Trenér Jenáček: Díváme se především pod sebe, ale hratelné je i první místo

Václav Trávníček • 01.01.2015

Rok 2014 zakončili návratem na druhé místo tabulky, do toho nového vstoupí vsetínští hokejisté už v sobotu, kdy na Lapači vyzvou Opavu. Jak trenérský tandem Jenáček - Hlobil hodnotí dosavadní průběh sezony? A co očekává od její povánoční fáze? „Teď jsme v poločase. Oproti loňsku jsou tady noví hráči a mužstvo pořád hledá svoji tvář. Máme ale ještě asi dva měsíce na to, abychom se posunuli dál,“ říká Luboš Jenáček. „Chceme, aby naše forma gradovala v play-off. Předpokladem je, že budeme všichni zdraví,“ tvrdí.

Valaši letos zažívají požehnanou sezonu. Pravidelně bodují a vítězství vozí i z venkovních stadionů. Navíc se od začátku mohou spolehnout na skvěle chytajícího Petra Hromadu v bráně. „Je pravda, že jsme si zatím výraznější krizí neprošli,“ souhlasí Jenáček. „Jednou jsme prohráli dvakrát po sobě, jinak jsme vždycky po slabším zápase zase zvítězili. Toho se budeme snažit držet i nadále,“ plánuje.

Jediný soupeř, kterého Vsetín doposud nedokázal porazit, je Přerov. Hanácký klub se v posledních letech nijak netajil postupovými ambicemi, letos se ovšem pyšní skutečně dobře poskládaným kádrem. A po zásluze vede tabulku. „Zubři nám dvakrát uštědřili lekci, v obou vzájemných zápasech jsme tahali za kratší konec. Kdyby se nám alespoň jedenkrát podařilo naplno bodovat, mohli bychom říct, že jsme každého ze soupeřů minimálně jednou porazili. Na druhou stranu nás s Přerovem čekají ještě dvě utkání,“ tvrdí vsetínský lodivod, podle kterého je ale třeba mít se na pozoru i před dalšími konkurenty.

„Přerov zatím vypadá suverénně, nicméně top mančaft má také Poruba a já osobně považuji za černého koně soutěže celek Nového Jičína,“ říká Jenáček. „Navíc dlouho pohromadě hrají týmy Opavy či Techniky Brno a po vlažném startu se zvedá i Hodonín. Nemusí se to zdát, ale strašně těžké bude přejít vůbec první kolo play-off.“

Právě kvůli vyrovnanosti soutěže se Vsetínští stále dívají v tabulce především pod sebe. Jedna či dvě prohry mohou znamenat rychlý sešup dolů. „Nechceme skončit jako už tolikrát na pátém místě. Potřebujeme uhrát do nejvíce bodů, udělat nějakou sérii a napevno se usadit v první čtverce,“ tvrdí trenér. „Samozřejmě se budeme snažit umístit co nejvýš. Hratelné je i první místo, které nyní náleží Přerovu. Lákavá je rovněž druhá příčka, na níž se momentálně pohybujeme my. Zaručuje start vyřazovacích bojů na domácím ledě, což ve finále může rozhodnout.“

Co může v povánočním průběhu soutěže hrát Vsetínu do karet? Kromě prvků, jež zdobily tým doposud, je to i návrat odchovance Radima Tesaříka. Dlouholetý extraligový obránce s reprezentačními zkušenostmi, který vybojoval pět extraligových titulů, totiž ve svých čtyřiceti letech možná nadobro zakotvil v mateřském klubu. „Radim je rozdílový hráč, který je o myšlenku napřed,“ ví Jenáček, jenž proti Tesaříkovi v minulosti sám coby hráč nastupoval. „Dvacet let v profesionálním hokeji je prostě strašně znát. Věřím, že Radim dodá naší relativně mladé obraně zkušenosti a ve fázích, kdy to bude potřeba, zklidní hru. S ním můžeme být ještě silnější.“

Vedle zkušeného matadora by se měl k týmu 15. ledna připojit i dvaadvacetiletý ruský obránce Alexander Grebenjuk. Ten se na Lapači uvedl skvěle, momentálně však čeká na vyřízení vízových povinností. „Jinak není na žádné experimenty čas. Musíme využít výborné formy Petra Hromady a snažit se zlepšit hru dozadu. Musíme se vyvarovat nevynucených chyb a vyvážit hru tak, abychom hráli v defenzivní části lépe,“ velí trenér, který nezapomíná na nízký věkový průměr svého mužstva.

„Kluci se každým zápasem učí. Pro řadu z nich je mužský hokej stále nová zkušenost. Pepík Daněk s Martinem Štrbíkem, Martinem Kývalou nebo Standou Báchorem si k tomu loni přičichli a teprve letos hrají první kompletní sezonu v mužích. To samé David Hrazdira nebo Ondra Slováček,“ připomíná. „Věřím, že ve finále sezony půjde vidět, že už mají něco odehráno a budou ještě lepší, než jsou teď. Já mužstvu věřím. Jsem přesvědčený, že jsme schopni produkovat ještě lepší hokej, než jaký jsme předváděli doposud,“ uzavírá Jenáček.