Milníky play-off: Vstup do čtvrtfinále vyšel na jedničku

Radek Bařina • 01.03.2015

Nadšením bouřící tribuny, skvělý výkon a jednoznačná výhra 6:1. Vsetín zažil vstup do play-off jaký nepamatuje od slavné extraligové éry. V následujícím článku se ještě jednou ohlédneme za prvním zápasem čtvrtfinálové série. Připomeneme si nejdůležitější momenty duelu, zmíníme největší hrdiny i smolaře a v neposlední řadě se podíváme do budoucnosti – vždyť druhý zápas série se odehraje na ledě Nového Jičína již v pondělí od 18:00.

Klíčový okamžik: gól v čase 0:23
Na moment, který by se dal označit za rozhodující, nečekali hráči ani diváci příliš dlouho. Přišel totiž už ve 23 sekundě utkání. Velkou chybu vyrobil gólman Iláš, který za svou brankou zastavil Vítkovo nahození, nevšiml si však blížícího se Jana Kolaříka. Ten neváhal, puku se chopil a protože Iláš se při svém poměrně zmateném návratu do branky ještě srazil s vracejícím se spoluhráčem, měl domácí snajpr dostatek času obtočit se s pukem kolem druhé tyče a bez problémů zakončit do prázdné brány. Vedoucí trefa byla vodou na domácí mlýn. Novojičínští sice v následujících dvou minutách dvakrát nebezpečně otestovali Hromadu v brance VHK, poté se však již naplno rozjela vsetínská mašina, které s uklidňujícím náskokem v zádech rozpoutala smršť, které hosté nedokázali odolat.

Hvězda: David Hrazdira
Celý vsetínský tým sehrál výborný zápas, nadevšechny ovšem čněl David Hrazdira. Mladík v zelenožlutých barvách se už v první třetině podílel na třech ze čtyř vsetínských tref a po šedesáti minutách nakonec zářila na jeho soukromém kontě bilance 2 gólů a 2 asistencí. Mohlo být přitom ještě líp, další z Hrazdirových šancí v první třetině totiž zastavilo břevno hostující svatyně. Nositel slavného jména byl zkrátka k nezastavení a ocenění hvězdy prvního zápasu play-off mu náleží zcela po právu.

Smolař: David Iláš
Ani po smolaři utkání netřeba dlouho pátrat. Pro brankáře hostů Davida Iláše začalo čtvrtfinále přímo hororově. Místo aby svými zákroky likvidoval domácí šance, tak už po dvaceti sekundách vsetínský gól připravil. Ze své chyby se sice otřepal, v dalších minutách předvedl několik výborných zákroků, náporu rozjetého Vsetína ovšem nakonec neodolal ani on. Na ledě nakonec pobyl jen něco málo přes 11 minut, po třetí brance jej totiž trenér Flašar nahradil Šrámkem. Zkušený hostující brankář bude chtít na tento zápas rychle zapomenout.

Zklamalo: Hromada přišel o nulu
Najít jednu věc, která v prvním čtvrtfinále zklamala, bylo naopak hodně obtížné. Výkon domácích potěšil, návštěva na Lapači rovněž nezklamala, dobrá byla i atmosféra. K té přispěli i hosté, respektive jejich, cca 50hlavý kotel. A za zklamání se nedá označit asi ani výkon novojičínských hráčů. Ti zkrátka jen nestačili na domácí kvalitu. Za zklamání zápasu jsme tak nakonec vybrali malichernost, fakt, že Hromada neudržel čisté konto. Ta by totiž hezky vyšperkovala jeho první výhru v play-off a domácí gólman by si ji za bezchybný výkon zasloužil. A navíc, gól, který inkasoval, byl z kategorie nešťastných. Vnekova střela od modré totiž určitě nebyla nechytatelná, puk se ale lehoulince otřel o hůl obránce Nedbálka a Hromada na to již nestihl zareagovat. Smolně tak přišel o čisté konto, to však na jeho dobrém výkonu vůbec nic nemění.

Číslo dne: 25
Přesně tolika střelami zasypali vsetínští hokejisté novojičínské brankáře během první třetiny. Číslo, které mnohdy vystačí na celý zápas, nejlépe dokazuje, jak drtivý tlak Valachů v první třetině byl. Zatímco Hromada se se svými pěti zákroky po většinu času nudil, Iláš a po něm i Šrámek, byli v jednom ohni. Kanonáda se nakonec vyplatila. Vsetín vyhrál třetinu 4:0 a s předstihem tak rozhodl a výsledku prvního čtvrtfinále.

Zaujalo: Vsetínské přesilovky
Zatímco v průběhu základní části jsme Vsetínské za přesilovky plísnili až běda, tentokrát je tomu přesně naopak. Hru v početní výhodě totiž tentokrát Valaši zvládali bravurně, až celý stadion nevěřícně žasl nad tou proměnou. Hosté se ve svých oslabeních v první třetině takřka nedostávali z pásma a jen se obětavě snažili odolávat kanonádě z domácích holí. První přesilovka ještě úspěchem nedopadla, Vaněk totiž napálil jen tyč, v té druhé však Hrazdira nabil Michalu Nedbálkovi a po jeho utěšené bombě se Iláš jen ohlédl. Využita pak byla i třetí přesilovka v pořadí. Tentokrát Hrazdira se Slováčkem připravili gól Martinu Ambruzovi, kterému stačilo jen nastavit správně hůl. Od druhé třetiny domácí zvolnili a znát to bylo i v přesilovkách, přesto, zejména při dvojnásobné přesilovce ve třetí periodě, chybě málo, aby si Valaši ještě vylepšili statistiky. Přesilovky se zkrátka Vsetínu povedly.

Následuje: Série míří do Nového Jičína
Druhý čtvrtfinálový zápas se odehraje v pondělí od 18:00 na novojičínském zimním stadionu. Domácí budou chtít potvrdit, že na svém ledě jsou mnohem silnější než venku, případná prohra by byla naopak velkou ranou jejich postupovým šancím. Pondělní zápas bude velice důležitý.

Očekávání: Nový Jičín nedá kůži lacino
Bude mít Vsetín i ve druhém zápase v hledišti domácí prostředí? Potvrdí Nový Jičín dobrou domácí výkonnost? To jsou jen některé z otázek, které pondělní zápas zodpoví. V základní části dorazily do Nového Jičína vždy přibližně 200 zelenožlutých podporovatelů, tentokrát by jich ale mělo být výrazně více. Zahanbit se nebudou chtít nechat ani Novojičínští, čekat se tak dá plný stadion a bouřlivá atmosféra. Na ledě asi nebudeme svědky strhující ofenzivní podívané od úvodních minut. Domácí se jen těžce vzdají toho, co je zdobí celou sezónu, tedy výborné hry z obrany na brejky a Vsetín zase bude chtít na soupeřově kluzišti spoléhat na pečlivou defenzívu. Minimálně do prvního gólu tedy nejspíš budou k vidění taktické šachy, tolik obvyklé pro play-off.

Cesta k úspěchu: Navázat na výkon z prvního zápasu
Cesta k úspěchu zní na papíře jednoduše. Pokud totiž Vsetín dokáže podat stejně dobrý výkon, jako v první duelu, budou to mít domácí velice těžké. Klíčová bude také první branka. Pokud ji dosáhne Vsetín, budou muset Novojičínští otevřít hru a to rychlonohým dravcům v barvách VHK bude sedět. Pokud by se ale vedení ujali domácí, ještě více se zatáhnou do defenzívy, začnou kouskovat hru a Vsetínští to budou mít hodně obtížné.

Předzápasové novinky: Minimum změn
Ani v jednom táboře se nedají očekávat příliš velké změny. Vsetínští trenéři k tomu jednoduše nemají důvod a novojičínský trenér Flašar zase ve svém úzkém kádru nemá odkud brát. I kdyby chtěl sestavu překopat sebevíc, moc variant se mu nenabízí. V úvahu tak přichází jen jediná změna – na postu novojičínské brankářské jedničky. Na Lapači si v sobotu zachytali oba brankáři, jestli dostane i tentokrát přednost Iláš nebo novojičínští vsadí na Šrámka je otázka. Osobně sázíme spíš na druhou variantu.