Sólo pro... Michala Fabiána

Radek Bařina • 04.10.2008

V s e t í n - Druhým letošním dílem dnes pokračuje náš občasník „Sólo pro…“. Tentokrát jsme se, vůbec poprvé, zaměřili na obránce, konkrétně na Michala Fabiána. Juniorský bek, který letos již takřka pravidelně nastupuje i za seniorský tým vsetínského VHK, patří v současnosti mezi základní stavební kameny kádru trenéra Halouzky. Jak se tedy vedlo obránci, kroutícímu poslední sezónu v juniorech, v pro Vsetín neúspěšném duelu s Moellerem Pardubice, se můžete dočíst na následujících řádcích.

Michal Fabián patří do stále se tenčící skupiny hráčů, kteří na vlastní kůži zažili poslední juniorský titul Vsetína ze sezóny 2006/07. Již tehdy měl v kádru svěřenců Josefa Turka relativně stabilní místo v základní sestavě a je tedy logické, že nyní, o dva roky později, patří mezi ty, na něž současní trenéři vsetínské juniorky hodně sázejí. A protože se svými výkony dokázal prosadit i do sestavy mužského týmu, je pro Michala Fabiána stávající sezóna momentálně hodně, hodně nabitá. Vždyť ve středu hrál za muže v Novém Jičíně, kde si mimo jiné připsal svůj první oficiální gól za „dospělé“, v pátek a v sobotu naskočil v dresu juniorů a již v neděli jej nespíše čeká další zápas za „A“ tým. No a o tom, že se během zápasů rozhodně nenudí, nezvratně svědčí dnešní čísla ze střetnutí s Pardubicemi, v němž během 24 střídání strávil na ledě téměř 27. minut – tedy skoro půl zápasu.

Celkově dnes Fabián předvedl na své poměry průměrný výkon. Nachomýtl se u jednoho inkasovaného gólu, několika tvrdými střelami zle potrápil soupeřova brankáře, připsal si nejeden důležitý obraný zákrok, pravidelně chodil do přesilovek i oslabení…

1. Třetina - Dobrý začátek, zlý konec

Do utkání Fabián nastoupil ve druhé pětce Valachů v obrané dvojici s Davidem Kaprem a hned na začátku dal o sobě vědět – při svém prvním střídání byl vyloučen. O pár minut později nabil svým nepovedeným vyhozením puku z obraného pásma soupeři na střelu, jinak však většinu první třetiny předváděl dobrý výkon. Výbornou práci předvedl především ve dvojnásobném oslabení, kdy měl sice nejprve plné ruce práce s pokrytím soupeřova hráče před brankou, následně však dvakrát úspěšně vyhodil puk z pásma a významnou měrou se tak přičinil o to, že Vsetín ve dvouminutovém oslabení třech proti pěti neinkasoval.

Několikrát na sebe upozornil i v útočné fázi. Jednou svým vyhozením založil nebezpečný protiútok Valachů, především ovšem dvakrát nebezpečně pálil od modré. V prvním případě byl však brankář pozorný a jeho střela číslo dvě zase těsně minula pardubickou klec. Do análů utkání se proto Fabián zapsal až v závěru třetiny. Za vlastní brankou totiž prohrál souboj s pardubickým hráčem, který následně vybruslil před branku a skóroval na 2:1. Jinak v první třetině odehrál během osmi minut osm střídání, připsal si pět zdařilých a tři neúspěšné přihrávky a dvěma povedenými obranými zákroky překazil pardubický útok.

2. Třetina – Zatížení vzrůstá

Ve druhé třetině odehrál Michal Fabián dalších osm střídání, během nichž vzrostl jeho „ice time“ na devět minut. Připsal si čtyři úspěšné obranné zákroky, čtyři podařené a dvě zkažené přihrávky, vykoledoval si hostující faul. Také měl dva dobré střelecké pokusy od modré při přesilovce pět na tři, ty ovšem znovu zlikvidoval bezchybný hostující gólman. Jeho souboj u mantinelu znamenal začátek druhé gólové akce Valachů, přímo na ledě pak byl přítomen u třetího gólu Vsetína, který padl v přesilové hře. V závěru třetiny si ještě připsal úspěšné vyhození puku při přesilové hře hostů. Celkově by se tedy dala jeho druhá třetina označit za poměrně vydařenou, přesto měl, stejně jako jeho spoluhráči, určitě na víc.

3. Třetina - Marné ostřelování branky

Jestliže Fabiánův hrací čas vzrost ve druhé třetině o minutu, v té třetí už se jeho na ledě strávená doba přiblížila blízko k úctyhodným deseti minutám. Při marném dobývání branky Pardubic si na své konto připsal tři střelecké pokusy. První z nich však srazila obrana mimo branku, další zlikvidoval gólman a ve své vůbec největší šanci poslal dělovkou z levého kruhu skákající kotouč těšně mimo tři tyče. Kvalitní prací na útočné modré několikrát udržel útočné pásmo a tím i svůj tým v tlaku, v hektickém závěru se ale ani on nevyvaroval několika zaváhání. Předvedl pár nepřesných rozehrávek, po jedné z nich se do nebezpečné šance dostaly Pardubice. Přesto v závěru zápasu téměř neslezl z ledu, kýženého vyrovnávacího gólu se však on ani jeho spoluhráči, nedočkali.