Obránce Josef Hrabal byl nominován do reprezentace

Aleš Koňařík • 30.10.2006

V s e t í n / P r a h a – Po dvou letech oblékne zástupce vsetínského hokeje dres seniorské reprezentace. Minimálně pro přípravné utkání před druhým turnajem série Euro Hockey Tour ve Finsku dostane šanci nejproduktivnější vsetínský obránce Josef Hrabal, pro něhož to v jedenadvaceti letech znamená premiéru v národním týmu. Nominaci českého výběru oznámil trenér Alois Hadamczik v pondělí dopoledne a kromě Hrabala v ní figuruje jméno brankáře Romana Čechmánka, který Česko naposledy reprezentoval na Světovém poháru v roce 2004.

Zkušenosti s mezinárodní hokejovou scénou sbíral Hrabal zatím jen v mládežnických výběrech, prošel prakticky všemi kategoriemi počínaje reprezentací do šestnácti let. Do Vsetína přišel v patnácti letech z Přerova v roce 1999, v seniorské extralize debutoval v ročníku 2002/03 v zápase 32. kola proti Znojemským Orlům. Prvního bodu za asistenci se dočkal v sezóně 2004/05 v utkání proti Liberci, branky pak v loňské sezóně, kdy vsítil jediný gól Vsetína při prohře v 6. kole s Kladnem.

Josef
⇒ Josef Hrabal
V barážové sezóně už Hrabal patřil k oporám týmu, ačkoliv jej do 18 zápasů nepustila rekonvalescence po operaci ramene. V soubojích o extraligovou příslušnost si do statistik připsal dvě asistence a především „zázračný“ zásah v posledním vypjatém duelu, kdy hokejkou vyrazil ve vzduchu puk již směřující za překonaného Hoviho. Puk díky teči lízl horní tyčku, ale jak sám Hrabal později řekl, šlo především o velkou dávku štěstí: „Ztratil jsem rovnováhu, při pádu jsem rozhodil rukama a najednou jsem ucítil, jak mi něco praštilo do hokejky.“

V konečném součtu sezóny 2005/06 se stal Hrabal nejproduktivnějším bekem Vsetína, když ve 40 zápasech vstřelil 3 branky a přidal 11 asistencí.

I v úvodu letošního ročníku se Hrabal potkal s dobrou formou a se ziskem 9 bodů (3+6) se i při absenci druhých asistencí drží ve špičce produktivity extraligových obránců. Jeden z mála aktivních golfistů ve vsetínské kabině sbírá body především v přesilových hrách. V první desítce beků je dokonce jediným hokejistou pod 25 let a svými stabilními výkony zaujal trenéra Hadamczika natolik, že se jej rozhodl prověřit i v reprezentačním týmu.

Vsetínští hráči v reprezentaci od roku 2001

Sezóna 2001/2002 – Jiří Burger, 3 zápasy (ČP Cup) 0+0, Petr Kuboš, 3 zápasy (Baltica cup) 0+0.
Sezóna 2002/2003 – Jiří Hudler, 9 zápasů (MS) 2+4, Radim Kucharczyk, 3 zápasy (Baltica Cup) 1+0.
Sezóna 2004/2005 – Ondřej Veselý, 3 zápasy (Rosno Cup) 0+0