Žádné velké změny, druhá liga se znovu odehraje ve dvou skupinách

Jan Tajzler • 19.06.2015

Ve čtvrtek 18. června se uskutečnilo zasedání výkonného výboru ČSLH, jenž měl rozhodnout o definitivně podobě třetí nejvyšší soutěže. Příliš změn se však neurodilo, druhá liga bude odehrána znovu ve dvou skupinách při nevyrovnaném poměru 18 - Čechy, 12 - Morava. Systém soutěže tak zůstává stejný jako v loňské sezoně.

Vsetín zastával model tří skupin

Před aktivem klubů druhé ligy kolovaly různé návrhy klubů o hracím modelu nové sezony. Svaz nejprve smetl ze stolu návrh Trutnova, který navrhoval rozdělení do šesti divizí, což by podle vedoucího 2. ligy pana Šeby připomínalo spíše krajský přebor. S pravděpodobnější variantou přišli zástupci Žďáru nad Sázavou. Klub z Vysočiny navrhoval návrat ke třem skupinám s deseti celky. Ani tento návrh se však na aktivu neujal, při výhrůžkách zejména severočeských klubů se od zavedení tohoto modelu upustilo. " od začátku jsme preferovali model soutěže se 30 týmů rozdělených do 3 skupin, ale okolnosti jak na aktivu tak i v následujících dnech ukazovaly, že tato varianta rozdělení do 3 skupin asi není schválitelná," uvedl jednatel VHK Daniel Tobola.

Vše zůstalo při starém

Konečné slovo měl výkonný výbor ČSLH, ten schválil podobný model soutěže jako v sezoně loňské, s tím, že na západě i na východě přibude jeden tým navíc a sestupující Karviná i Klatovy dostanou znovu šanci bojovat ve třetí nejvyšší soutěži. " Schválením rozdělení týmů do dvou skupin se pro nás v podstatě nic nemění oproti minulé sezoně. Jenom doufáme, že všech 12 týmu skupiny východ do soutěže nastoupí a nebudeme muset řešit jako loni nějaký úbytek utkání těsně před zahájením soutěže," reagoval Tobola. Obavy vsetínského vedení jsou na místě, během aktivu i zasedání výkonného výboru se s finančními problémy potáceli ve Valašském Meziříčí. Vše ale nasvědčuje tomu, že Bobři by do dalšího ročníků měli nastoupit a své závazky včas vyřešit.

Noví soupeři pro Vsetín

Příznivci Vsetína se mohou těšit na nové soupeře. Pro starší z řad vsetínských fanoušků bude zcela jistě zajímavý souboj s nováčkem z Kopřivnice. Město proslavené výrobou automobilů si účast vybojovalo sportovní cestou. Vedle Kopřivnice si na východě poprvé zahrají také žihadla z Moravských Budějovic. Žlutočerní byli přeřazeni ze západní skupiny a bude zajímavé sledovat, jak si tým, který léta hrál v západní skupině povede na východě. Již nyní však víme, že v Moravských Budějovicích se přes léto pracuje na výrazném zlepšení oproti uplynulému ročníků.

Soutěž odstartuje v sobotu 12. září, východní skupinu čeká 44. hracích kol a hracími dny zůstávají středy a soboty, což je pro Vsetín podstatné, neboť na svazu se objevil i návrh, že by se hrávalo pouze v sobotu. "Čtyřkolový model každý s každým je spravedlivý a pro diváky porce 22 domácích utkání v základní části je atraktivní. Aktiv, který proběhl v Praze v minulém týdnu však jenom potvrdil, že představy jednotlivých klubů o modelu soutěže a především počtu utkání v základní části se začínají stále více a více výrazně lišit. Jinými slovy řečeno moravské týmy preferují hrací model "středa, sobota" a čím více týmů skupiny západ by přivítalo hrát utkání pouze v sobotu, což zrovna pro nás je neakceptovatelné. My děláme hokej především pro lidi, aby mohli přijít na hokej za zábavou aspoň jednou týdně. Čas evidentně nazrává tomu, aby se hokejový svaz začal zabývat reorganizacemi soutěžemi a to nejen 2.ligy, ale v návaznosti i 1.ligy, např. rozdělením na 2 skupiny ZČ - Čechy, Morava apod.. Snad se hokejové ledy pohnou ku prospěchu rozvoje a atraktivity soutěží," uzavřel Tobola.