V cestě za první výhrou přivítají junioři Kladno a Vary

Radek Bařina • 18.09.2008

V s e t í n - Kladno a Karlovy Vary. Právě na tyto atraktivní týmy se mohou hokejoví fanoušci těšit, navštíví-li víkendová střetnutí vsetínských juniorů. V pátek od 17:00 to nejprve bude tým ze středních Čech, jenž se bude snažit překazit putování Valachů za první výhrou v sezóně, v sobotu pak Na Lapač zavítá celek obhájců mistrovského titulu juniorské extraligy, tým Karlových Varů. Souboj posledních dvou šampiónů soutěže, jimž se úvod letošní sezóny příliš nevydařil, tak slibuje zajímavou podívanou.

Vstup do sezóny se značně omlazenému kádru VHK příliš nevydařil. Po úvodních domácích nezdarech proti pražským „S“ sice přišel zisk jednoho bodu z horkého plzeňského ledu za prohru 3:4 v prodloužení, o den později však tento nadějný bodový zisk dokonale devalvoval debakl z Českých Budějovic. Ty smetly Vsetín z ledu výsledkem 9:1 a značně mu tak znechutily dlouhou cestu zpátky domů.

Ani tento víkend ovšem juniorku VHK nečeká vůbec nic lehkého, neboť týmy Kladna i Karlových Varů patří již tradičně k české juniorské špičce. Přesto Valaši rozhodně nebudou bez šancí na úspěch, protože stejně jako oni, ani jejich nastávající soupeři nezačali sezónu příliš dobře a se třemi body se stejně jako Vsetín krčí u dna extraligové tabulky. Uvidíme tedy, který z týmů odrazí na cestu k lepším zítřkům a který naopak ještě více zabředne do bahna výsledkové krize.

HC KEB Kladno: 19. místo, 3 body, skóre 12:18

Celek kladenských juniorů začal svou sezónu výletem na sever Moravy. V Třinci, ani o den později v Havířově jim však pšenka nekvetla, prohráli totiž 3:4 respektive 3:7. K následnému domácí dvojutkání tudíž nastupovali s odhodláním plně bodovat. Jenže ouha, hned první zápas s podceňovaným Znojmem Kladno nezvládlo a podlehlo mu jednoznačně 1:4. Proti Třebíči se ale Středočeši přeci jen zmátožili, porazili ji 5:3 a alespoň částečně tak napravili špatný dojem z předchozích střetnutí.

Důvodů, proč Kladnu začátek sezóny nevyšel je jistě více, tím hlavním je však bezesporu odchod klíčových hráčů týmu. Zejména hvězdné trio Hlusička, Valský, Procházka, které zářilo nejen v rámci Kladna, nýbrž celé ELJ ( Hlusička s Valským suverénně vyhráli bodování soutěže) chybí Kladnu více než Marušce sůl, vždyť jejich odchodem přišli Středočeši o neuvěřitelných 207 bodů za sezónu. Momentálně Kladno marně hledá náhradu za výše zmíněnou trojici, asi nejnadějněji se prozatím jeví pětibodový Antonín Metelka (3+2) a čtyřbodový Jakub Mužík a Jonáš Křepelka.

Vůbec největší atrakcí pro vsetínské fanoušky ovšem nejspíš bude muž v masce. Branku Kladna totiž hájí ex-vsetínský Hynek Kůdela. Gólman, který měl lví podíl na předloňském titulu vsetínských juniorů, sice letos prozatím nezáří, proti bývalým spoluhráčům se ale rozhodně bude chtít vytáhnout. Na tento souboj se těší i Valaši což potvrzují slova kanonýra Tomáše Vávry: „Hynek je dobrý gólman, v juniorech vychytal titul, takže to proti němu bude těžké. Určitě však bude přemotivovaný jako každý hráč, který se vrací tam, kde působil, takže doufám, že nám tam něco pustí“,dodal se smíchem Vávra. Zda se tedy Kůdelovi povede návrat na místo činu nebo zda mu naopak Valaši jeho změnu dresu řádně „osolí“ můžete v pátek Na Lapači od 17:00 sledovat i vy.

Kladno očima Tomáše Vávry:
„Do zápasu s kladnem půjdeme určitě s respektem, jako ke každému tymu v extralize. Mají skvělý tým, momentálně se jim ale nedaří. Maji tři body, my jeden, takže oba týmy budou chtít vyhrát. Určitě to bude výborný hokej nahoru dolů“.

HC Energie Karlovy Vary 17. místo, 3 body, skóre 6:11

Jak lépe pozvat na tým z Karlových Varů než konstatováním, že se jedná o úřadujícího mistra České republiky v kategorii juniorů? Tým, který převzal pomyslnou vládu nad juniorským hokejem od Vsetína, to však s obhajobou nebude mít vůbec lehké. Také jeho kádr totiž opustilo z věkových důvodů poměrně velké množství hráčů a o tom, že zacelit po nich mezeru nebude vůbec snadné, se přesvědčili hned v úvodních kolech. Postupně totiž prohráli v Havířově 3:4 v Třinci 0:4, poté sice porazili doma Třebíč 3:0, ale hned o den později podlehli stejným poměrem Znojmu.

Očekává se, že letos budou Karlovarští spoléhat především na dobrý týmový výkon podpořený kvalitní obranou. To potvrzují i dosavadní statistiky, vždyť nejproduktivnějšími hráči Západočechů jsou dvoubodoví Valerij Chaljavin (2+0) a Michal Tillinger (0+2). Zato 94,87 % úspěšnosti zákroků brankáře Vladislava Habala vypovídá o tom, kde by mohla být hlavní síta týmu ze západu naší vlasti. Ještě jednou připomínáme, že utkání juniorů Vsetín Karlovy Vary startuje v sobotu ve 12:00.

Karlovy Vary očima Tomáše Vávry:
„Také Vary nejsou určitě spokojeny s tím, co momentálně hrají. Myslím, že do toho půjdou a budou chtít uhrát tři body, ale jestli budeme dodržovat to, co máme, jako třeba dobře napadat a bránit, tak věřím, že vyhrajeme“.

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Zavadil (12. Hromada) - Fabian, Kocur, Šimurda, Kapr, Sznapka, Lukeš, Štindl - Němec, Kubo, Červenka, Surovčík, Plachtovič, Surovec, Martyčak, Pořický, Vávra, Valigura

Karlovy Vary: Habal - Schusser, Dlapa, Ryžuk, Jemeljanov, Tomeček, Tollinger, M. Rohan - Flieger, Chaljavin, Vaněk, Mistoler, Hampl, Fusek, Hudák, Topinka, T. Rohan, Kellner, Mareček, Majer

Kladno: Kůdela - Kužel, Pour, Vrba, Vyskočil, Šmíd, Slánský, Stehlík – Bláha, Eberle, Čurda, Hošek, Hrdlička, Kozák, Kupec, Křepelka, Máša, Melka, Mužík, Strnad.