Věřím, že v sezoně uhrajeme dobré výsledky, říká Zdeněk Čech

Filip Bazala, Václav Trávníček • 04.09.2014

Jako hráč platil za poctivého pracanta, bránící levé křídlo. Pardubickému Dominiku Haškovi kdysi nastřílel hattrick a v roce 1985 slavil s A-týmem Zlína bronzové medaile. Coby trenér pak za kopcem Sirákovem vychoval či objevil desítky výborných hokejistů. Od srpna působí Zdeněk Čech ve Vsetíně jako hlavní trenér staršího dorostu. Jak se mu bude s týmem dařit? „Nebudeme mužstvo, které někoho válcuje. Spíše musíme dobře bránit a pokusit se skórovat s rychlých protiútoků,“ říká střízlivě před startem soutěže. Ta pro zelenožluté začne stylově - derby se Zlínem!

Trenére, jak se zrodilo vaše angažmá ve Vsetíně?
Působil jsem ve Zlíně, ale skončila mi smlouva. Dál jsem tam nepokračoval, protože mi nabídli něco, co bych nechtěl dělat. A v ten moment mě oslovil pan Tobola. Nabídl mi, zda bych měl zájem přijít do Vsetína trénovat starší dorost. Jsem sice letitý zlíňák, ale nedělalo mi to problém. Jsem profesionální trenér a vždycky jsem šel trénovat tam, kde mě to zajímalo. Rychle jsme se domluvili a od té doby jsem tady.

Jak hodnotíte letní přípravu vašeho týmu?
V období suché fáze letní přípravy jsem dojížděl sporadicky. Smlouva si začala běžet od začátku srpna a tak první část přípravy koučoval kolega Viktor Hlobil. Kluků trénovalo docela málo, jednou čtrnáct, podruhé šestnáct... Někteří také řešili problémy se školou. Na led jsme vyjeli začátkem srpna a to už nás bylo alespoň pět pětek. Postupně jsme to zkorigovali. Dnes máme k dispozici čtyři pětky hráčů, kteří by tu měli působit.

Jací noví hráči tým posílili?
Během května a června s týmem trénovali především místní kluci. Hráči, kteří přišli odjinud, trénovali v blízkosti svého bydliště, hlavně kvůli škole. Z Valašského Meziříčí přišli Dominik Jochymek, Vašek Humplík a Michal Bártek. Kuba Abazaj je původem z Břeclavi a připravoval se v Olomouci. Pepa Lišaník s Michalem Richterem a Markem Gharibyarem dělali letní přípravu zase ve Zlíně. Čekali jsme, že posílíme ještě do útoku nějakým hráčem ze Zlína, ale zatím se to nejeví moc reálně. Oni taky ještě neví, kdo tam zůstane. Ale může se stát, že nás ještě v průběhu září někdo posílí.

Rozhovory před sezonou 2014/15:

Klub: Daniel Tobola (připravujeme)
A-tým: Viktor Hlobil a Luboš Jenáček (připravujeme)
Junioři: Luboš Jenáček (připravujeme)
Starší dorost: Zdeněk Čech (právě čtete)
Mladší dorost: Petr Fojtů

Co vám ukázaly přípravné zápasy?
Odehráli jsme celkem sedm přípravných utkání. S celky, které budeme potkávat v soutěži, jsme odehráli vyrovnané zápasy. Trpěli jsme ale na špatnou koncovku a proto jsme víceméně neuspěli. Byť třeba v Porubě jsme dlouho vedli a jen kvůli dvěma chybám jsme nevyhráli už v základní hrací době. Je důležité, že jsme pokaždé byli vyrovnaným soupeřem, ale na koncovce ještě musíme zapracovat.

Zmínil jste duely s českými týmy. Jak hodnotíte utkání s těmi slovenskými?
Dva zápasy jsme sehráli s Trenčínem. V tom prvním jsme sahali alespoň po remíze, v power play jsme mohli vyrovnat. Nakonec jsme prohráli o gól. Odveta v Trenčíně se nám tolik nepovedla. Hokej skončil po první třetině a pak už tam byla jenom spousta nesmyslných vyloučení. V tomto kontextu vnímám jako jediný větší výpadek utkání ve Skalici. Z naší strany to nebylo až tak tragické, ale výsledek 0:8 hovoří jasně. Věřím, že to na mužstvo zapůsobilo a kluci si začali uvědomovat, že k tomu musí přistoupit trochu jinak. Všechny tyto zápasy nám ukázaly, na koho se můžeme spolehnout. Také nám vykrystalizovala sestava, která vstoupí do mistrovských zápasů.

Kde vidíte největší rezervy týmu?
Velké rezervy máme v koncovce. Kolikrát i v tréninku neproměníme jasnou příležitost. Musíme na tom hodně zapracovat. Nebudeme mužstvo, které někoho válcuje. Spíše musíme dobře bránit a pokusit se skórovat s rychlých protiútoků. Proto musíme mít koncovku spolehlivou. Věřím, že v sezoně uhrajeme dobré výsledky.

Soupisku SDO si můžete prohlédnout zde

Už máte jasno o pozici brankářské jedničky? A kdo bude kapitánem mužstva?
Kapitánem bude Petr Lainka a jako brankářská jednička se zatím jeví Daniel Bechný. Přijde ještě Adam Barvík, gólman ze Zlína. Bude se připravovat s juniorkou, ale v případě potřeby nám bude k dispozici.

Jak vám funguje spolupráce s asistentem Viktorem Hlobilem?
Těžíme z toho, že se známe dlouhé roky. V určitém období jsem jezdil na střídavé starty do Přerova a s Viktorem Hlobilem jsem hrál v útoku. Ono potom trénoval v Kroměříži a já mám s kluky z Kroměříže obecně dobré vztahy. Jednou jsme tam dělali i seminář trenérů licence C.

Do sezony vstoupíte v pátek proti Zlínu. Co od tohoto derby očekáváte?
Musíme hrát maximálně zodpovědně a dobře bránit. Očekávám velký nápor Zlína. Mají hodně silný kádr a pokud bychom se pustili do nějakého bezhlavého útočení, asi by nás rychle vytrestali. Musíme začít opatrně a vycházet ze zabezpečené obrany. Rozhodně se nesmíme pouštět do riskantních situací ve středním pásmu.

Pro vás to bude obzvlášť speciální zápas, viďte?
Těším se na něj. Derby Vsetína se Zlínem bylo vždycky specifické. Když jsem stál na straně Zlína, hrály naše juniorky krásné zápasy. V roce 2007 to bylo dokonce finále. Teď jsem ve Vsetíně a na zápas se připravuju s mužstvem, které mám. Beru to jako normální zápas, akorát jde o derby, které má svoji specifickou atmosféru.

FOTO: zlin.idnes.cz