Body z odvety putují přes kopec do Zlína

Radek Bařina, David Škabraha • 21.12.2007

V s e t í n – Dnes si Vsetínští junioři zopakovali finálové klání z minulé sezony, bohužel pro ně neskončilo tak šťastně jako před oněmi devíti měsíci. Vše začalo na konci první třetiny, kterou za hosty otevřel gólem Puna. Svůj úspěch si po přestávce ještě jednou zopakoval a po Finsterleho asistenci uvrhnul domácí do dvoubrankové ztráty. V čele vsetínského odboje pak ale stanul Surovec, který za pomoci celé formace dokázal snížit a postaral se tak alespoň o čestný úspěch Valachů. V druhé části totiž ještě stihl úspěšně zakončit svou povedenou akci Zlínský Jurík a necelou minutu před koncem utkání stanovil konečný stav 1:4, při vsetínské hře bez brankáře, Šenkeřík.

- 31.kolo pá 21.12.17:00
Berani Zlín
1:4(0:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky:Branky a nahrávky: 28. Surovec (Farda, Červenka) - 9. Puna (Šenkeřík), 25. Puna (Finsterle), 35. Jurík (Musil), 60. Šenkeřík (Sedláček). Rozhodčí: Trombík - Tuizar, Vengřín. Vyloučení: 3:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 395. Střely na branku: 42:24. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
VHK ROBE Vsetín: Kůdela - Holomek, Fabián, Kapr, Farda, Kocur, Lukeš, Sznapka - Kadlčík, Varga, Plachtovič, Sýs, Švaňhal, Surovec, Ševčík, Rachůnek, Surovčík, Červenka.
Berani Zlín: Sedláček - Šenkeřík, Matula, Staněk, Chocholáček, Vodák, Musil, Bokroš, Šimurda, Horák, Finsterle, Okénko, Goiš, Jurík, Puna, Čech, Šlahař.
Reprízu loňského finále začaly oba celky značně opatrně a diváci se tak prvního náznaku útočné akce dočkali až na konci třetí minuty, kdy se k šikovnému průniku odhodlal domácí Ševčík. Zlín si svou první hokejovou akci schoval až na minutu pátou, stála však za to. Přihrávku z obraného pásma zachytil na útočné modré rozjetý Čech, tváří v tvář Kůdelovi však neuspěl. Vsetín kontroval další akci Ševčíka, vážné ohrožení branky Beranů ale znamenal až pokus nové tváře v dresu Valachů, Surovce, ten však přihrávku zpoza brány napálil zblízka jen do brankáře Sedláčka. 8. minuta přinesla první hostující přesilovku, ti ji však nesehráli vůbec dobře a místo očekávaného tlaku se naopak museli bránit při šikovné akci Rachůnka. V polovině třetiny za katr, po zákroku vysokou holí, putoval na 2+2 minuty hostující Šlahař. V následující přesilovce se však citelně projevila absence obránce Libora Haschky, který kromě tvrdých ran od modré čáry často působí i jako zavážeč kotouče do útočného pásma. Vsetín tak tuto přesilovku sehrál snad ještě hůře než jeho zlínský protivník a za celé 4 minuty se prakticky nedostal do obraného pásma Beranů.

1. Jiří Farda
2. Martin Surovec
3. Robin Ševčík
— Tři domácí hvězdy utkání dle přítomných redaktorů.

Na Lapači se tudíž i nadále odehrávala lehce nezáživná podívaná, v níž měly obrany jasně navrch nad útoky. Domácí hráči však přeci jen působili trochu aktivněji, důsledkem čehož byl i nebezpečný pokus Červenky z levého křídla, Sedláček však byl pozorný. Zlínská hra dopředu v těchto chvílích jako by vůbec neexistovala, o to větší šok tak všem přítomným přinesla minuta 18. Nenápadnou akci Ševců zakončil Puna střelou zápěstím z kruhů a ta propadla nerozehřátému Kůdelovi do sítě. Zlín se tak svým teprve třetím střeleckým pokusem v zápase dostal do vedení (0:1). Z nastalého šoku už se domácí do konce třetiny nevzpamatovali a do šaten tak šli veseleji junioři ze západní strany Syrákova.

Do druhé části hry sice vstoupili o něco aktivněji hosté, brzy je však přibrzdilo vyloučení Šimurdy a domácím se tak naskytla možnost na smazání gólového manka. Tentokrát už svou početní výhodu sehráli mnohem lépe, a Kocur měl hned několik nebezpečných střeleckých příležitostí, branku však nedal. A co hůře, současně s koncem přesilovky udělal na útočné modré hrubici Kapr, jemuž ukradl puk Puna, vřítil se s ním po pravém křídle do útočného pásma, lehkým pohybem ramen zmátl Kůdelu a neomylně zakončil mezi jeho betony (0:2). Hned v zápětí mohl ještě zvýšit Jurík, Kůdelův beton ale zblízka nepřehodil.

Jinak se však zdálo, že druhý inkasovaný gól konečně probudil spící vsetínské Růženky. Ty najednou zrychlily pohyb a zvýšily důraz, což se záhy projevilo na obrazu hry a k radosti slušně zaplněného Lapače i na skóre. Třetí lajna domácích si vytvořila drtivý tlak a po více než minutovém obléhání zlínské svatyně dokázal po rychlé kombinaci Červenky s Fardou dorazit puk do sítě Surovec (1:2). Hned o pár sekund mohlo být srovnáno, obrovskému zmatku vytvořenému prvním útokem domácích však obrana Zlína, s notnou dávkou štěstí, odolala. I nadále byli Valaši při chuti, což dokládal i krásný bodyček Holomka ve středu hřiště, jímž donutil k letu plavmo jednoho z Beranů. Sklidil za to bouřlivý potlesk stadiónu, avšak k údivu všech i dvouminutový trest - jinak přesný rozhodčí Trombík zřejmě při školení o zákrocích tělem nedával příliš velký pozor. Zlín však i svou druhou přesilovku spackal, tím spíš, že si po půl minutě nechal ujet Ševčíka, který sice svůj bekhendový blafák úspěšně nezakončil, alespoň si však vykoledoval Chocholáčkův faul. Vsetín si i nadále udržoval výraznou převahu, Ševci se však úspěšně bránili a to i při další hře v oslabení. Na domácích bylo až příliš vidět malé sebevědomí po posledních zápasech a také to, že jim momentálně chybí osobnost, která by vzala tíhu zodpovědnosti na sebe.

Silný, ale bezzubý tlak domácích pak rázně utnula 35. minuta. Juraj Jurík se protáhl s pukem kolem pravého mantinelu neatakován až před Kůdelu, následně objel i jeho a puk uklidil prázdné brány (1:3). Největší hvězda zlínské juniorky se tak předvedla v plné parádě, a jak byl výkon Vsetína ve druhé třetině sympatický, během jediného okamžiku pozbylo veškeré jeho snažení smyslu. Jurík byl navíc i nadále při chuti, hned při dalším střídání si svůj výlet vsetínskou obranou bezostyšně zopakoval, tentokráte však ztroskotal na ochránci domácí svatyně. V zápětí se na Kůdelu řítit opět Puna, výborný zákrok brankáře domácích však zhatil jeho sen o hattricku. Ve 37. minutě se do brejku dostala i vsetínská třicítka Rachůnek, blafák mu však zhatil položený Sedláčkův beton, takže do šaten odcházeli domácí s dvougólovým mankem. Všechnu svou zbývající energii vložili domácí do úvodu třetí třetiny ve snaze něco s výsledkem udělat. Opět si vytvořili tlak, závar po akci 2. vsetínského útoku však obrana Beranů ustála a nebezpečný pokus Fabiána v následné přesilové hře těsně minul hostující klec. Víc pozorní hosté Vsetín k ničemu nepustili, navíc ve 47. minutě mohli své vedení pojistit, jejich krásnou akci na jeden dotek však Puna v brejku neproměnil, díky čemuž srovnal Kůdela skóre vzájemných soubojů s tímto hráčem na 2:2.

V polovině třetí třetiny si pozornost znovu vynutila důrazná druhá řada domácích, s přibývajícím časem však bylo stále patrnější, že ze Vsetínských se čím dál více vytrácí entuziasmus i víra v záchranu špatně rozehraného utkání. V pohodě hrající Zlín ještě zahrozil Juríkem, jinak si však Berani v pohodě kontrolovali svůj náskok. Minutu a půl před koncem si ještě domácí vzali oddechový čas a při následné power-play se pokusili o zázrak, jejich obléhání hostující branky však ukončilo vyhození Šenkeříkovo, jenž doklouzalo až do prázdné branky Vsetína.

Zlínským se tak podařilo potvrdit své vedoucí postavení v tabulce, především však dokázali oplatit Vsetínu porážku z loňského finále. Domácí, především ve druhé třetině, nepředvedli vůbec špatný výkon, na, v pohodě hrající Ševce, však jejich místy až křečovitá snaha, nestačila. Další šanci na prolomení výsledkové krize budou mít Vsetínští zítra na ledě vítkovické ČEZ Arény, Zlínské čeká také zápas venku, na Sareze Ostrava.