Tyumenští plynaři na Vsetíně

Václav Trávníček • 28.07.2002

V s e t í n – Připravenost vsetínských hokejistů na novou sezónu prověří ve středu druholigový ruský tým Gazovik Tyumen. Po Avantgardu Omsk tak bude tento rovněž zauralský celek dalším ruským klubem, který letos v létě navštíví Českou republiku. Vsetín pak o dva dny později čeká v Opavě první zápas Tipsport Cupu.

Druholigový Tyumen nemá na rozdíl Omsku na soupisce žádného českého hráče. Historie Tyumenských plynařů (tehdy rubínů) začala být zajímavá v sezoně 1993/1994, kdy tým skončil v konečném pořadí druhé nejvyšší ruské soutěže třetí a postoupil z druhé ruské ligy do superligy. Dva roky na to čekal na klub největší úspěch v historii: V základní části se umístil na jedenácté příčce a v play off byl vyřazen v semifinále pozdějším mistrem Ruska, Dynamem Moskva.

Následující sezona nebyla pro Tyumenské hokejisty nijak oslnivá. Po skončení základní části se sice octli na osmém místě, ale v play off vypadli hned ve čtvrtfinále s Ladou Togliatti 2:1 na zápasy. Sestupné tendence pokračovaly i o rok později, kdy byl klub po základní části až dvanáctý a v play off vypadl v prvním kole s Dynamem 2:0 na zápasy (3:5, 3:4).

Po základní části sezony 1998/1999 se Tyumen umístil na posledním dvacátém druhém místě a sestoupil tak zpět do druhé ligy a tuto soutěž hraje i v současné době.