Vyjádření předsedy VHK Petra Neumanna k sobotnímu utkání v Přerově

Klub • 25.11.2012

Sobotní utkání vsetínských hokejistů v Přerově bylo předčasně ukončeno pro nepokoje na zimním stadioně v 16. minutě za stavu 0:1 pro valašský celek. O dalším osudu zápasu rozhodne disciplinární komise ČSLH. K situaci přinášíme vyjádření předsedy VHK Vsetín, pana Petra Neumanna.

Nejprve bych shrnul fakta z pozice řadového fanouška, který utkání sledoval v hledišti:

1.) Příchod na utkání, které bylo rizikové, bez zvýšených bezpečnostních opatření.
2.) 11. minuta utkání - první nepokoje v sektoru domácích, které po cca 3 minutách skončily a pokračovalo se ve hře.
3.) 12. minuta - zrychlený přesun cca 20 - 30 přerovských fans k sektoru hostů.
4.) 15. minuta - začátek drobných potyček mezi pořadateli a některými vsetínskými fanoušky v jejich sektoru.
5.) 16. minuta - vchod pořadatelské služby do sektoru hostů a propuknutí otevřeného násilí, které skončilo vhozením pyrotechniky ze sektoru „hostujících fanoušků“.
6.) Cca po 5 minutách od vypuknutí násilí příjezd prvních policistů, ukončení násilí.

Úvodem bych chtěl jasně deklarovat, že odsuzuji jakýkoliv projev násilí (nejen na sportovištích), ničení majetku a použití pyrotechniky v rámci uzavřených prostor na ZS. Jsem jednoznačně pro, aby byly dohledány konkrétní osoby, které stojí za konkrétními činny. Tzn. pokud má někdo důkazy o tom, že nějaký „vsetínský fanoušek“ zničil hydrant resp. vchodové dveře, tento člověk nechť je potrestán dle platných zákonů a tuto škodu také zaplatí. Navíc bude mít doživotní zákaz vstupu na náš ZS a pokud se na tom dohodneme i s jinými kluby, tak i na jiné stadiony v ČR. Zároveň je ale také nutné vyhodnotit „zásah“ přerovských pořadatelů, který dle mého názoru byl příčinou eskalace násilí tím, že vstoupil do sektoru hostů a počínal si tam jako v ringu. Čeho chtěli pořadatelé dosáhnout vstupem do sektoru hostů a např. kopáním do ležícího člověka na zemi? Není pořadatelská služba od toho, aby se snažila střetům zabránit? Proč nezavolala policii již v 11. minutě, kdy bylo jasné, že se něco začíná dít?

Dle mého názoru nelze svalovat vinu obecně na vsetínské fanoušky nebo na pořadatelskou službu, ale na konkrétní osoby, které stojí za konkrétními činy. Pokud se tak nestane, posílíme sebevědomí jedné či druhé skupiny a může se to stát příště opět. Jelikož jsem představitelem vsetínského hokejového klubu, chci se omluvit všem slušným návštěvníkům sobotního zápasu, kteří se těšili na sportovní zápas a místo toho museli sledovat smutné představení na tribunách. V neděli jsem telefonicky hovořil i s kapitánem vsetínského družstva Danem Vaňkem a také žádný z hráčů VHK jednání násilníků neschvaluje. Za vedení VHK a hráče VHK se ještě jednou všem návštěvníkům sobotního utkání omlouváme!