Ve třech proti devíti se hraje špatně, zlobil se Pouzar

Aleš Koňařík • 26.02.2003

V s e t í n - Hrálo se o play-off, ale nebyl to žádný rytířský souboj, který by snad zvedal diváky ze sedadel. Nepočítaje ty, kteří neváhali chrstnout kelímek s pivem na budějovickou střídačku, či trestnou lavici. V rozvleklém, v dusné atmosféře hraném utkání padlo celkem 114 trestných minut, dva hráči museli být hospitalizování a ve slovní přestřelku se zvrtla i následná tisková konference po utkání. „Hráli jste celý zápas zákeřně,“ osopil se jeden z místních žurnalistů na trenéra hostí Jaroslava Pouzara. „Vy jste novinář, nebo funkcionář klubu?“ kontroval Pouzar ironicky.

Nedbaje zákazu vyjadřovat se k výkonům rozhodčích bezprostředně po zápase, ulevil si Jaroslav Pouzar na adresu arbitrů i soupeře velmi otevřeně. „Až dodnes jsem si vážil Vsetína, jak dobrý hokej hraje. Jenže to, co domácí připravili včetně těch čtyř pánů v pruhovaném, to je ostudou českého hokeje. Jestliže se má sport hrát v Česku takovým způsobem, raději ať se nedělá vůbec. Těžko se totiž hraje ve třech lidech proti devíti.“

Už toto kategorické prohlášení sklidilo zčásti ironický potlesk, rozepře však pokračovala dále. Přetřásaly se zejména zákroky slovenský zadáků Jasečka a Babky, po kterých oba řízní beci zamířili předčasně do sprch. Jasečko vyřadil naražením zezadu na mantinel ze hry Ondřeje Němce (lehký otřes mozku s podezřením na pohmoždění páteře), Babka způsobil tržnou ránu na čele útočníka Ambruze.

„Jestli jste si všiml, tak Babka má dva metry a protihráč byl přikrčen a on do něj prostě šťouchl. Co jiného má hráč dělat? Omluvit se a říct, tak až se postavíte, odjeďte si dál od mantinelu, já vás potom narazím?,“ nešetřil Pouzar sarkasmem na výpady lokálního novináře. „Ano, byl to faul, prostě se to stává, fauluje každý. Jenomže pak nás lidi na střídačce polívají pivem. Řekl jsem rozhodčímu, že za takových okolností hrát nebudeme, nic se nestalo! Je to prostě bordel odshora dolů!“ To už Jaroslav Pouzar takřka křičel.

Vzrůstající napětí debaty musel mírnit dokonce sám vsetínský trenér Zdislav Tabara. „Další dotaz!“ uťal rázně spor gradující v nepřiměřenou hádku.

Když se v prodloužení podruhé v zápase trefil za Hudáčkova záda útočník Demel, zůstala na ledě pouze hrstka budějovických hokejistů, kteří si s protivníkem podali ruce. Zbytek zmizel okamžitě v kabině.„Už jsem říkal, že zápas měl průběh takový, jaký měl,“ omlouval své svěřence Pouzar. „Hráči byli po utkání zkrátka naštvaní. Když vy budete mít pocit, že vám někdo ublížil, taky mu ruku nepodáte.“

Českobudějovičtí si ziskem bodu definitivně zajistili účast v play-off. Postaral se o něj Josef Štraub, centr, o kterého měl právě Vsetín před uzávěrkou přestupů enormní zájem. Dvě minuty před závěrečnou sirénou dostrkal za Bieglova záda puk volně ležící v brankovišti. “Jeli jsme na Vsetín s tím, že pokud uhrajeme bod, tím lépe pro nás, pokud ne, nic se nestane. Jenže po tom všem, co se v zápase dělo, mám strašnou radost, že jsme Vsetínu bod sebrali.“