Milníky play-off: Finále nekončí, rozhodne pondělní zápas!

Radek Bařina • 29.03.2015

S vědomím, že porážka by znamenala konec sezóny, vstupovali vsetínští hráči do 4. finálového duelu. Důležitou bitvu ale zvládli a vynutili si tak rozhodující pátý duel, který se v pondělí od 18:00 odehraje na ledě Přerova. Zaplněný Lapač v sobotu viděl další nádherné utkání skvělé úrovně, ve kterém Zubři jen marně dobývali vsetínskou tvrz. Jaké momenty utkání rozhodovaly? A s čím půjdou oba celky do rozhodujícího pátého finále? Tyto otázky se pokusí zodpovědět další díl Milníků play-off.

Klíčový okamžik: ubráněné oslabení tří proti pěti
Sobotní 4. finále přineslo nejméně dva klíčové okamžiky. Prvním z nich byl bezesporu skvělý vstup Valachů do utkání a vedení 2:0 po pěti odehraných minutách. Tím druhým pak minutu a půl dlouhé dvojnásobné oslabení, které bylo k vidění na přelomu druhé a třetí periody. V té době velmi dobře hrající hosté se mohli dostat na kontakt a měli by ještě moře času na srovnání. Bránící trojice VHK v čele s brankářem Hromadou ale zvládly kritický moment na výbornou. Výborný pohyb a skvělé bránění pozic zapříčinili, že Zubři za celých 87 sekund nenalezli cestičku k pokoření Hromady. Po nevyužité přesilovce se jejich odpor postupně začal lámat a když o pár minut později vstřelil čtvrtý gól VHK Vaněk, bylo rozhodnuto.

Hvězda: Daniel Vaněk
A právě vsetínský kapitán si za výkon ve čtvrtém utkání vysloužil ocenění hvězdy zápasu. Odvedl skvělou práci v poli a především měl významný podíl na třech ze čtyř domácích tref. Nejprve skóre ve 3. minutě pohotovou střelou otevřel, aby poté ve druhé třetině hbitě dojel kotouč vyražený Vojtkem a ve spolupráci se Zúbkem jej následně transportoval ke Kolaříkovi, který se zblízka nemýlil. Nejkrásnější akci si Vaněk nechal do třetí třetiny, kdy se protáhl kolem mantinelu, chladnokrevně obešel obránce a poté bekhendem zavěsil puk za záda bezmocného Slováka. Vaněk odehrál možná svůj vůbec nejlepší zápas v sezóně a jako správný kapitán dotáhl své mužstvo k pátému zápasu.

Smolař: Petr Hromada
Jestliže byl za hvězdu zápasu vyhlášen Vaněk, jedním dechem musíme dodat, že v tom nejtěsnějším závěsu jej následoval Petr Hromada. Ten znovu podal bravurní výkon, a byť při něm tentokrát stála i velká dávka štěstí, vsetínský gólman si ji rozhodně zasloužil. Především ve druhé a v úvodu třetí dvacetiminutovky čelil řadě hostujících šancí, čelil jim ale úspěšně, navíc svým klidem dodával jistotu i hráčům před sebou. Bohužel se Hromada nakonec dostal do rubriky smolař. Může za to zákrok Goiše, který se v polovině závěrečného dějství svalil svých takřka 90 kg na Hromadu, což tělo vsetínského gólmana nevydrželo. Na vsetínském brankáři sice byla vidět velká touha pokračovat, pár cvičných pohybů ale dalo jasně najevo, že to nepůjde. Domácí hvězda tak putovala z ledu rovnou na ošetřovnu.

Zklamalo: Goišův atak na Hromadu
Finálová série dosud probíhala zcela v duchu fair play. Zápasy byly vypjaté, viděli jsme spoustu osobních soubojů, bitek, provokací, vše však bylo v duchu hokejových zákonitostí. Až do 4. finále! Jistě, Přerovští budou přesvědčivě argumentovat tím, že byl Goiš na Hromadu přistrčen, ovšem nechť si každý rozumný člověk udělá názor, jestli lehké přišťouchnutí od cca 70kg Báchora může způsobit, aby se o 15 kg těžší a souboji před brankou protřelý Goiš svalil na Hromadu jako postřelený jelen a ještě se po něm hezkých pár sekund povaloval. Tím spíš, že se jedná právě o Goiše, který je svými unfair zákroky proslulý. Nemusíme chodit daleko, stačí vzpomenout na loňský domácí zápas s Přerovem, kdy se Goiš za rozhodnutého stavu pokusil loktem zezadu zlikvidovat nic netušícího Kajabu. Tenkrát mu to těsně nevyšlo, nyní bohužel ano. Hromada utkání nedochytal a nad jeho dalším působením se vznáší mnoho otazníků. Goiš to každopádně udělal velice chytře, případný úmysl je neprokazatelný a názor na jeho zákrok si tak musí udělat každý sám. Jak to bylo doopravdy, ví nesporně jen přerovský útočník.

Číslo dne: 6
Minimálně šest tyček zvonilo za zády brankářů v nedělním finálovém duelu. Na tomto neobvykle vysokém čísle měli dvakrát podíl hráči VHK, hned čtyřikrát pak vystavila branková konstrukce stopku modrožlutým. Jako první rozezvonil brankovou konstrukci ve 12. minutě Slováček. Chybělo jen pár centimetrů a Vsetín mohl vést 3:0. Nestalo se však, Přerov krátce na to snížil na 2:1, čímž zároveň odstartoval vlastní zvonkohru. Během následujících čtyřiceti minut mu totiž hned čtyřikrát branková konstrukce zabránila ve skórování. Štěstí, které Vsetínu v zápasech s Přerovem po celou sezónu chybělo, si tentokrát obléklo zelenožluté barvy.

Zaujalo: Závěrečná bitka
I druhé finále na Lapači přineslo bitku. Tato však byla diametrálně odlišná od pěstní výměny názorů Sakrajdy se Zúbkem. Domácí obránce Nedbálek, do kterého se pustil přerovský Šťastný, si byl totiž velmi dobře vědom toho, že by v případě regulérní bitky vyfasoval druhý vyšší trest v sezóně a musel by tak vynechat rozhodující finále. Klíčový hráč vsetínské defenzívy tak zachoval chladnou hlavu a soustředil se výhradně na vykrývání úderů běsnícího soupeře. Vyplatilo se, Nedbálek dostal jen 2+2 minuty. Co je však s podivem, úplně stejný trest dostal i přerovský Šťastný, který přitom zcela evidentně shodil rukavice, za což je automaticky trest do konce zápasu. Zvláštní rozhodnutí sudích v tomto případě mírně pošramotilo jejich jinak kvalitní výkon. V souhrnu se dá každopádně říct, že Šťastný s hrdinským gestem vyhrál bitku, v níž ovšem neměl protivníka.

Následuje: Zápas v Přerově rozhodne
Nádherná finálová série graduje! To, co se po 1. zápase zdálo nemožné, je tady. Vsetín jede k rozhodujícímu 5. finále do Přerova a v utkání o bytí a nebytí bude bojovat o prvoligovou kvalifikaci. Rozhodující duel o vítěze druhé ligy startuje v pondělí od 18:00 a vy se na něj můžete vyrazit autobusy, které vypraví klub. Buďte při tom!

Očekávání: Vsetín může, Přerov musí!
Přerov má v rozhodujícím finále jedinou výhodu a tou je domácí prostředí. Širší kluziště a domácí atmosféra budou jednoznačně hrát v jeho prospěch. Všechny ostatní trumfy jsou však na straně VHK. Vsetínští totiž můžou do utkání nastoupit v naprosté pohodě. Cíl splnili, finále absolvovali se ctí, na hranici svých možností, vzhledem k dlouhodobé bilanci na ledě Přerova navíc mohou jen překvapit. To Zubři jsou na tom podstatně hůř, Zubři musí! Porážka ve finále nepřichází v úvahu. Jednoznačným cílem je porvat se v kvalifikaci o 1. ligu, a to, že by jejich cestu mohl překazit Vsetín zřejmě nikdo v Přerově neočekával. Hráči tak nyní budou muset splatit vedení i fanouškům důvěru a to bude za stávající situace věru velké závaží.

Cesta k úspěchu: Přežít přerovský nástup
Je téměř jisté, že Zubři budou chtít na Valachy vletět a co nedříve se dostat do vedení, ideálně vícególového. Pro Vsetín tak bude klíčové ustát strhující tempo první třetiny. Pokud se to povede, šance na úspěch Valachů výrazně vzrostou. Tím spíš, že se bude zvyšovat nervozita na přerovských holích. Navíc finálové zápasy naznačily, že i když má Vsetín za sebou výrazně těžší play-off než Přerov, kondičně na tom rozhodně není hůře, spíš naopak. Svědčí o tom mimo jiné i statistiky. Vsetín ve finále prohrál jen jedinou třetí třetinu, navíc tu v 1. zápase, kdy už o nic nešlo. Zkrátka, pokud Vsetín ustojí přerovský nápor, může se stát cokoliv.

Předzápasové novinky: Bude Hromada fit?
Bude chytat Hromada nebo ne? Tuto otázku si kladou asi všichni. Zranění klíčového muže VHK nevypadalo dobře, v případě jeho absence by se Zubrům jistě ulevilo. Na druhou stranu, Plšek je zkušený gólman a například v loňském play-off to byl on, kdo skvělými výkony dovedl Vsetín do semifinále. Jinak se asi žádné výrazné změny očekávat nedají. Zubři možná budou uvažovat nad postem brankáře, Vojtkovi totiž zápas na Lapači nevyšel, je však vysoce pravděpodobné, že zkušený gólman s četnými extraligovými zkušenostmi opět dostane přednost.