”Nebýt Štefla, tak nejsme ve finále,” tvrdí Dědek.

Michal Kubáň • 21.03.2003

V s e t í n - Dorostenci Vsetína se po nevydařeném vstupu do sezóny probojovali až do finále s Kladnem, což je jedno z největších a neočekávaných překvapení letošní sezóny. Právě skvělé výkony brankáře Martina Štefla pomohly vsetínskému dorostu dostat se do finále extraligy juniorů. „Malý vsetínský zázrak“ by se nestal nebýt velké pospolitosti celého celku, kde svou roli měl i forvard druhé lajny Daniel Dědek. Technicky vynikající forvard podotýká, že bez kolektivní práce celého týmu, by se jen těžko dostali tak daleko. První finálový zápas se hraje v sobotu 22.března na kladenském ledě.

Nejen hokejový znalec či obyčejný fanoušek je překvapen nad působením vsetínského dorostu v letošní sezóně Nutella Extraliga dorostu. Mládežnický celek, který se na začátku sezóny potýkal s herní krizí a samotní trenéři se strachovali o to, zda se mladičký celek dokáže ze spodních příček tabulky vyšplhat mezi prvních šest celků finálové skupiny. Hráči však své trenéry nezklamali a předem nesložili zbraně. Zhruba od patnácté kola „zapnuli své motory na plný výkon“ a na konci základní části postupovali již ze čtvrtého místa do finálové části.

Právě Daniel Dědek, jeden ze stabilních hráčů vsetínského dorostu, a tedy i hlavních aktérů vsetínského „mládežnického zázraku“ je typickým příkladem toho, že pokud hokejový tým pracuje jako jeden kolektiv, tak se dá porazit sebelepší soupeř a v týmu nemusí být ani žádné hvězdy. Samotnému Dědkovi se letošní sezóna příliš nepovedla, přesto v play-off 8 body(2+6) body značně pomohl Vsetínu. Stejně jako ostatní hráči však místo individuálních statistik rozložil své schopnosti hlavně v práci pro tým, což byl základním kamenem vsetínského úspěchu. Právě on se s námi podělil o zážitky z extraligových bojů z pohledu hráče. Na úvod vyzradil s jakými plány zahajoval dorost letošní sezónu.

„Přestože se nám začátek sezóny moc nepodařil naším cílem bylo jednoznačně play-off. Ve vyřazovacích bojích zkusit aspoň první kolo.“ Podotýká forvard dorostu. Valašský celek se přece jen v úvodu sezóny pomalu rozjížděl. Ke vší smůle dostal hned v prvním kole Spartu. Každý moc dobře věděl, že proti suverénnímu vítězi finálové skupiny, bude Vsetín outsider. Jenže opak byl pravdou. Svěřenci trenéra Hudlera staršího „zatnuli zuby“ a rozdrtili Spartu 2:0 na zápasy.“Už v prvním kolo, kdy jsme porazili Spartu, bylo pro nás překvapení.“

Pražský celek, plný mladými reprezentanty, si vylámal zuby na výborně chytajícím Martinem Šteflem, který v posledním zápase vychytal čisté kolo. Svou vynikající formu však potvrdil až při semifinále s Českými Budějovicemi. Při stavu 1:1 na zápasy se osud série do značné míry přiklonil na stranu moravského celku, kdy Vsetín vyhrál až ve čtrnácté sérii samostatných nájezdů.“Brankář Štefl chytil sedm nájezdů a my jsme dali až ten sedmý. Právě on nás dotáhl do play-off, nebýt něho tak, kdo ví, jak bychom dopadli.“ dodává útočník druhé řady. Vsetínský brankář podával po celou sezónu vynikající výkony. Vše se samozřejmě promítlo i v ligových statistikách. Ve play-off se stal nejlepším brankářem s průměrem 2.53 na zápas a s úspěšností 95.42 %. Oproti juniorce odchytal Štefl prakticky celou sezónu a jeho oporou mu byla brankářská dvojka Martin Hrad.

„ I přes dramatický vývoj série v semifinále, bylo pro nás právě předchozí čtvrtfinále se Spartou zlomový okamžik. Od této série jsme věděli, že teď již opravdu nemáme co ztratit a můžeme jen překvapit. A to, že jsme se dostali do finále je snad největší úspěch, který nikdo nečekal“. S šibalským úsměvem prohlásil Dědek.

Vsetínský dorostenecký kádr není oproti juniorce, vůbec využíván pro A-mužstvo, což je pro trenéry neskonalou výhodou. „Naše soupiska se skoro vůbec neměnila. Byli jsme stabilnější a o to víc sehranější v rozhodujících momentech zápasu. Většinou jsme hráli na dvě lajny. Teďka ve vyřazovacích soubojích, skoro každý zápas, hrajeme třetí třetinu jen na dvě lajny, abychom výsledek udrželi.“ naznačil herní strategii.

I když junioři posilovali v proběhu sezóny téměř na všech postech, dorost čerpal kromě jedné výjimky pouze ze vsetínských řad. Právě Pavel Rusek,ročník 1986, pomohl bodově Vsetínu k vyšším metám. Ve finálové skupině nastřádal ve 12 zápasech14 bodů (9 + 5). „ Přišel k nám z Havířova, kde dokonce nakoukl na chvíli do mužů, ale jinak je odchovanec Olomouce.“ prozradil na svého spoluhráče šikovný útočník. Ve finálový bojích se tak trenéři mohou opřít nejen o zkušené reprezentanty, Martin Husička („16“),Marek Knebl („16“), ale i další útočníky Rusek, Buš, Dědek, Navrátil atd. Na postu obránce jsou opory týmu Novák, Štach, Bezouška,Varga, Kapsa a jiní. Samozřejmě, že vsetínskou svatyni bude střežit Martin Štefl.

Se strategií s jakou nastoupí v sobotu na Kladně se Daniel Dědek nijak netajil. „Budeme hrát jako doteďka, tedy makat naplno. Hodně napadat a hlavně se pokusíme dát první gól, poté se pokusíme výsledek ubránit .“ Finále začíná již v sobotu 22.března na kladenském ledě.

Finále: (na 3 vítězné zápasy) sobota 22. března, pondělí 24. března, středa 26. března, pátek 28. března, neděle 30. března.

Cesta do finále: čtvrtfinále: Sparta – Vsetín 0:2 (1:2, 0:1) semifinále: : České Budějovice – Vsetín 1:3 (1:2, 4:2, 3:4 TS, 1:4)
Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov