Kudy do play-off? Vsetín musí zdolat Benátky a doufat v zaváhání soupeřů

Tomáš Kopecký • 19.02.2018

Poslední domácí zápas základní části, a zároveň poslední možnost, jak udržet naděje na postup do play-off až do závěrečného kola. Vsetín se ve středu na Lapači utká s Benátkami nad Jizerou, které jsou v tabulce na 13. příčce a na této pozici také do konce sezony zůstanou. Valaši svého soupeře třikrát porazili a plný bodový zisk je povinností i nyní. To však není zdaleka vše, co by zelenožluté posunulo do hry o nejlepší osmičku. K postupu totiž potřebují také výrazné zaváhání Třebíče nebo Havířova.

Kdo si vytáhne Černého Petra?

Jak tenká může být hranice mezi úspěchem a neúspěchem? Asi tak, jak to můžeme momentálně vidět v závěru základní části WSM Ligy. O těsný postup do play-off usiluje hned trojice týmů, z nichž jeden zůstane těsně před branami a z bitvy odejde se sklopenou hlavou. Vsetín, Havířov, Třebíč. Toto soupeření na dálku bylo zřetelné už delší dobu, ale ke konečnému rozuzlení dojde teprve nyní. Jaká je situace před 51. kolem?

Vsetín rozhodně nemá postup ve svých rukou a je také možné, že středeční utkání bude posledním, které se na Lapači v této sezoně odehraje. Havířov s Třebíčí mají totiž na Valachy náskok 4 bodů, k tomu musíme připočíst také výhodu lepších vzájemných zápasů při rovnosti bodů. V praxi to znamená, že Slezané nebo celek z Vysočiny musí získat v posledních dvou kolech maximálně jeden bod, aby ještě pustili zelenožluté do hry.

Havířov bude ve středu hrát na domácím ledě proti Přerovu a v posledním kole zajíždí do severočeských Litoměřic. Zraky vsetínských fanoušků budou směřovat především do Frýdku-Místku, kde může o svém postupu rozhodnout Třebíč. Výhra Rysů by zajistila, že Valaši dostanou šanci poprat se o postup v přímém souboji. Vsetínští tak pravděpodobně poprvé v životě budou fandit třinecké farmě. Kdo by si to po vyhecovaném finále ze sezony 2015/16 pomyslel?

7. Havířov 78 bodů, vs. PRE(d), LTM(v)
8. Třebíč 78 bodů, vs. FRM(v), VSE(d)
9. Vsetín 74 bodů, vs. BEN(d), TRE(v)

Vsetín však musí nejdříve sám vyzrát na Benátky nad Jizerou. Vzájemné zápasy vyznívají jednoznačně ve prospěch domácích, kteří svého soupeře porazili hned třikrát, a navíc si v těchto utkáních solidně zastříleli. Nejdříve zvítězili 5:1, a poté na dvoudenním venkovním tripu vyhráli 4:2 a 9:1. Zvláště poslední utkání chvílemi připomínalo exhibici, Valaši si brzo vypracovali vysoký náskok a postupně přidávali jednu branku za druhou. Kýžená desítka, kterou si diváci přáli, sice nepadla, avšak tento gól si možná Valaši schovali až do středečního měření sil. Ve všech třech utkáních se v bráně představil Jaroslav Pavelka. Je pravděpodobné, že dostane přednost i teď.

Benátky: Předposlední celek tabulky hraje jen o čest

Benátky zaujaly hokejovou veřejnost především díky televiznímu utkání s Kladnem, ve kterém se poprvé po návratu z NHL představil Jaromír Jágr. Jinak je to klub s druhou nejnižší návštěvností, který od úvodu sezony sbírá především porážky. Část soupisky je tvořena mladými hráči z extraligového Liberce. Z padesáti utkání základní části uspěli Středočeši jen dvanáctkrát a v tomto ohledu už je horší jen beznadějně poslední Kadaň. Svěřenci trenéra Kudrny si však během sezony připsali i zajímavé skalpy, když zdolali České Budějovice a pražskou Slavii.

V posledních dvou utkáních s Frýdkem-Místkem a Litoměřicemi se Benátečtí drželi jen do poloviny zápasu, a pak s okleštěnou sestavou přestali stíhat a prohráli dvakrát 1:4. Zajímavostí je, že k duelu na ledě Rysů vyjeli jen se čtyřmi obránci v sestavě. To je v profesionálním hokeji věc nevídaná. Během sezony přitom Středočeši protočili celkem 16 beků.

Nejproduktivnějším hráčem týmu zůstane Zdeněk Král (11+24), který však v závěru sezony přestoupil do Prostějova. Z aktivních hráčů má tedy nejvíce kanadských bodů na svém kontě liberecký odchovanec Matěj Psota (8+17). Za ním jsou pak Ladislav Bittner (14+10) a Radek Veselý (7+17). Až do juniorského šampionu v Kanadě dostával v brance nejvíce prostoru Josef Kořenář, hrdina čtvrtfinálového souboje s Finskem však poté povýšil a nyní se v brance Benátek střídají Matěj Žajdlík a Aleš Stezka.

Vsetín: 18 gólů za 3 zápasy? Vsetín to na Severočechy umí!

Vsetínské naděje na postup stále žijí. Valaši si tuto možnost zajistili vítězstvím 2:1 po samostatných nájezdech nad Frýdkem-Místkem. Na zisku dvou bodů se velkou měrou podílel brankář Jaroslav Pavelka, který v závěru zápasu vychytal Pechance a obdobně si počínal také v nájezdech. Rozhodující branku si po bekhendovém blafáku připsal Radim Ostrčil. „Samozřejmě jsme chtěli vyhrát za tři body, nicméně i tento výsledek nás ještě nechává ve hře. Teď jsme odkázáni na to, aby Frýdek porazil Třebíč, pokud možno za tři body. Poté bychom dostali šanci si to s Třebíčí v posledním zápase rozdat o to, kdo do play-off z osmého místa proklouzne,“ objasnil po utkání trenér Luboš Jenáček.

Vsetínští budou opět potřebovat gólovou pomoc Davida Březiny (22+24) nebo Jaroslava Markoviče (13+23). V první formaci dostává prostor s Podešvou a Vávrou i ostravský rodák Jakub Illéš (4+7), který si v zápase Frýdkem-Místkem připsal jediný gól Vsetína v základní hrací době.

Jaká bude situace v tabulce po 51.kole? Bude tento zápas posledním, který se v rámci WSM Ligy v této sezoně na Lapači odehraje? Odpověď dostaneme už ve středu, zápas startuje v 17:30. Pokud nemůžete být přímo na stadionu, můžete jej sledovat prostřednictvím webu Onlajny.com nebo na Tvcom.cz.

Partner utkání: MUDr. David Surý, ORTH-TRAUM spol s.r.o.

Více zde: www.ortopediefrenstat.cz

Sestavy v minulém kole:

Benátky nad Jizerou: Žajdlík – T. Hanousek, Husa, Mirochnikov, Maier, Turský, Tržický – Psota, Bittner, Šír – Jeník, R. Veselý, Wiencek – Burda, Nezbeda, Bělohorský.

Vsetín: J. Pavelka – D. Krenželok, Dundáček, Ostrčil, Slováček, Frolo, Holomek – Illéš, Podešva, Vávra – Protasenja, Kucharczyk, P. Beránek – Markovič, Kopta, Březina – Vítek, Šilhavý, Kajaba.