Sasu Hovi se těší na českou extraligu

Václav Trávníček • 03.09.2005

V s e t í n – Prozatím bydlí ve vsetínském hotelu Vsacan, časem ale plánuje pořídit vlastní byt. Finský brankář Sasu Hovi si získal téměř okamžitě sympatie fanoušků z Lapače. V přípravném utkání Vsetína proti Havířovu měl lví podíl na úspěchu Valachů, ve včerejším duelu se slovenským Martinem dokonce vychytal nulu. Po odchodu Tomáše Pöpperleho do NHL je skandinávský gólman momentální brankářskou jedničkou Vsetína.

Třiadvacetiletý talent finského hokeje strávil poslední roky v týmu Tappary Tampere. Poslední sezonu pak hostoval v Kajaani, která hraje první finskou ligu. „Tamní trenér Vladimír Kolek mě představil několika lidem z České republiky, kteří mě pozvali do vaší země na několik zkušebních tréninků. Souhlasil jsem a podepsal jednoměsíční kontrakt do Jindřichova Hradce. Tam jsem byl tři týdny a doufal, že se ozve někdo z extraligy. No a nakonec jsem dostal nabídku ze Vsetína,“ popisuje Hovi svoji cestu do Vsetína.

Finský brankář se těší, že pomůže vsetínskému týmu k důstojnému umístění v tabulce. „Vím, že extraliga má velmi dobrou úroveň. Věřím, že odehrajeme dobré zápasy i proti těm nejlepším, že i je můžeme porazit. Máme v týmu dobré hráče, je tady spousta mladých kluků, solidní hráčský potenciál. Budeme se snažit bodovat v každém zápase,“ říká Sasu Hovi. „Hokej ve Finsku je hlavně o hře do těla, rychlém bruslení a tvrdé střelbě. Tady se hráči dívají kolem sebe, snaží se nahrát volnému spoluhráči. Takový hokej se mi líbí,“ dodává.

Skandinávská akvizice je na Vsetíně spokojená. Pochvaluje si hlavně přátelské poměry v kabině. „Zatím jde všechno skvěle. Zachytám si, nejsem pod žádným tlakem. Je to pro mě zatím snadné. Líbí se mi tady. Jediným problémem je, že nerozumím vůbec česky. Budu v Čechách celý rok, tak se musím naučit aspoň něco,“ říká Sasu, který proto se spoluhráči komunikuje v angličtině. „Hodně kluků ze Vsetína zná anglické hokejové výrazy. Ti, kteří hráli v Americe, mluví perfektně anglicky a pomáhají mi, když chci něco říct ostatním. Je to v pohodě,“ usmívá se Sasu Hovi.

Premiéru v extralize si finský gólman odbude v pátečním duelu proti Slavii Praha. Bude to poprvé v historii české nejvyšší soutěže, co se mezi tyče postaví brankář z této severské země. Nezbývá, než popřát hodně štěstí!