Milníky play-off: Přesilovky zhatily vsetínský sen

Radek Bařina • 27.03.2016

Ani letos to nevyšlo. Stejně jako vloni rozhodoval o vítězi 2. ligy východ 5. duel. Ten znovu skončil nejtěsnějším rozdílem a ani tentokrát nebyl šťastným týmem Vsetín. Frýdek-Místek se díky výborně odehrané první třetině dostal do vedení. VHK sice ve druhém dějství vyrovnal hru, měl i šance srovnat, v polovině utkání ale inkasoval v oslabení druhý gól a s valašskými šancemi to vypadalo zle. V závěru sice Vsetín snížil, na víc však již nedosáhl a do kvalifikace tedy postupuje favorizovaná farma Třince. Zásadní momenty duelu si ještě jednou připomeneme v následujícím článku.

Klíčový okamžik: Gól na 2:0

Jak se předpokládalo, domácí vlétli do zápasu jako uragán se snahou rychle zlomit odpor Valachů. Vsetín, především díky výbornému Hromadovi, dlouho odolával. Nakonec sice jednou kapituloval, stav 1:0 po první třetině přesto rozhodně nebyl beznadějný. Ve druhé třetině už Frýdečtí dle očekávání neudrželi extrémní tempo, Vsetín začal hrát odvážněji a obraz hry se rázem vyrovnal. Valaši si vytvořili několik dobrých šancí, vybojovali několik přesilových her, vyrovnat ale nedokázali. Ve 32. minutě si pak přesilovku zahráli domácí a s Valachy bylo zle. David Klimša byl totiž na brankovišti pohotovější než hlídkující obránce i zasahující Hromada a basebalově vstřelil gól, který srazil naděje VHK. V konečném účtování se pak trefa na 2:0 ukázala býti trefou vítěznou.

Hvězda: David Klimša

Ex-havířovský David Klimša se stal katem vsetínských nadějí. Gólově se prosadil ve 3. i 4. zápase série, v němž vstřelil vítězný gól. To nejlepší si ale Klimša schoval do zápasu číslo pět. Vsítil obě branky svého týmu, čímž de facto zajistil Frýdku-Místku výhru ve finále. Zatímco v předchozích zápasech se Klimša prosazoval svou bezchybnou bekhendovou kličkou, tentokrát předvedl pohotovost a dobrou volbu místa. První gól vstřelil po velkém zmatku před hostující klecí dorážkou do odkryté branky. Při druhém pak vyražený puk uklidil ze vzduchu za záda bezmocného Hromady.

Smolař: Ondřej Slováček

Ondra Slováček odehrál celé play-off s velkým nasazením. Nedařilo se mu sice střelecky, o to víc černé práce ale na ledě odváděl. Závěr pátého zápasu byl pro něj ale hodně hořký. V závěrečné pětiminutovce totiž musel dvakrát v krátkém sledu putovat na lavici hanby, odkud smutně sledoval, jak se Vsetín místo závěrečného náporu, musí bránit červenobílé přesile. První z faulů byl celkem bez debat, druhý vzbudil o poznání víc emocí. Vsetínským se jeho trest za údajný krosček pranic nelíbil, nadělat s tím ale nemohli zhola nic. Dvě vyloučení v závěru pátého zápasu tak udělaly ze vsetínského odchovance smolaře zápasu.

Zklamalo: Přesilovky rozhodovaly
Vhodnějším pojmenování této rubriky by pro tentokrát možná bylo „rozhodovalo“. Frýdek početní výhody znovu odehrál velmi dobře. Skvěle se v nich pohyboval, rychle kombinoval, pohotově střílel. Vsetínští, ač se na přesilovky soupeře pečlivě připravovali, často nevěděli, kam dřív skočit a výsledkem byly dva góly v Hromadově síti. Na opačné straně Vsetín ani tentokrát nesetřásl svou přesilovkovou mizérii. Znovu si zahrál i ve výhodě proti třem, měl řadu klasických přesilovek, příliš toho ale nevymyslel. Chyběl pohyb, rychlost i pohotovost. I domácí měli přesilovky soupeře velmi dobře načtené, a pokud se Vsetínu nepovedla opravdu rychlá kombinace, zakončená pohotovou střelou (což se bohužel takřka nestalo), skončil valašský pokus o zakončení na chráničích bránících hráčů. Přesilovky zkrátka rozhodovaly i tento zápas – vždyť kdo ví, co by se stalo, kdyby Vsetín v některé z početních výhod srovnal na 1:1.

Číslo dne: 2

Vsetín si zahrál druhé druholigové finále v řadě. Stejně jako vloni, i tentokrát v něm v roli outsidera dokázal vydřít dvě výhry, na tu třetí, rozhodující, ale ani jednou nedosáhl. Letos to měl přitom rozehrané ještě lépe než vloni - po úterní výhře v hale Polárka měl na své straně dva mečboly, nevyužil ale ani jeden. V rozhodujícím zápase stačily třinecké farmě dva góly, aby se mohla radovat z finálového vítězství a tím i z postupu do kvalifikace o WSM ligu.

Zaujalo: Bojovnost vs. úbytek sil

Vsetínští chtěli ve třetí třetině zlomit nepříznivý vývoj utkání a překazit Frýdku-Místku postupové oslavy. Nasazení i odhodlání bylo evidentní, stejně tak bylo ale znát, že fyzicky už Valaši nemají kde brát. Náročná série jim vzala příliš mnoho sil a tak, i když se snažili sebevíc, jejich hře chyběla jiskra a Frýdek-Místek celkem bez větších problémů zastavoval vsetínské útočné snahy v bezpečné vzdálenosti od vlastní branky. Snížení Lukáše Finsterleho tak přišlo jako blesk z čistého nebe. K vyrovnání už ale Vsetín neměl dostatek prostoru – jednak díky bezchybně bránícím domácím a druhak díky třem vyloučením v poslední pětiminutovce, z nichž dvě poslední vyvolaly ve vsetínském táboře hodně emocí. Ovšem i kdyby k vyloučením nedošlo, je otázka, zda by si Vsetín dokázal vytvořit závěrečný tlak, síly totiž viditelně scházely.

Dvanácté milníky play-off 2016 jsou za námi. My však pro vás připravujeme ještě jeden speciální díl, ve kterém si shrneme celou finálovou sérii, zavzpomínáme na nejdůležitější okamžiky i na vsetínskou euforii, která celou finálovou sérii provázela. Již brzy na našem webu…