Weintritt před nadstavbou: V obranné třetině nemůže panovat demokracie

Jan Tajzler • 08.12.2014

Jiří Weintritt byl po trenérských přesunech u vsetínské mládeže zařazen na lavičku staršího dorostu. Před ním i celým týmem stojí nelehký úkol, stejně jako v loňské sezoně bude starší dorost v nadstavbové soutěži hájit extraligovou příslušnost. „Ubojovat záchranu nebude nic lehkého, a pokud nebudeme pracovat jako stmelená parta lidí, která má tento jediný cíl, neuhrajeme nic," má jasno o týmovém pojetí hry trenér staršího dorostu.

V klubu se nedávno odehrála rošáda na trenérských postech u mládežnických týmů. Jak jste přijal úlohu vést starší dorost?
Několik posledních let jsem byl v průběhu sezony převelený k jinému týmu, čili nic tak zásadního neprožívám. Daleko podstatnější je, dostat tým staršího dorostu co nejrychleji na výkonnostní úroveň, která nám zaručí konkurenceschopnost.

Ve starším dorostu spolupracujete s panem Hlobilem. Vloni jste spolu vedli za úspěchem také A-tým, jak funguje spolupráce u mládeže?
Chtěli jsme spolu na nějaké úrovni pokračovat od začátku sezony, vedení ale rozhodlo jinak. Teď jsme se spolu zase sešli a to u pěkně husté kaše. Viktor bude mít čím dál víc povinností u A-týmu, jsem připravený na hektické tři měsíce, které snad pro nás budou úspěšné.

Momentálně máte za sebou základní část soutěže, čeká vás nadstavba, kde se budete utkávat s českými celky. Sledujete potenciální konkurenty v boji o záchranu?
České skupiny sledujeme a víme, co se tam výsledkově děje. Namočených je pět týmů včetně nás, před sebou máme osmnáct zápasů, soutěž opouštějí dva poslední mančafty.

Tento tým se od počátku sezony potácí s výsledkovou mizérii, jak se připravit na boje o záchranu?
Pracujeme na obranných činnostech, tam vidím největší problém. Pokud je soupeř na kotouči, nemůže v obranné třetině panovat žádná demokracie. Každý hráč má svůj prostor a za ten je zodpovědný, pokud z jakéhokoliv důvodu kdokoliv vypadne, je to přečíslení a přečíslení je průser. Na druhou stranu vím, že několik hráčů se s tímto setkává poprvé, a dostat to do nich není jednoduché.

Vsetín se v rámci bojů ve východní skupině střetával s celky jako Třinec, Zlín či Kometa Brno, mohou třeba i zkušenosti proti těmto favoritům hrát svou roli proti soupeřům v nadstavbě?
Se Zlínem jsme vedli 2:0, S Třincem jsme hráli pětadvacet minut 0:0 a na Kometě jsme pět minut před koncem druhé třetiny prohrávali 1:2. Jsou to pro nás dílčí úspěchy, hráči vidí, že to, co trénujeme, je funkční. Jde jen o to dotahovat i proti těmto silným týmům alespoň některé zápasy do bodového konce.

Starší dorost se po loňské sezoně znovu popere o záchranu, kde hledat zakopaného psa opakovaného neúspěchu?
Po sestupu z extraligy mužů nebyly počty nejmenších dětí v přípravce takové, jak by měly být, a kvantita produkuje kvalitu. Tito chlapci dnes dorostli do dorosteneckých let a dá se říct, že kdo u hokeje vydržel, ten hraje. Drtivá většina soupeřů, kteří nastupují proti nám, jsou v úplně jiné pozici.

Na jaké hráče se budete nejvíce spoléhat, respektive kdo bude táhnout Vsetín za záchranou?
Ubojovat záchranu nebude nic lehkého, a pokud nebudeme pracovat jako stmelená parta lidí, která má tento jediný cíl, neuhrajeme nic. S kvalitou týmu, kterou máme, nám dává šanci jediné, poctivě až zarputile bránit a snažit se bodovat na dva nebo tři vstřelené góly.

Uvažujete ještě o posílení kádru pro nadcházející část sezony?
České občanství získal Patrik Španko, chlapec ze Slovenska, který hrál doposud za juniory. Je to rozdílový hráč a nám určitě pomůže, navíc je to skvělý chlapík, který nikdy nic nevzdává.

Pokud se podaří soutěž zachránit, jaké kroky by měl klub uskutečnit, aby se ve Vsetíně znovu mohlo pomýšlet na mládežnické úspěchy? Předpokládám, že se nechcete prát o záchranu každou sezonu.
Ještě jsme si nesáhli na dno, nejslabší ročníky do dorosteneckých let ještě nedorostly. Abychom neměli v budoucnu tyto problémy, je nutné, abychom počtově naplňovali jednotlivé třídy už v přípravce, protože pokud někdo začne hrát hokej v páté třídě, je nepoužitelný. Na tomto pracují trenéři nejmenších neustále a situace se zlepšuje, je to jediná cesta k tomu, aby nastupující trenéři zažívali více radosti než my, a na vsetínský Lapač se nejezdilo pro body.