PLAY OFF ICE BREAKERS #1: Valaši se rvali až do samého závěru. V tom ale inkasovali

Václav Trávníček • 11.03.2010

Nejlepší výkon Valachů v sezóně, drama až do konce nebo policejní manévry. To všechno přineslo první utkání čtvrtfinále play off mezi Vsetínem a Přerovem. Série začala ve středu večer na Hané a my jsme se pokusili zrekonstruovat pět nejzásadnějších momentů, které měly vliv na konečném vítězství Zubrů 5:3. Jsou tu první Ice Breakers z vyřazovacích bojů. UVNITŘ VIDEO!

Série vyloučených na straně Vsetína

První čtvrtfinále začalo zostra. Vsetínští, ač nebyli v roli favorita, začali bez respektu. Bohužel z úvodních dvaceti minut jich bezmála osm strávili v početní nevýhodě. Sudí Jeřábek st. dvakrát posadil Daniela Tesaříka, jedenkrát Šimka a stejně tak Vodáka. Na druhé straně vyfasoval dvě minuty Vlček za nedovolené bránění, ovšem nikdy nešlo o zákrok, který by spadal do kategorie učebnicových.

Jinými slovy: zákroky sudí pískat mohl, ale také nemusel. Tím, že Valaši hráli dlouhou dobu v oslabení, se jednak vydali ze sil a jednak si nemohli vytvořit solidní šance. Obojí jim chybělo v závěru, kdy Zubři vstřelili branku na 4:3 - mimochodem rovněž v přesilovce.

V trendu, který sudí nastolil v první třetině, se pokračovalo i dalším průběhu utkání. Byla to však první dvacetiminutovka, jež se ukázala jako klíčová. Kdyby se Valachům podařilo vytvořit šance a vstřelit úvodní gól, vypadalo by utkání úplně jinak. Bohužel pro Vsetínské se zelenožlutí museli v oslabení soustředit především na to, aby neinkasovali. Rozhodčí sice poslal ve třetí části za katr hned sedmičku přerovských hokejistů, ale co to bylo Valachům platné, když síly kvůli náročné první části objektivně ubývaly.

Zkušenost na straně Přerova

Že je Přerov zkušené mužstvo, dokládají i jména hráčů, oblékajících zubří dres – Pavlas, Kotásek, Ditrich, Sedlák, Martinák… Zkušenost sama! Zubři sice trestuhodně promrhali vedení 2:0, které ztratili během necelé minuty, ale nezpanikařili. Hráli stále svoji hru a byli trpěliví v přesilovkách. Nevyužili jich hromadu, ale zásah do černého si načasovali na pravou chvíli – v předposlední minutě přetavil výhodu početní hry na vítězný gól Viktor Coufal a rozjásal solidně zaplněnou Maxi-Tip Arénu.

Můžete jen hádat, kdo si ke zlaté trefě připsal asistenci: samozřejmě Petr Pavlas, zkušený obránce, který v poslední době dirigoval přesilové hry Uničova a před vyřazovacími boji posílil celek přerovských Zubrů.

Coufalova přesná teč za Plškova záda znamenala konec vsetínským nadějím. Juríkova družina pak sice zkusila štěstí v power play, ale Přerov byl příliš zkušený na to, aby ztratil i tohle vedení. Je jasné, že co ve zkušenostech Vsetín Zubrům konkurovat nemůže. Z jeho řad je v tomto směru disponovaný snad jen Josef Štraub, Jan Tesařík či Pavel Zavrtálek. Během jeho vyloučení však padl rozhodující gól… V pátek musí tedy Valaši vsadit na jinou kartu – domácí prostředí, bojovnost a kvalitu hráčů na hraně extraligy jako jsou Antonín Bořuta či Jiří Ondráček.

Tihlář versus Plšek

V play off rozhodují maličkosti. A také momentální forma gólmanů, kteří jsou během vyřazovací části pod největším tlakem. Vsetínský Lukáš Plšek držel dlouho akcie zelenožlutých nad vodou, zejména během první třetiny. Několikrát zazvonila i tyč jeho klece, ale i to patří k umění gólmana. Inkasované branky byly vesměs dorážky, se kterými vsetínský fantóm nemohl nic dělat.

Jeho protějšek Radek Tihlář, který stejně jako Plšek prošel mládežnickými týmy Olomouce, se nepředvedl v o nic horší formě. Skvěle vychytal Štrauba, Ondráčka či Vaňka a recept na jeho překonání zněl stejně jako na druhé straně kluziště: donutit obranu k chybám a za brankovou čáru dopravit odražený puk.

Tahle taktika nesla ovoce. Posuďte sami: Ondráčkův kontaktní gól na 1:2 – dorážka Fardovy rány. Klabačkovo srovnání stavu na 2:2 – rozebraná přerovská obrana po kombinaci Vaňka s Hrňou. Srovnání na 3:3 v podání Daniela Vaňka – jemná teč nohou mezi betony. Všechno tedy puky, které leckdy nelahodí oku divákovu, ale ve vyrovnaných duelech mají cenu zlata. Rozhodují totiž zápasy. Bohužel pro Vsetínské vyšel Tihlář z brankářského souboje s Lukášem Plškem jako vítěz – pustil totiž o jeden takový puk méně.

Zásahy gólmanů:
Lukáš Plšek: 37
Radek Tihlář: 34

Faktor Ondráček

Hosté z Valašska působili jako tým. Celek. Monolit. Byl to však Ondráček, který předvedl nejvíc hokejového umu a byl nejlepším hráčem na ledě, který se proháněl v zelenožlutém dresu. Vynikal takřka ve všem – v rozehrávce, střele, výběru místa na ledě, technické zdatnosti… Domácí obrana s ním měla plné ruce práce. Ondráček pro povinnosti v extraligovém Zlíně za Vsetín delší dobu nenastoupil a bylo na něm patrné, že se ještě více potřebuje se spoluhráči sehrát a poznat, co od nich může očekávat. Přesto jim dokázal servírovat finální přihrávky a jedenkrát se zapsal do listiny střelců sám.

Je pravděpodobné, že Ondráčkův výkon v dalších duelech poroste, pokud jej nezabrzdí zranění či si jej Zlín nepovolá zpět do bojů v extraligovém play off. V pátek však bude velkou údernou zbraní Valachů, možná tou vůbec nejúdernější.

„Samozřejmě bych si přál, aby bylo v pátek na odvetu vyprodáno, ale to se asi nepodaří. Přesto by bylo skvělé, kdyby nás diváci přišli podpořit,“ vykládal po zápase. Jak se Ondráček prosadí v tom pátečním, druhém čtvrtfinálovém duelu?

Domácí prostředí

I takové věci hrají roli. Přerovští fanoušci nachystali svým hokejistům bouřlivou kulisu, kterou efektně doplňovala světelná show při vstřeleném gólu domácího týmu. Hokejistům se hned hraje jinak, než kdyby je mlčky pozorovala hrstka diváků. Přestože oficiální číslo zní 2200 platících diváků, přerovský zimní stadion působil plným dojmem. A i když ze Vsetína dorazilo asi sto dvacet fandů, kteří byli opravdu slyšet, na přeřvání domácího kotle to objektivně stačit nemohlo.

„Chtěl bych proto všechny fanoušky pozvat na páteční zápas na Lapači. Věřím, že se nám podaří vyhrát a že čtvrtfinálovou sérii ještě zdramatizujeme,“ hlásil po prvním utkání vsetínský brankář Lukáš Plšek. Je jasné, že domácí prostředí bude hrát při páteční odvetě velkou roli. Pokud je Vsetínští za vydatné pomoci diváků využijí, srovnají stav série na 1:1.