Ani druhý pokus proti favorizovanému Havířovu Valachům nevyšel

Helena Hegeďová, Ondřej Slováček • 01.09.2016

Vsetínské hráče čekal první odvetný zápas, s Havířovem změřili žlutozelení své síly již v úvodu přípravy. Nyní se proti sobě postavili v, pro oba týmy, předposledním zápase před ostrým startem sezóny. I přes rychlý gól Havířova se Valaši drželi v útoku, k jejich smůle však padaly branky do jejich sítě. Po druhé třetině odskočili hosté již o čtyři góly a za stavu 1:5 se zdálo být rozhodnuto. Vsetínští sice v závěru přidali ještě jednu branku, na vítězství to však nestačilo.

Příprava - přát. čt 1.9.18:00
2:5(0:3, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Vávra (Hryciow, Bílek), 59. Daněk (Čuřík, Bílek) – 4. Dvořáček (Sztefek, Matula), 14. Haas (Chroboček), 15. Štumpf, 35. Bednář (Kotala, Dudek), 39. Orság (Nesvadba). Rozhodčí: Fiedler. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 873. Střely na branku: 30:27. Průběh utkání: 0:0, 0:3, 1:3, 1:5, 2:5.

VHK ROBE Vsetín: Hromada – Mojžíš, Žák, Kobylík, Janáček, Hryciow, Bílek – Kucharczyk, Čuřík, Finsterle – Zúbek, Čech, Kolařík – Pokorný, Šjafotdinov, Vávra – Kajaba, Šilhavý, Hořanský – Daněk.
AZ Havířov: Matoušek – Bahounek, Lenďák, Chroboček, Korím, Nesvadba, Dudek – Sztefek, Haas, Dvořáček – Pořízek, Pechanec, Štumpf – Orság, Matula, Gřeš – Bednář, Kotala.

Úvodní minuty čtvrtečního zápasu vůbec nenaznačovaly, že proti domácím borcům stojí o ligu silnější soupeř. Valaši svého soka přehrávali a většinu času trávili v jeho obraném pásmu. Byli to však hosté, kteří poprvé udeřili. Sztefkovu přihrávku z pravého kruhu zužitkoval nejlépe David Dvořáček a poslal svůj tým do vedení. Po inkasované brance se zelenožlutí opět usadili v útočném pásmu a dělali vše pro vyrovnání. Nejblíže gólu měl Jan Kolařík, který se ihned po vhazovaní prodral před bránu, ovšem havířovský brankář Matoušek jeho pokus mezi betony zneškodnil. S další šancí Valaši dlouho neotáleli. Byl u toho opět Kolařík, jehož střela se otřela o tyčku, ale ani Mojžíšova dorážka v síti neskončila.

Ke slovu se tedy dostali hosté, kteří po krátké návštěvě útočného pásma slavili svůj druhý úspěch. Marek Haas se prosmýkl kolem levého mantinelu a díky svižné střele procpal kotouč mezírkou u pravé tyčky do brány. Hosté i nadále pokračovali ve svém stylu, jak z minima vytěžit maximum. Neuběhla ani minuta a před Hromadou se na okamžik uvolnil Daniel Štumpf, který střelou pod betonem překonal domácího gólmana potřetí. V závěru třetiny přebrali iniciativu opět domácí a vytvořili si několik slibných akcí. Čuřík si na modré čáře pohledně zpracoval puk patičkou a poslal jej na volného Kucharczyka, jenž však pálil pouze do Matouškových betonů.

Druhou část začali aktivněji opět domácí. Finsterleho kouzlení v útočném pásmu vedlo až k přihrávce na Čuříka, kterému se povedlo položit brankáře, ale oslavy gólu mu překazili pohotoví obránci, kteří kotouč zastavili na brankové čáře. Vsetínská aktivita byla po zásluze odměněna i první přesilovou hrou. V ní Hryciow poslal přesný pas na Tomáše Vávru, jehož rána vymetla pravý růžek Matouškovy branky. Valaši nadále tlačili svého soupeře, ovšem po jedné nepřesné přihrávce v útočném pásmu se havířovští dostali do přečíslení 3 na 1, to však proměnit nedokázali.

V polovině utkání byl na brankovišti příliš důrazný Dvořáček, jenž zajel hokejkou do Hromady. To nemohl nechat bez povšimnutí pohotový Janáček a semlela s menší potyčka. Oba hráči byli vykázáni na trestnou lavici a pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách. Při neobvyklém počtu hráčů na ledě byla k vidění zrychlená hra, ovšem bez vážnějších šancí. V pětatřicáté minutě se hostům podařilo odskočit zpět na tříbrankový rozdíl, ovšem žádný dlouhý tlak tomu opět nepředcházel. Po řadě nepřesností ve vsetínském obraném pásmu se puku chopili hosté a přihrávku do mezikruží nejlépe zužitkoval Lukáš Bednář, jenž vymetl pravý horní roh Hromadovy branky.

V sedmatřicáté minutě si nedovoleně počínal Kobylík a pro Havířov byla připravena první přesilová hra v utkání. V ní nejprve Kolařík výborným obraným zákrokem osvobodil svůj tým a hnal se ještě do útočného pásma, jenže při snaze o odebrání kotouče fauloval a poslal svůj tým do tří. V následné dvojnásobné početní výhodě přišlo další provinění proti pravidlům ze strany vsetínských a diváci v ochozech mohli shlédnout neobvyklou situaci šesti proti třem. Po odpískání pokračovala dlouhá klasická dvojnásobná přesilovka, na jejímž konci se hosté radovali už po páté. Z pravého kruhu pálil Jakub Orság a trefil přesně mezírku mezi Hromadovými betony.

Poslední třetina začala stejně tak, jako končila ta předchozí. Faul na vsetínské straně a přesilovka pro hosty. V ní však nejvíce zahrozili domácí. Zúbek vyvezl kotouč, předložil jej Hořanskému a jeho ránu musel Matoušek likvidovat vyrážečkou. Zelenožlutí nadále bojovali a snažili se s nepříznivým stavem něco udělat. Narůstající tlak vyústil ve faul havířovského Chrobočka a pro domácí byla přichystána ideální šance na snížení, jenže havířovská obrana si počínala zkušeně a nedávala domácím příležitosti ke skórování. Na gólovou radost si tak zelenožlutí museli počkat až na závěr třetiny. Čuřík vyjel obloukem od mantinelu až k modré čáře a jeho ránu zápěstím tečoval pod víko Josef Daněk. Nabuzení Valaši chtěli přidat ještě jeden zářez a nejblíže k němu měl Jakub Čuřík, který však trefil jen pravou tyč.

Štefan Mikeš (trenér AZ Havířov) - Brali jsme to jako normální přípravný zápas, další v řadě. Zítra hrajeme další, takže jsme chtěli hrát víc hlavou, což se nám i dařilo. Soupeř byl bojovnější, snažil se nás dostat pod tlak, vytvářel si nějaké šance, ale střelecky jsme soupeře přehráli a z protiútoků jsme dávali góly. Myslím si, že jsme tedy zaslouženě vyhráli, když se na ně hraje.

Jiří Dopita (trenér VHK ROBE Vsetín) - Samozřejmě Havířov hraje o soutěž výš, ale oprati utkání s Přerovem tady nebylo nic. Pár záchvěvů tam bylo, ale už od začátku jsme nenastoupili dobře, dostali jsme ze 4 střel 3 góly, a potom je to utkání těžké. My jsme se pak už ani nesoustředili na hru a s nějakým hokejem, nebo tím, co bychom chtěli hrát, to nemělo nic společného.