Vsetín zajíždí do Pardubic

Antonín Vansa, Václav Trávníček • 18.09.2005

V s e t í n – V rámci pátého kola Tipsport extraligy se vsetínští hokejisté představí na ledě Pardubic. Proti úřadujícímu mistrovi se Valaši pokusí poprvé v sezoně zvítězit. K zisku tří bodů měli blízko v pátek, v utkání proti pražské Spartě. O konečném vítězství holešovického týmu však rozhodla přesilovka domácích. Právě přesilové hry jsou letos největším problémem vsetínského mužstva. Prolomí Vsetínští smůlu proti HC Moeller Pardubice?

Pardubice pře léto měnily kádr

Ve víru oslav mistrovského titulu se rozpadlo mužstvo, které loni získalo pro východočeskou metropoli extraligový triumf. Po znovuoživení slavné NHL se za moře spakovali útočná esa Milan Hejduk, Jan Bulis a Aleš Hemský. Kromě nich si zámořští skauti vyhlédli i forvardy Petra Sýkoru s Petrem Průchou a nastartovali tak největší kauzu uplynulé letní přestávky. Generální manažer pardubického klubu láteřil. Odchod dvou hokejistů s platnou smlouvu považoval za protiprávní a zvažoval, že jejich odchod do Ameriky napadne soudní cestou. Ať už celý spor dopadne jakkoliv, jedno je jisté. Na startu sezony 2005 - 2006 se Sýkorou a Průchou kouč týmu Vladimír Martinec počítat nemůže. Ale i tak se na východě Čech sešel mimořádně silný tým, s nímž kupodivu mnoho nezamával ani odchod klíčového centra Jiřího Dopity do Znojma. Manažer Kusý odvedl vynikající práci při podpisu excelentního kanonýra Jana Čalouna, dále do mužstva dokázal přivést hráče, kteří vhodně doplnili stávající sestavu - konkrétně návrat zkušeného lišáka Ladislava Lubiny, příchod důrazné dvojice Cetkovský - Mrázek, slovenského forvarda Petera Kloudy a především beka Roberta Kántora, jenž na začátku sezony září jako polárka na noční obloze. Ve čtyřech zápasech vstřelil už tři branky.

Na příkladu Pardubic se dá krásně demonstrovat, že přípravné období je zcela něco jiného než extraliga. Zatímco v letní pauze se Pardubice herně neskutečně trápily, prohráli například i z extraligy sestoupivší Jihlavou 2:4, s extraligovým startem opět našly svou tvář. Východočeši nejprve před televizními obrazovkami udolali houževnaté Karlovy Vary, poté si přivezli bod z Vítkovic a bez větších potíží zdolali Litvínov 5:3. V posledním kole poprvé prohráli na ledě nováčka z Českých Budějovic.

Loňská bilance Vsetína s Pardubicemi:

Vsetín v loňské sezoně nedokázal Pardubice ani jednou porazit. Ve čtyřech vzájemných střetech vstřelili Valaši pouze pět branek, zatímco soupeř z Pardubic jich nasázel 21. „Kádr Pardubic se ale přes léto změnil,“ řekl před utkáním vsetínský útočník Marek Dubec. „Mají oslabenou ofenzivu, takže doufám, že proti nim uhrajeme dobrý výsledek,“ dodal.

11. kolo: VSE – PCE 1:6
Branky a nahrávky: 17. Bulis (Mikeska, Hejduk), 36. P. Sýkora (Pácal, Divíšek), 39. Bulis (A. Hemský, A. Novotný), 55. Hejduk (A. Novotný) - 42. Demel (Radivojevič, Vak).

24. kolo: PCE – VSE 4:1

37. kolo: VSE – PCE 0:6
Branky: 11. Mikeska (Havíř, Hejduk), 16. Průcha (Starý), 18. P. Sýkora (Mikeska, Čáslava), 23. Mikeska (Hejduk), 51. Hejduk (Mikeska), 59. Mikeska (Hejduk).

50. kolo: PCE – VSE 5:3
Branky: 6. Bulis (Hejduk), 16. Průcha, 43. Snopek (Bulis, Havíř), 45. P. Sýkora (Bulis, Průcha), 59. Průcha (P. Sýkora, Blažek) - 9. Kovář (Demel), 31. Kovář (Demel, Vak), 45. Kovář (Vak, Demel).

Předpokládané sestavy:

Vsetín: Hovi - Luža, Bauer, Spitzer, Horák, F. Štefanka, Nedbálek, Hrabal - Tomík, Stantien, Demel - Bacul, Beck, Gorev - Květoň, Steiner, Dubec - Sakrajda, R. Hruška, O. Hruška. Trenéři: Jeřábek a Kopřiva

Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Kántor, Mudroch, Linhart, Havíř - Mrázek, Blažek, Hlinka - Čaloun, Mikeska, Korhoň - Tvrdík, Klouda, Koukal - Cetkovský, Rolínek, Lubina. Trenéři: Martinec a Šejba.

Pohled z kabiny: Marek Dubec, útočník

„Loni jsme proti Pardubicím neměli dobré výsledky. Ale jejich kádr prošel přes léto obměnou, Pardubice už nejsou tak silné v útoku. My jsme mladí, těšíme se na každý zápas. Takže se těšíme i do Pardubic. Musíme se ale zlepšit v přesilovkách. Naše početní výhody jsou zatím naší největší slabinou.“