přes značnou nelibost domácí, uznali.

I po obdržené brance pokračoval tlak VHK, ten byl ale značně bezzubý a výraznějšímu ohrožení branky Havířova domácím nepomohla ani přesilová hra v minutě 8. S přibývajícím časem se hosté začali stále více osmělovat, k čemuž jim notně pomáhala i špatně pracující defenzíva domácích. Ve dvanácté minutě se sám před Vlachem ocitl Pořízek, zblízka ale přestřelil. Vzápětí domácí zapomněli za svými zády střelce úvodní branky Orsága. Ten ale tentokrát výpad z pravého rohu nedokázal úspěšně zakončit, domácí muž s maskou jej totiž dobře vybruslil a následné zakončení zastavil. Když ale Vsetín vzápětí nevyužil ani svou třetí přesilovou hru, hosté trestali. Nejprve je sice zachránil skvělý brankář Turšinec, který pohotově vykopl teč Kuchaříkovu a z protiútoku AZ využil dalšího okna v domácí obraně. Lukáš Bednařík napřáhl z pravého kruhu a trefil přesně nad lapačku. Po první třetině tak nebezpečí hosté vedli 2:0.

Ani úvod druhé třetiny nenaznačil zlepšení vsetínské hry, spíš naopak. Již po minutě hry domácí zle střídali, Orság v akci tři na jednoho nezištně našel Ondřeje Carbola a ten bez problémů zakončil do prázdné svatyně. V dalších minutách hosté v pohodě kontrolovali hru, zatímco na domácích byla vidět „deka“ z nepříznivého vývoje zápasu. Ještě hůř s nimi mohlo být ve čtyřiadvacáté minutě Sonnek ale v pádu nedokázal pokořit Vlacha. O minutu později se mohli konečně radovat i Valaši. Ve sprintu za volným kotoučem předstihl Helešic brankáře AZtu, jeho šťouchnutí na dlouhou hůl ale projelo těsně vedle. A tak to byli opět hosté, kdo v čase 26:26 rozvlnil síť. Nedůrazní domácí nechali AZ tak dlouho vozit puk kolem své svatyně, až se černá guma odrazila před Jana Šmída a ten zblízka neměl problém trefit odkrytý kout branky.

Náskok 4:0 zbavil hosty obranného soustředění a domácí tak v dalších minutách přeci jen začali nacházet cestičky do šancí. V několika dobrých příležitostech neuspěl Forch, ve třicáté třetí minutě se však Valaši dočkali. Ondřej Grygar po vhazování praštil do puku a ten propadl Srokovi, který po polovině utkání vystřídal Turšnera, mezi betony do sítě. Čtyřbrankový náskok mohli hosté získat zpět v přesilovce, kterou sehráli dobře, na Vlacha ale tentokrát nevyzráli. V samém závěru třetiny to mohli být Vsetínští, kdo se přiblíží na dostřel. Srokovi vypadl puk a na domácí zírala prázdná brána – poslat do ní touš bylo ale nad síly Vsetínských a do šaten proto odcházeli s třígólovým mankem.

V závěrečném dějství se již hosté soustředili především na hlídání náskoku, což se jim vcelku bez problémů dařilo. Domácí se sice snažili útočit, v útočném pásmu toho ale moc nevymysleli. Ve čtyřicáté sedmé minutě mohl AZ zvýšit na 1:5. Vlach v tísni rozehrál jen na hůl Pořízka, jemuž v následném skórování zabránila jenom tyčka a též obětavý skluz Ščotky po brankové čáře. Vsetínští byli nejblíže brance v přesilové hře po polovině třetiny, s několika závary si ale Turšinec, který se po druhé pauze znovu vrátil do brány, poradil. Hosté tak na Lapači zvítězili zaslouženě 4:1 a připsali si cenné tři body do tabulky ELSD.

Jiří Weintritt (VHK Vsetín): „Toho čeho jsme se obávali celé léto, přišlo hned v prvních kolech. Máme zraněné tři útočníky ze základní sestavy a při našem úzkém kádru je někdy musíme nahrazovat i obránci a ta kvalita nám chybí. Dále nás sráží individuální chyby, které by se na této úrovni neměly vyskytovat. Ze tří zápasů máme jeden bod. Zítra jedeme do Olomouce, kde se pokusíme dobře zahrát a odrazit se lepším výsledkem do další části sezóny.“

Martin Janeček (AZ Havířov): „Výsledek 4:1 zkresluje, protože jsme dnes dobře nehráli. Věděli jsme, že jedeme na soupeře, který měl v prvním kole těžké Vítkovice, pak klopýtli v Přerově a jelikož znám trenéra Jenáčka, tak jsem věděl, že tým vyburcuje k dobrému výkonu. Připravovali jsme se na začátek utkání, ale naopak jsme úvod nechytili, nechali se vyloučit a pokud bychom v prvních pěti minutách inkasovali mohl zápas vypadat jinak. Ustáli jsme to díky gólmanovi a týmové urputnosti. Podařilo se nám z ničeho dát dvě branky, což byl dle mě zlomový moment. Vsetín byl od druhé třetiny lepším mužstvem, chtěli víc, ale nám se podařilo zvýšit na 4:0. Poté už se nám to podařilo udržet a nakonec jsme se třemi body velmi spokojeni.“