Valaši se utkají s devátou Spartou

Jan Hrbáček • 22.10.2005

V s e t í n - V rámci 17.kola se utkají vsetínští hokejisté na ledě holešovické T-Mobile Areny s domácí Spartou. Bude to další z pokusů o bodový zisk, který by alespoň trochu zmenšil mezeru mezi Vsetínem a zbytkem pole. Ta nyní čítá již 10 bodů. Valaši totiž nezvládli dvě poslední domácí utkání, v neděli s Litvínovem (1:2) ani v pátek s Třincem (0:4). Domácí Sparta na tom není o moc lépe. Pražané však po sérii porážek dokázali uspět na ledě Karlových Varů a odvezli si tři body za těsné vítězství 1:0. Utkání začíná kvůli fotbalovému derby již od 15 hodin.

Sparta v první čtvrtině: Pád tabulkou dolů

Sparťané začali sezónu dobře. V prvních pěti utkáních čtyřikrát zvítězili a vše se zdálo být v pořádku. Jenže těsná prohra 4:5 v Třinci nastartovala sérii neúspěchů. Střelecká nemohoucnost útočníků a zranění třech klíčových obránců Jána Tabačka, Jiřího Vykoukala a Richarda Stehlíka se pak notně odrazily hlavně na souhře obranných činností. Prohry v Litvínově (3:4) a doma se Slávií (1:3), Libercem (0:3) a Zlínem (1:3) tak jen podtrhly současné špatné výkony Sparty.

Produktivita: Ton a Marek na špici extraligy

Útočník Petr Ton je vůbec nejproduktivnějším hráčem celé Tipsport extraligy. V sedmnácti utkáních nasbíral stejný počet bodů za osm branek a devět asistencí. Následuje Jan Marek se šestnácti (5+11) a ex-vsetínský Ondřej Kratěna se třinácti (5+8). Za zmínku stojí ještě devět bodů Martina Štrby a Tomáše Netíka (oba 5+4). Z obránců je na tom nejlépe Marek Černošek, který nasbíral čtyři body (1+3) stejně jako Martin Hlavačka (3+1). Druhý jmenovaný byl ale v týdnu vyměněn do Liberce za jiného obránce Angela Nikolova. V brance si zápasovou zátěž rozděluje dvojice Petr Bříza (průměr 3,01 a úspěšnost zákroků 90,97%) a Marek Schwarz (2,41 a 92,77%). V posledních utkáních však dostával více příležitostí mladý Schwarz.

Duel č.1 - Nepochopitelná ztráta jasného vedení

Na toto smolné domácí utkání snad nelze zapomenout. Vedení 3:0 ve 28. minutě předznamenávalo bezproblémový průběh zbytku utkání. Ale osud tomu chtěl jinak. Sparťané se zvedli a trefami Marka a Kratěny snížili na rozdíl jedné branky. V 60. minutě dokonal při přesilovce Vsetína vyrovnání obránce Martin Hlavačka. Stejný hráč pak rozhodl v prodloužení o dvou bodech pro pražský celek.

Vsetínská hokejová a.s. - HC Sparta Praha 3 : 4 po pr. (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)
Branky:
3. Dubec (Steiner), 8. Tomík (Stantien), 28. Stantien (Tomík) - 32. Marek (Ton), 48. O. Kratěna (Marek, Ton), 60. Hlavačka (O. Kratěna), 64. Hlavačka (Ton).

Ze vsetínské kabiny:

Asistenta Rostislava Vlacha čeká první utkání v roli trenéra na ledě soupeře. Zraněni jsou stále obránce Patrik Luža a útočníci Marek Ivan, Ondřej Hruška a Robin Bacul. Trio útočníků Polášek, Přeučil a Valko mají ve Vsetíně střídavý start.

Z kroniky zápasů Vsetína se Spartou

V blízké minulosti bývaly zápasy Vsetína a Sparty lahůdkou hokeje. Valaši v dobách své největší slávy předváděli dominanci, které dokázala tehdy odolávat pouze Sparta. V památném Play-off 1999 se oba týmy potkaly už v semifinále, které Vsetínští vyhráli těsně 3:2 na zápasy. O rok později se však titulu dočkala Sparta, když ve finále zvítězila 3:0 na zápasy a přerušila tak dlouhodobou nadvládu Vsetína v extralize. V sezóně 2000/01 se ale znovu radoval Vsetín, jenž tehdy ve finále vyhrál sérii 3:1 a zaznamenal tak nadlouho svůj poslední titul.

Pravděpodobné sestavy:

Sparta: Schwarz (Bříza) - Nikolov, Jan Hanzlík, Toman, Dobroň, Černošek, O. Malinský - Kratěna, J. Straka, Chabada - Ton, Sivek Štrba - Netík, Vopat, Špaňhel - Havelka.

Vsetín: Altrichter (Hovi) - Kučný, Bauer, Nedbálek, Horák, Hrabal, Chmelíř - Dubec, Stantien, Demel - Jenáček, R. Hruška, Polášek - Květoň, Janků, Gorev - Valko, Duba.