Vsetínské přesilovky za moc nestojí

Zbyněk Stanečka • 04.10.2001

V s e t í n - Letošní ročník ČTELH je nejméně jednou charakteristikou oproti tomu loňskému zvláštní. Zatímco v sezóně 2000/2001 se hrálo průměrně 63 přesilovek za jedno kolo, letos je toto číslo o celých 10 početních výhod více. Rozhodčí očividně zpřísnili metr a myslím si, že takto nastavený trend pískání povede ke zlepšení hry.

Vsetínští za 10 odehraných zápasů měli možnost hrát přesilovku 65-krát. Z tolika výhod ale úřadující mistr dokázal vydolovat „pouze“ 9 branek. Podle procentuální úspěšnosti se Valaši s 13,85 procenty pohybují přesně uprostřed tabulky. Nasnadě je otázka, proč domácí hrají tolik přesilovek? Nad odpovědí se zamýšlel brankář Radovan Biegl: “Kluci svým pohybem, aktivitou si vytvářejí přečíslení. Touto hrou nutí soupeře k faulům. Většinou se jedná o hákování, držení. Myslím si, že kluci k těm přesilovkám hodně pomohli.“

Ten, kdo sleduje vsetínský hokej pouze ze statistik a výsledků, by si mohl myslet, že 14-ti procentní úspěšnost využívání početních výhod je na mladý celek poměrně slušné. S tímto nemůže souhlasit divák pravidelně navštěvující stadion Na Lapači. Jsou přesilovky, kdy se Valaši dostanou k jediné střele, někdy se „dokonce“ musí bránit náporu soupeře. Také už jednou v početní výhodě inkasovali. Na jednu vstřelenou branku potřebují hokejisté ze Vsetína přes sedm výhod. Důvodů proč tomu tak je, je hned několik: útočníkům se nedaří střelecky, v posledních zápasech dávají góly hlavně obránci, také ledová plocha na začátku října není dostatečně kvalitní, z toho plyne jistá „nesehranost“ a řada nepodařených přihrávek vede k tomu, že než se Vsetín dostane do soupeřova obraného pásma, často uplyne 60 sekund.

Trenéři vytvořili dvě speciální přesilovková komanda. První kolem Vlacha a jeho první formace doplněné o mladého Hudlera, který naskakuje místo Demla. Druhou vede Jiří Burger se svou pěticí. Na každém tréninku hráči trénuji přesilovky, k tíženému úspěchu to zatím nevede. „Přesilovkám chybí důraz, střelba. Ani vytvoření dvou přesilovkových formací nevede k účinku. Moc to hrajeme po rozích, málo střílíme. Hráčům, kteří přesilovku hrají, chybí štěstí, aby puk dali obráncům ke střele.,“ hledal důvody, proč se Valachům nedaří přesilovky trenér Zdislav Tabara. Hráči se svorně shodují, že musí „více střílet, snažit se o střelbu z každé pozice“. Ukazuje se, že snaha stoprocentně neznamená úspěch. Jak to vypadá v zápase shrnul Ondřej Veselý: „Přesilovky nám neklapou. Dostaneme se do třetiny, ale tam po chybné rozehrávce ztratíme puk. Zase se musíme do pásma dostávat. Přesilovky se nám hrají těžko. Musíme tyto situace ještě více potrénovat.“

Slabou náplastí pro vsetínského fanouška může být velmi dobrá bilance v oslabení. V 57 oslabeních inkasoval pouze sedmkrát. Z toho to pohledu je mezi extraligovými kluby na solidním čtvrtém místě, před Spartou, Vítkovicemi a Pardubicemi, tedy kluby, které mají velmi kvalitní obranu.