Dobře rozjeté derby se Zlínem ztratili starší dorostenci na penalty

Václav Trávníček • 18.09.2009

Nasazení, emoce, útočný hokej nahoru - dolů. To všechno přineslo dorostenecké derby Vsetína se Zlínem. Svěřenci trenéra Jenáčka měli duel dobře rozjetý, po první brance hostů se rychle oklepali a už v 17. minutě vedli 3:1. Pak však dovolili soupeři srovnat, jít do vedení a remízu zachraňoval v poslední minutě Kozák při početní výhodě. Protože prodloužení rozhodnutí nepřineslo, přišly na řadu nájezdy, ve kterých Vsetínští padli. Víkendové dvojkolo pokračuje v sobotu utkáním v Havířově.

- 5.kolo pá 18.9.16:30
Berani Zlín
4:5sn(3:2, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 10. Žabčík (Klimek, Kitsberger), 11. Podešva (Kozák,Žák), 17. Podešva (Kajaba), 60. Kozák (Hurtík, Trška) - 7. Malota (Merta), 18. Skočík, 42. Merta (Kučera), 50. Merta (Sekerka), rozhodující sam. nájezd: Skočík. Vyloučení: 8:6. Využití:3:3. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 32:43. Diváci:220.
VHK ROBE Vsetín: Novák – Žabčík, Pelc, Hurtík, Trška, Žák, Tyralík, Bachor – Daněk, Kitsberger, Káňa, Ptáčník, Kývala, Jurík, Podešva, Slováček, Kozák, Klimek, Kajaba.
Berani Zlín: Rozum – Macharáček, Papežík, Jordán, Strojil, Malota, Tomeček, Janota, Hampl – Haloda, Romig, Kovařík, Kučera, Galuška, Burša, Skočík, Merta, Trnavský, Kubát, Sekerka, Vaculín.

Páteční derby přilákalo na vsetínský zimní stadion přes 220 diváků, kteří si již od úvodního hvizdu mohli užívat pohledný hokej, plný osobních soubojů a nádherných gólových momentů. Oba celky vstoupily do zápasu velmi bojovně, přesto až ve třetí minutě Papežík otestoval brankáře Nováka. Hned v 6. minutě hráli domácí oslabení pět na tři. Od modré vypálil Malota, jehož střela prošla až za Nováka záda – 0:1. Skóre se znovu měnilo v další přesilové hře. Káňa pálil přímo doprostřed branky, ale následně Klimek přihrál Žabčíkovi, jehož rychlá střela zapadla do zlínské klece.

Diváci si pomalu ani nestihli poslechnout jména hráče a padla další branka. Kozák v 11. minutě vybojoval puk, okamžitě jej přihrál Podešvovi, který se v těsné blízkosti nemýlil - 2:1. Vsetín po vstřelených brankách naprosto ožil. V 17. minutě mohli Valaši opět skórovat. Jurík připravil ideální střeleckou pozici pro Daňka, ale však již nestihl přizvednout puk nahoru. Přesto se Vsetínští ještě v téže minutě radovali. Kajaba vybojoval puk u mantinelu pro Podešvu, který šikovně prostřelil zlínského brankáře - 3:1. Hosté se nesesypali, ale bedlivě napadali vsetínskou obranu až se dostavil kýžený výsledek. Dvě minuty před koncem první části Skočík využil přesilovku – 3:2. Dvacet vteřin před koncem první části mohl zvýšit Slováček, ale vsetínský centr pálil přímo doprostřed zlínské svatyně.

Zlín ve druhé části výrazně zabral a vsetínský brankář Novák měl plné ruce a nohy práce, aby stačil těmto rychlonohý hráčům. Ve 24. minutě Novák bleskově zasahoval pravým betonem po šance Burši s Trnavským. Vzápětí to zkoušel vsetínský Jurík, ale škvíra mezi Rozumovým betonem a tyčí byla příliš malá. O dvě minuty později se ocitnul Jordán sám před Novákem, ale vsetínský brankář jeho ránu pouze vyrazil. Dvojce SKočík –Papežík mohla srovnat stav utkání. Ovšem Skočikovi přeskočil puk hokejku a jeho střela mířila vysoko nad branku. Na druhé straně mohl ve 32. minutě zvýšit náskok Vsetín. Jurík se Slováčkem jeli sami na zlínského brankáře, několikrát si předali puk jak horký brambor, ale při finální střele sjel Slováčkovi puk z hokejky.

Nejzajímavější momenty utkání přinesla až třetí třetina. Diváci se nestihli ani usadit do sedaček, když Kučerovu dělovku dorazil za Novákova záda Merta – 3:3. O dvě minuty později Trškovu střelu zlínský Rozum vyrazil nad branku. Ve 49. minutě mohl Kistberger poslat domácí do vedení, když ujížděl sám na Rozuma. Po rychlém blafáku však stihnul zlínský gólman secvaknout betony. Zlínští však krutě tuhle nevyužitou potrestali. V téže minutě Sekerka předložil puk Mertovi, který přes vsetínského obránce prostřelil vsetínského Nováka. Vsetín přišel o skvěle rozjetý zápas a měl pouze deset minut ke změně skóre. Tlak domácích výrazně zvýšil o čem jen dokládá moment, kdy Kajaba trefil zlínského Rozuma do masky.

V čase 52:59 mohl definitivně rozhodnout zlínský Kučera, jenž si to sám uháněl proti Novákovi. Ten však jeho kličku vystihnul a podržel svůj tým. Pět minut před koncem zápasu byl Jurík v obrovské šanci, když v pádu „už už“ překonával zlínského brankáře, ale jeden z jeho spoluhráčů mu strčil do dorážky hokejku a puk jen lehounce přelétnul přes zlínskou branku. V čase 52:24 si vzali oddechový čas domácí, neboť byl vyloučen zlínský Papežík za oslabení, který si šel sednou vedle zlínského Tomečka. Valaši hráli minutu před koncem přesilovku pět na tři. Hurtíkovu dělovku dorazil do branky Kozák a srovnal na 4:4.

V prodloužení byli mírně aktivnější hosté, neboť sehráli přesilovku. Jordán sice natřikrát pálil od modré, ale Novák statečně odolával. Na řadu přišly samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější zlínští hokejisté. Rozhodující nájezd proměnil Tomáš Skočík.

Michal Kubáň

Zdeněk Čech (Zlín)
Bylo to hodně klasické derby. Urputný boj. Dostali jsme se do vedení během přesilovky 5 na 3. Bohužel během pěti minut jsme dovolit soupeři utkání úplně otočit. Naštěstí jsme dali ještě v první třetině gól na 3:2 a dostali jsme se do hry. Hry byla hodně vyrovnaná a bylo otázkou času, kdo dá branku. Vsetín měl několik šancí v přečíslení 3 na 1 a 2 na 1. Neproměnil je. Když nám neodskočil na dvě branky, tak se to stále dalo otočit. Třetí třetinu jsme hráli velmi dobře, otočili jsme skóre. Bohužel v závěru jsme inkasovali v oslabení pět na tři. A penalty to už je opravdu o tom, kdo má šikovnější hráče. Chtěli jseme rozhodnout v prodloužení, protože minulý zápas jsme prohráli na nájezdy, když jsme neproměnili asi osm nájezdů.