Trenér mladších dorostenců Kubo hodnotí uplynulou sezónu. Vybudovali jsme si u soupeřů respekt, říká

Václav Trávníček • 19.04.2010

Pouhé tři body dělí mladší dorostence Vsetína od čtvrtého místa v konečné tabulce východní skupiny. Valaši skončili pátí, čehož si jejich trenér Miroslav Kubo cení. „Nejenže jsme zachránili extraligu, ale vybudovali jsme si u soupeřů respekt a nikdo ze silné čtyřky nás nikdy nepodcenil. Všichni proti nám hráli vždy na maximální počet hráčů ročníku 1994,“ pochvaluje si vsetínský kouč, který od nadcházející sezóny přejde k týmu juniorů.

V tabulce východní skupiny se vsetínský mladší dorost umístil na pátém místě, tři body za čtvrtým Třincem. Kde vidíte základ tohoto úspěchu?
Základ byl položen v přípravném období, ve kterém jsme se zaměřovali hlavně na sílu a výbušnost proloženou spiningem. Všichni hráči si zakoupili sportestr, čímž efektivita tréninku stoupla o sto procent. Nemuseli jsme zdlouhavě počítat odpočinky, hráči vlastně trénovali každý individuálně vzhledem ke své fyzické kondici. Zavedením tréninku „core“ a „agility“ jsme ještě vylepšili naše již tak dobré výsledky. V předzávodním období, během srpna, jsme absolvovali mnoho třífázových tréninků proložených ještě devíti přípravnými utkáními. Takový objem se v dlouhé a náročné sezoně projevit musel. Stále jsme se drželi zavedeného rytmu a dvakrát týdně jsme trénovali ještě na suchu po jedné hodině, hlavně „core“, „agility“ a odrazovou sílu. Na sílu paží a posilování zad si kluci zakoupili hrazdičky. Stejný model jsme přenesli do závodního období a pořád tvrdě pracovali na tom, abychom se zlepšovali. Jak v kondici, tak i na ledě.

S jakými ambicemi jste vstupovali do sezóny?
Ročník 1994, který měl být pro nás nosný, v předešlých sezónách nevykazoval dostatečnou výkonnost a proto hlavním záměrem bylo stabilizovat výkonnost a udržet mladší dorost v extralize i pro nadcházející sezónu. V předešlých sezónách tito hráči nedokázali držet krok s mužstvy nejlepší čtyřky - Vítkovicemi, Zlínem, Havířovem ani Třincem. Letos jsme se ale postupně propracovali krok za krokem k tomu, že jsme s těmito mužstvy hráli velmi vyrovnaná střetnutí a dokázali je i porážet.

Jak tedy sezónu hodnotíte?
Jednoznačně pozitivně. Nejenže jsme zachránili extraligu, ale vybudovali jsme si u soupeřů respekt a nikdo ze silné čtyřky nás nikdy nepodcenil. Všichni proti nám hráli vždy na maximální počet hráčů ročníku 1994. Po Vánocích jsme už moc problémů se soupeři neměli. Přehrávali jsme je celkem jednoznačně, o čemž svědčí průměrný počet střel na soupeřovu branku - sedmačtyřicet. Několik kluků si v sezóně vyzkoušelo také extraligu staršího dorostu, což považuji za rozhodující pro výchovu nastupujícího ročníku, který bude hrát příští rok ESD. A nejde jen o hráče ročníku 1994, ale i ročníku 1995, což je ještě větším příslibem.

V kádru mladších dorostenců se během sezóny protočilo téměř čtyřicet hráčů. To je docela velký počet…
Vypadá to jako hledání optimální sestavy, ale možnost dostávali ve velké míře i hráči osmé třídy, tedy ročníku 1995 a 1996. Záměrem bylo, abychom co nejvíce kluků připravili pro příští rok. Musím říct, že kluci pracovali po celou sezónu velmi tvrdě a cílevědomě. To se také projevilo na Olympiádě dětí a mládeže v Liberci, kde mužstvo Zlínského kraje obsadilo druhé místo. Do tohoto výběru jsme z našeho klubu dodali devět hráčů.

Kteří hráči letos zaznamenal největší herní pokrok?
Hráči s nejvyšším výkonnostním nárůstem byli Lukáš Stodůlka, Dominik Pokorný, Martin Kohout, Zbyněk Žabčík, Jiří Hajda, Tomáš Vašíček, Maxmilián Bača a Michalové Hryciow a Štědrý.

Extraliga mladšího dorostu byla letos novinkou v systému. Jak ji hodnotíte?
Nová soutěž je velmi dobrá. Každé utkání se hraje na doraz a to je to, o co se snažíme i my trenéři - burcovat kluky k maximálním výkonům po celých šedesát minut zápasu. Čtyřkolový systém je také dostačující a vložená utkání v týdnu velmi dobře připravují mladší hráče na extraligu staršího dorostu.