Měl jsem před zápasem pocit, že to vyhrajeme, říká autor hattricku

Michal Kubáň • 01.12.2011

Když jako poslední po děkovačce odcházel z ledu, diváci mu aplaudovali vestoje a klubko spoluhráčů mu vytvořilo před vstupem na střídačku uličku slávy. Ofenzivní obránce s dvojkou na zádech se jen usmíval, pokynul fanouškům na tribunách a zamířil do kabiny. Jiří Heš ve 38. minutě dovršil svůj první hattrick v životě. Valaši si po zápase s Přerovem mohli připsat třetí domácí výhru v řadě. „To že bych dal někdy v soutěžním zápase hattrick si nepamatuji. V nejvyšší soutěži určitě ne, možná někdy v malých žáčcích,“ prohlásila s úsměvem posila ve vsetínské obraně.

Domácím se proti Přerovu dlouhodobě nedařilo, tudíž středeční zápas nenechával vsetínské trénery klidně spát. Valaši totiž v letošních dvou střetnutích neposbírali proti Zubrům ani bod. Doma Vsetín prohrál v druhém kole 3:4 a na Hané dostal výprask 6:1. Ve středu bylo najednou všechno jinak. Už v 7. minutě na časomíře viděla tisícovka diváků skóre 2:0. V listině střelců potom zrak novináře spočinul na jméně Heš, které se na čerstvě vytisknutém papíře objevilo celkem třikrát. „Už před dnešním zápasem jsme si důrazně řekli, že i když nám nedělní zápas s Frýdkem – Místkem vyšel úžasně, tak přece jen naše hra tomu docela neodpovídala,“ pustil se do rozboru zápasu autor hattricku. „Dneska jsme Přerov nepouštěli do šancí, dokázali jsme je ubránit, a tak jsme spokojení.“

Nejzkušennější vsetínský obránce nejprve po přihrávce od Ondřeje Hrušky otevřel ve 4. minutě skóre, když po přihrávce zpoza branky propálil Tihláře. O tři minuty později v akci tři na jednoho Sprušil nabídnul puk Hešovi, který překonal přerovského brankáře podruhé. „Měl jsem před zápasem pocit, že to dneska vyhrajeme. Stejný pocit jsem měl, když jsem došel do kabiny. Někdy se sejde více faktorů a věří se ve výhru,” poznamenal Heš a pokračuje. „S klukama jsme se bavili, že v letošní sezóně Vsetín s Přerovem nevyhrál, tak jsme si říkali, že zrovna dnes se to musí prolomit. Já sám jsem byl přesvědčený o tom, že to výjde.“

I když Vsetín hrál v úvodu třetiny přesilovou hru, právě hosté se mohli radovat jako první. V brejku byl hákován přerovský Kolařík. Sám poškozený se ujal trestného střílení, ale Hromada jeho střelu mezi betony chytil. Následovala akce domácích, která skončila Hešovou úvodní brankou. „Bylo důležité, že se nám podařilo dát dva góly.“

Dalším kličovým momentem zápasu byla pětiminutová přesilovka ve druhé třetině. Zdeněk Sedlák hokejkou trefil Hrčku v oblasti hlavy a byl posléze vyloučen na pět minut a do konce utkání. Vzápětí rozvlnil síťku v brance hostů ex-přerovský Sprušil. Několik desítek vteřin před vypršením trestu se k puku dostal Jiří Heš a jeho prudká střela prošla za Tihlářova záda. „Odskočili jsme na 4:0, takže už bylo vidět na přerovských hráčích, že se s tím výsledkem nevyrovnali. Od tohoto momentu byl zápas pod naši kontrolou.”

Ve třetí části přidal pátou branku kapitán Vaněk. Už se zdálo, že Hromada si podrží čisté konto, ale padesát vteřin před koncem dostal puk za jeho záda přerovský Ferenc. „Tahle branka těsně před koncem zápasu nás mrzí. Ke konci už měl zápas jiný náboj,“ dodal k obdržené brance Hromadův spoluhráč.

V posledních dvou zápasech posbírala vsetínská posila šest bodů za 4 branky a dvě asistence. Obránce Heš tak nepomáhá cennými radami mladým obráncům Vsetína, ale výrazně se podílí na celém chodu obrany. Co přesně tedy trenéři očekávají od Jiřího Heše? „Těch věcí je určitě vice. (smích). Není to jen o těch bodech. Přišel jsem v době, kdy se mužstvu moc nedařilo. Mužstvo se potřeboval zklidnit, zejména v obraně.“ Je tu celá řada šikovných mladých hráčů, kteří se potřebují tzv. vyhrát. Moje role není o tom, dávat nějaké extra body, ale zejména přispět k tomu, aby toto mužstvo fungovalo, aby tady vyrostli kluci, kteří by se mohli dál ještě někde rozvíjet,“ zhodnotil svou roli v týmu Heš.

V nedělním utkání přihrál Heš na dvě branky kapitánu Vaňkovi. Proti Přerovu dostal dvě krásné přihrávky od Sprušila. Natrénovaná spolupráce nebo náhoda? To je jedno, je to standardní a když si lajna sedne, tak to funguje. Samozřejmě, že čím více s tou lajnou hrajete, tím více se věci automatizují. Jsem spokojený tak, jak to je. Ale když trenéři rozhodnou, že rozhází lajny, tak se to rozhází. Není to o tom, že je něco lepší nebo horší.

Valaši odehráli tři vítězná utkání doma a v sobotu míří na do Valašského Meziříčí. Pro Jiřího Heše to bude první derby. „Nevím naprosto co mě čeká a nechám se překvapit,“ řekl s úsměvem Heš a zmizel v kabině.