Milníky play-off: Čtvrtfinále odstartovalo jasnou výhrou

Radek Bařina • 26.02.2016

Tolik očekávané play-off sezóny 2015/16 konečně odstartovalo. Ambiciózní Vsetín přivítal nebezpečný Nový Jičín a přes rozpačitý úvod nakonec svého soupeře jednoznačně přehrál. První krok na cestě za snem tak mají svěřenci Luboše Jenáčka zdárně za sebou, již v sobotu od 17:00 je ale čeká bitva druhá, tentokrát na ledě Nového Jičína. Co se dá od tohoto zápasu čekat i to, co nás zaujalo v úvodním utkání série se dozvíte v letošním prvním díle Milníků play-off.

Klíčový okamžik: branka do šatny na 2:1

Vsetín do zápasu nevstoupil dobře a záhy pustil soupeře do vedení. Po inkasované brance sice zlepšil hru a v 18. minutě vyrovnal, přesto to vypadalo, že do kabin si ponesou hosté nadějný stav 1:1. Jenže se jim to nepovedlo. V poměrně nevinně vypadající akci nahodil Kajaba puk na bránu, brankář Iláš ho neudržel a číhající Tomáš Vávra byl pozorný – rychle se chopil touše a zasunul ho do odkryté brány. V čase 19:50 tak Vsetín obrátil skóre na 2:1. Gól do šanty hosty nejspíš hodně otřásl, od druhé periody už byl totiž na ledě vidět jen jeden tým, Vsetínský.

Hvězda: David Vítek

Vybrat hvězdu utkání bylo tentokrát velice obtížné. Vsetínští podali kompaktní týmový výkon a titul nej hráče si zasloužilo nejméně 5 či 6 hráčů. Nakonec jsme se rozhodli pro Davida Vítka. Proč? Protože jeho hru zdobila, jako již tradičně, velká bojovnost, svým důrazem a nasazením po celou dobu trápil soupeřovy hráče, třešničkou na dortu pak byla situace před čtvrtým gólem. Ve zdánlivě bezvýchodné situaci Vítek vybojoval puk, přesprintoval obránce, obhodil si druhého a pak poslal lahůdkový pas přímo na hůl najíždějícího Řezáče, který neměl problém zakončit. Vítek zkrátka navázal na velmi dobré výkony ze základní části, jen musí dát pozor na zbytečná vyloučení.

Smolař: David Iláš

Hostující gólman odchytal velmi dobrou první třetinu, na její závěr ale příliš rád vzpomínat nebude. S gólem Kolaříka nic moc dělat nemohl, trefu Vávry si ale asi bude vyčítat. Nahození Kajaby totiž nebylo příliš prudké a v gólmanových silách určitě bylo ztlumit puk ve výstroji nebo ho aspoň vyrazit do rohu. To se však nestalo, Iláš odrazil touš přímo před sebe na hůl projíždějícího Vávry… a s hosty bylo zle. Za svůj podíl na zlomovém gólu si tak David Iláš vysloužil titul smolaře utkání.

Zklamalo: Výkon Nového Jičína

Nový Jičín rozhodně budil respekt, zvláště po vyrovnaných vzájemných zápasech v této sezóně. V prvních osmi minutách pak hosté naznačili, že po právu. Začali totiž výborně, úspěšně bořili vsetínskou hru a sami naopak neustále hrozili z rychlých výpadů. Po krásné akci se navíc zaslouženě dostali do vedení. Jenže vstřelená branka jakoby Novojičínským paradoxně ublížila. Po gólu se zatáhli, soustředili se jen na obranu, a když Vsetín skóre obrátil, nezmohli se ve zbytku zápasu, krom jedné dobře sehrané přesilovky a několika ojedinělých výpadů, v podstatě na nic. VHK tak jeho cestu za výhrou notně usnadnili. V sobotu bude Nový Jičín jistě kousat mnohem víc.

Číslo dne:

Sedmička byla průvodním číslem prvních zápasů druholigového čtvrtfinále. Hned tři ze čtyř týmů (Vsetín, Frýdek, M. Budějovice) totiž nasázely svým soupeřům 7 branek. Pro VHK je sedmička zajímavá i tím, že naposledy se mu povedlo vsítit 7 branek před 7 lety. Bylo to hned v první druholigové sezóně, v legendárním 2. semifinále s Hodonínem, které po famózním šestigólovém obratu ve třetí třetině skončilo 7:3.

Zaujalo: Nervózní vstup Vsetínských

Hodně svázané ruce měli v úvodu zápasu hráči Vsetína. Tlak play-off a role favorita na ně očividně hodně zapůsobila. Neposlouchal je puk, působili nejistě. Navíc je v prvních minutách příliš nepodpořili ani fanoušci, atmosféra v úvodu totiž byla, s ohledem na fakt, že se jednalo o play-off, hodně chladná. Po deseti minutách se naštěstí vzpamatovali jak fandové, tak především hráči. Inkasovaný gól jakoby z nich paradoxně sejmul břemeno a od té doby už to byl na ledě starý známý Vsetín.

Následuje: Nový Jičín chystá odvetu

Série se stěhuje do Nového Jičína, kde bude v sobotu od 17:00 k vidění druhý čtvrtfinálový duel. Novojičínští jsou na svém ledě tradičně hodně nepříjemným týmem, očekává se tak vyrovnaná bitva. Domácí navíc budou muset uspět, případné vítězství VHK by totiž Vsetín výrazně přiblížilo k postupu do semifinále.

Očekávání: Vzhůru do nového Jičína

Jak už bylo zmíněno, Nový Jičín je doma opravdu silný, Vsetín tak rozhodně čeká těžší úloha než v prvním duelu. K vidění by měl být dramatický vyrovnaný zápas, ve kterém mohou rozhodovat maličkosti a také výkony gólmanů. Očekávat se dá také invaze vsetínských fanoušků do Nového Jičína. Místní útulný stadión patří mezi oblíbené destinace Vsetíňanů, stejně jako vloni se tak dá i tentokrát tušit, že 37 km dlouhou trasu na Sever podstoupí stovky fanoušků VHK. A protože zahanbit se jistě nebudou chtít ani domácí fandové, můžeme si těšit na výbornou kulisu.

Cesta k úspěchu: Nenechat si vnutit soupeřovu hru

Nový Jičín bude mít výhodu domácího stadionu, kvalita kádru ale zůstává plusem Vsetína. Valaši musí zůstat trpěliví, vycházet z kompaktní obrany a nenechat se strhnout k hurá hokeji nahoru-dolu. Právě to se jim totiž letos při zápasech v Novém Jičíně vymstilo. Pokud zůstane celek VHK kompaktní a bude se trpělivě držet nacvičeného systému, má velkou šanci v Novém Jičíně uspět.

Předzápasové novinky: První zápas nedohrál Tesařík

V play-off týmy z taktických důvodů neinformují o svých zraněných hráčích. Těžko ale někdo mohl přehlédnout fakt, že ve druhé třetině prvního čtvrtfinále odstoupil Radim Tesařík. Zvládne se dát dohromady do druhého zápasu? Nebo dostane šanci například Stanislav Báchor? To prozradí až předzápasové sestavy. Jinak se v sestavě VHK příliš změn očekávat nedá a totéž lze říct i od domácích. V úvahu připadá snad jen možnost překvapit Valachy změnou na brankářském postu, ani tato varianta se však nejeví jako příliš pravděpodobná.