Nesmíme usnout na vavřínech, upozorňuje dorostenec Klimek

Petr Vychopeň • 21.12.2008

V s e t í n - Bravurně zvládnuté dvojkolo mají za sebou vsetínští dorostenci. Los jim do cesty připravil dva mančafty ze spodních příček tabulky a Valaši si s nimi poradili na jedničku. V pátek na olomouckém ledě zvítězili 6:1 a v sobotu na Lapači proti Šumperku dokonce 10:2. Kdo podrobně sledoval statistiky z těchto dvou duelů, určitě si všiml, že tři jména se často opakují. Jde o Podešvu, Kajabu a Klimka - tři hráče, kteří v posledních dvou zápasech nasbírali dohromady neuvěřitelných 18 bodů (11+7)! Právě s Davidem Klimkem přinášíme předvánoční rozhovor.

Davide, je za námi poslední dvojkolo v roce 2008, než se do něj pustíme, jak by jsi zhodnotil tenhle rok co se tvé hokejové kariéry týče?
Letos to nebylo vůbec lehké. Musel jsem si zvyknout na jiný hokej, na extraligu. Vše je tady rychlejší a tvrdší, byla to pro mě velká změna. Trvalo mi, než jsem se rozjel herně, natožpak bodově. Takže když nepočítám zápas ve kterém jsem dal čtyři góly, tak to bodově bylo velmi slabé, nicméně si myslím, že herně to tak slabé nebylo. Někdy mi to připadalo, že i když jsme třeba nehráli tak špatně, stejně jsme prohráli. Řekl bych, že tuhle smůlu jsme prolomili až ke konci české části a teď v té moravské, jako by jsme byli jiný tým. I já jsem začal opět dávat góly. Vlastně tolik gólů, co jsem dal teď, jsem nedal za celou tu půlku sezóny. Nevím čím to je. I na statistiky jsem se přestal dívat, protože mi to vůbec nešlo, ale je pravda, že ani teď se nedívám, když mi to jde a musím zaklepat, když řeknu, že mi to teď opravdu jde! Takže daří se mě i týmu a jsem spokojen. Doufám, že to tak půjde dál a my se dostaneme třeba i do play off, protože určitě na to máme a ta forma tady je, Shrnul bych to tak, že letos jsem zase o něco lepší a mám chuť se stále zlepšovat.

Pojďme na páteční střet v Olomouci. V tabulce jste je sice předběhli, ale určitě to nebylo nic lehkého. Každopádně výsledek 6:1 vypadá krutě.
Vůbec to nebylo lehké, soupeř byl velice kvalitní, dokonce 1:0 vedl. Do druhé třetiny jsme šli s tím, že jejich jednobrankové vedení nic neznamená. Vešli jsme na led a začali hrát. Za chvíli se dostavil výsledek a rázem jsme vedli 3:1. Bylo to dobré utkání, díky kolektivní práci jsme strhli všechny body na svou stranu. Začalo nám to tam prostě padat!

V sobotu vás čekal střet s nejhorším týmem extraligy, jak jste se na něj připravovali? Brali jste to jako jasnou věc, že získáte tři body?
Takové duely jsou vždy nejhorší, většinou se totiž přizpůsobíte hře soupeře a potom to je velký rozdíl, když hrajete s Vítkovicemi nebo Šumperkem. Není nic horšího než podcenit soupeře. I trenér kladl velký důraz nato, aby se nám to nestalo.

Opět jste ale inkasovali jako první.
Ano, to je pravda, ale naštěstí jsme to bleskurychle otočili. Potom už si myslím, že jsme měli utkání ve svých rukou.

V prvním duelu jsi zaznamenal dvě trefy, ve druhém dokonce tři. Vypadá to, že ses dostal do pořádné formy.
Jak už jsem řekl na začátku, cítím velkou formu už od posledního dvoukola v Čechách. Jsem rád, že hraji podle svých představ a doufám, že i podle představ trenérů. Jen mě mrzí, že jsem se rozjel až teď.

Co by jsi řekl k výkonům svých spoluhráčů Podešvy a Kajaby? Stejně jako ty v posledních zápasech sbírají jeden bod za druhým
Ano, to je pravda. Je to znát na tom, že když se daří týmu jako celku, prosazují se jeho individuality.

Můžeš srovnat jejich úlohu v týmu vzhledem k té tvojí?
Každý máme nějaký ten úkol v týmu, ale říkám, že když to dáme dohromady, tak takovým hlavním úkolem je samozřejmě dávat góly. Myslím si, že to teď skvěle plním a jsem moc rád, že co se týče Poděsa, tak ten taky vůbec nezklamal. Umí dávat branky a jak teď dokazuje, umí je i připravit, takže svou práci odvádí skvěle. U Rendyho je to podobné, taky střílí góly a nahrává na ně. Oni dva navíc hrají spolu a opravdu jde poznat, že jim to klape. Řekl bych, že tihle dva se ode mně liší tím, že branky střílí i na ně nahrávají, zato já je jenom střílím (smích). Nevím čím to je, že mi to spíš střílí než nahrává.

Momentálně jste na devatenácté příčce, určitě je na tabulku příjemnější pohled, než za doby, kdy jste byli předposlední. Myslíš si, že ta krize už je zažehnána? Že už půjdete jenom nahoru?
Určitě je na to velice hezčí pohled než předtím, ale nesmíme usnout na vavřínech. Tak jako hodně sil stáhlo se dostat nahoru, bude i těžké si tohle místo udržet, popřípadě si pozici ještě vylepšit. Dá se říct, že i pomýšlíme na play off, ale musíme zůstat nohama pevně na zemi. Samo to nepůjde.

Teď vás teď čeká dlouhá přestávka. Věříš, že v dalším duelu (5. ledna) navážete na dobré výkony?
Budeme makat na tom, abychom si formu udrželi. Po přestávce, právě 5. ledna nás čeká těžký zápas se Zlínem. Bude to boj, máme jim co vracet a navíc je to derby a v tom se kromě bodů hraje o čest. Určitě to bude atraktivní utkání. První zápas v roce, derby a ještě doma. Mluvím za všechny spoluhráče když řeknu, že budeme strašně rádi, pokud nás přijde povzbudit co nejvíce lidí a fanoušků.

Jak bude probíhat trénování mezi svátky?
Máme normální tréninkové dávky jako před přestávkou. Samozřejmě jsou svátky, takže se dá předpokládat, že všechno bude klidnější, příjemnější, že bude více zábavy a pohodlí, ale na druhou stranu si nesmíme dovolit polevit.

Pojďme trochu do soukromí. Co nevidět jsou tady Vánoce, prozradíš nějaké ze svých přání?
No já jsem si na Vánoce velice nic nechtěl. Jediné co si moc přeji je, aby mi vydrželo zdraví, stejně tak jako celé moji rodině. Aby se mi dařilo ve škole a v hokeji a aby, jak mně, tak celému týmu, vydržela forma až do konce sezóny!