Šlágr podzimu je tady! Na Lapač zavítá vedoucí Poruba

Tomáš Kopecký • 28.10.2016

Dlouho očekávaný souboj o první místo druholigové tabulky se nezadržitelně blíží. Již v sobotu dojde na druhou vzájemnou konfrontaci mezi hlavními aspiranty na ligový primát. Oba týmy působí v dosavadním průběhu soutěže suverénním dojmem. Poruba zvítězila šestkrát v řadě, vsetínská série se zatím zastavila na čísle sedm. Nyní je jasné, že se vítězná šňůra jednoho celku přetrhne. Ostravané se drží s tříbodovým náskokem na první příčce tabulky, případná výhra však může vyšvihnout Vsetín do čela. Podaří se Valachům ukázat svou sílu a odčinit porážku z prvního měření sil?

Jen těžko budeme v rámci druhé ligy hledat duel, ve kterém by se proti sobě postavila kvalitnější družstva. Ostatně, bitvy mezi Vsetínem a Porubou patří již tradičně mezi nejvíce atraktivní a sledované. Oba celky jsou z ekonomického hlediska velmi dobře zajištěné, mohou se spolehnout na podporu ze strany generálního sponzora a disponují širší hráčskou základnou než okolní kluby. To jsou ve zkratce hlavní důvody, proč mají jen ty nejvyšší mety a usilují o postup do WSM Ligy. Ostravský klub zná druhou nejvyšší soutěž velmi dobře, účinkoval zde pod názvem HC SAREZA od roku 2004 až do nepovedené sezóny 2008/9. Poté následovaly finanční potíže a roční pauza od seniorského hokeje. Poruba se však s novým sponzorem brzy vrátila na hokejová kolbiště a nyní chce zabojovat o postup. Dopomoci k tomu má i spolupráce s extraligovými Vítkovicemi.

První vzájemný zápas této sezóny dopadl mnohem lépe pro klub ze severu Moravy. Ostravané měli na svém ledě raketový vstup do utkání a po patnácti minutách vedli již o tři branky. Valachům se sice podařilo brzy zareagovat a dostali se zpět na dostřel, druhá a třetí třetina však jednoznačně patřila domácím, kteří se mohli radovat z tříbodového zisku po vítězství 6:2. „Sehráli jsme šílený zápas, kromě druhých deseti minut v první třetině bylo všechno špatně a utkání bylo zcela v porubské režii,“ komentoval první porážku sezóny Jiří Dopita. To ještě vsetínský trenér netušil, že tato porážka zůstane na dlouhou dobu jediným zaváháním Valachů…

Poruba: Spolupráce s Vítkovicemi zatím funguje dobře

Ani Porubští však od té doby rozhodně nezaháleli a jako jediní v celé soutěži ještě neprohráli v základní hrací době. Co jim však zatím nevychází, to jsou samostatné nájezdy a nový formát prodloužení. Ve třech případech dospělo utkání Poruby do nastaveného času, v němž ani jednou nedokázali zvítězit. Jinak jsou zatím Ostravané suverénní a zaslouženě vedou tabulku druhé ligy. Musíme však dodat, že mají odehráno o dvě utkání více než Vsetín, který tak drží všechny trumfy ve svých rukou. Sobotní zápas může v boji o první příčku sehrát důležitou roli.

Jak jsme již avizovali, Poruba vyhrála šest utkání v řadě za sebou. Naposledy zdolala na svém ledě Šumperk 7:5. Vítězství po přestřelce se však nerodilo vůbec lehce a domácí museli bojovat o tři body až do samotného závěru. Ostravští vedli o tři branky, soupeř se však dotáhl na rozdíl jediného gólu a uklidnění přinesla až branka při závěrečné hře bez gólmana. „Ten konec jsme nezahráli vůbec dobře. Udělali jsme zbytečně hloupé chyby a sami si to zkomplikovali,“ uvědomuje si porubský forvard v rozhovoru pro klubový web.

V kanadském bodování vede ostrostřelec David Zachar (9+7), ztrátu jednoho bodu na něj má Tomáš Jáchym (3+12). Pro rodáka z Českých Budějovic však zřejmě skončila sezóna předčasně, jelikož se v minulém týdnu podrobil operaci ramene. O pravidelný bodový přísun se starají Dominik Kafka, Petr Seidler, David Ballner a Martin Piecha.

Vsetín: Valaši chtějí zůstat na vítězné vlně

Vsetínští hokejisté prohráli z dosavadních desíti utkání pouze jednou, aktuálně drží sérii sedmi vítězství v řadě a o její prodloužení budou usilovat v sobotu. Také Valaši mají za sebou úspěšnou generálku. Na ledě Techniky rozhodli o svém vítězství již v průběhu první třetiny, ve které si vypracovali čtyřgólový náskok. Velký vliv na vývoj utkání měla první branka Jana Kolaříka, která padla již v devatenácté sekundě. „Myslím si, že první třetina byla z naší strany dobrá. Měli jsme hodně pohybu a trošku jsme soupeře zaskočili tím, že jsme hráli hodně aktivně,“ hodnotil začátek zápasu sám střelec. Ve druhé třetině už si mohli Valaši dovolit trochu ubrat z nastoleného tempa a závěr zápasu pohodlně dohráli. Stav 7:2 hovoří o jasné dominanci hokejistů z valašské metropole.

Zápas s Porubou bude pro Vsetínské ostrou prověrkou, která naznačí možnosti nabitého kádru. V tom se momentálně chopil role lídra Jan Kolařík (8+10), který v kanadském bodování přeskočil Radima Kucharczyka (6+10). Šestnáct bodů má na kontě také Tomáš Vávra (5+11).

Důležité utkání o první místo startuje v sobotu 29.10. od 17:30. Pokud se nebudete moci dostavit osobně, připraví pro Vás vsetínská redakce online přenos.

Sestavy z minulého utkání:

Vsetín: Hromada – Vrba, Ostrčil, Stuchlík, Žák, Mojžíš, Hryciow, Weintritt – Pokorný, Šilhavý, Čech, Vávra, Zúbek, Kolařík, Kajaba, Finsterle, Čuřík, Daněk, Hořanský.

Poruba: Čech – Flašar, Puškár, Bail, Tichý, Adamík, Puzič, Rudl – Slováček, Piecha, Sedlář – Kafka, Zachar, Ballner – Seidler, Tomčák, Vaněk – Orság, Kuťák, Smrčka.