Josef Daněk: Do dalších zápasů musíme jít s větší pokorou a skromností

Filip Bazala • 23.03.2013

Baráž o extraligu juniorů je ve své polovině a Vsetín je na třetím místě. Na první postupovou příčku však ztrácí pouhý bod a má před sebou dvě domácí utkání. Ztracené body v Kladně však zamrzely všechny členy týmu, včetně kapitána Josefa Daňka. „Začali jsme hrát lajdácky a soupeř nás za naše chyby vytrestal. Musíme se z chyb poučit a od toho dobrého se odrazit,“ řekl po zápase v Kladně první centr vsetínských juniorů. Baráž jde do své poloviny a Vsetín čeká další klíčový zápas a to v neděli 24.3 od 17:00 doma s Ústím nad Labem.

Josefe, jak hodnotíš třetí zápas baráže s Kladnem?
Jeli jsme do Kladna s tím, že vybojujeme tři body. Byla to pro nás víceméně taková povinnost. Měli jsme perfektní vstup do zápasu, když jsme po první třetině vedli o tři branky. Ve druhé třetině jsme upustili od naší hry, začali jsme hrát lajdácky dozadu a soupeř nás vytrestal.

Myslíš, že vás náskok 3:0 až příliš uspokojil?
Dá se to tak říct. Měli jsme tři rychlé branky za sebou. Soupeř hrál dobře i první třetinu, jen neproměnil své šance, což se nám podařilo. Trenér nás v šatně upozorňoval, že herně jsou kladenští na tom stejně dobře jako my s tím rozdílem, že my jsme ty branky dali. Bohužel ve druhé třetině jsme to částečně podcenili.

Vítězství Kladna zařídili prakticky dva hráči a to Vodička s Butorem.
Byli individuálně velmi dobří. Butor hrál výborně na puku a rozdával přesné přihrávky. Ostatní hráči v týmu z toho náležitě těžili. Dostali jsme však i tři branky v oslabení, kdy jsme nepokryli prostor v brankovišti a dostali jsme laciné góly. Poté také branky po individuálních chybách a ta prohra proto mrzí ještě víc.

Jste v polovině baráže a máte pět bodů. Říkali jste si před jejím startem, kolik bodů byste po dvou utkáních brali nebo jste na to nemysleli?
Já osobně jsem to v hlavě vůbec neměl. Po prvních dvou zápasech jsem si říkal, že to vypadá dobře. Po zápase s Kladnem už to tak dobré není, ale stále žijeme. Jde jen o to, abychom hráli stále naplno a nesložili zbraně. Myslím si, že s hrou, kterou hrajeme, můžeme baráž vyhrát, ale nesmíme od ní upustit. Pokud vedeme a máme vysoké sebevědomí, tak věci, které máme natrénované, úplně vypouštíme a nehrajeme naši hru.

Příkladem tomu budiž i dnešní zápas?
Typický případ.

Jak vyhlížíš odvetné zápasy baráže?
Je třeba se ze špatných věcí poučit a od toho dobrého se odrazit. Výkony v prvních třech zápasech nebyly až tak špatné v určitých mezích zápasů. Jak jsem již řekl, soupeř nás trestal za naše chyby. Do dalších zápasů musíme jít s pokorou, skromností a otevřeným hledím.

Jak moc velkou výhodu pro vás hraje domácí prostředí?
Domácí prostředí je pro nás obrovskou výhodou. Umíme na soupeře na našem úzkém kluzišti vyvinout tlak, protože je většinou zvyklý na více prostoru. Doma soupeře musíme tímto porazit. Máme ještě jeden zápas venku a z předchozích dvou utkání už máme takové zkušenosti, že větší hřiště je někdy výhodou někdy ne. Záleží na tom, jak kdo s tím umí hrát. Myslím, že my s tím nějaký problém nemáme. Pokud budeme hrát svou hru zezadu, tak to vůbec nehraje žádnou roli.

V neděli přivítáte Ústí nad Labem. Co na ně bude platit?
Ústí hraje výborně směrem dopředu. Mají vyrovnané tři útoky. V obraně až tak dobří nejsou, takže bychom jim mohli dát nějaké branky. Určitě to bude zápas na krev do poslední vteřiny. Bude to boj.

Na jejich ledě jste jim však branku dát nedokázali, jakto?
Bylo to naší střeleckou impotencí. Měli jsme gólovky, nájezdy, střely, závary, ale nedokázali jsme to proměnit, což je škoda.

Doma vám budou opět tvořit atmosféru stovky fanoušků. Jak moc vám hlasitá podpora pomáhá, nemělo pár z vás v prvním zápase svázané nohy?
Na někoho lidi zapůsobí povzbudivě, někoho to trochu sváže, ale jsem si jistý, že na téměř celý tým to působí výborně. Lidé nás tím ženou dopředu a někteří kluci se za pukem honí pak jako buldoci. Doma nám fanoušci pomohli vybojovat těžký zápas s Hradcem a za to jim velký dík. Pokud nás budou podporovat i nadále, tak to bude jenom dobře. Hodně lidí to ocení, ať už jsme to my, vedení a další. Je to prostě nádhera, když se sejde tolik lidí.

Jak bys fanoušky pozval na zápas s Ústím?
Budeme hrát o všechno, protože se začíná lámat chleba. Zápas bude určitě na extraligové úrovni, protože porovnáváme celek, který chce postoupit a hrát extraligu, takže ten zápas tomu bude měřítkem. Pokud chceme extraligu hrát, tak musíme Ústí přehrát. Proto bych chtěl fanoušky pozvat na nedělní zápas, aby se přišli podívat, jaký že to bude rozdíl.