Jihlava je favoritem, my můžeme jedině překvapit, přiznává trenér MDO Petr Fojtů

Helena Hegeďová • 08.03.2017

Tým mladšího dorostu úspěšně prošel základní částí a střed tabulky mu zajistil místo v nadstavbové skupině E, vítězi této skupiny náleží právo účasti play-off. „Letos jsme si říkali, že by se nám to play-off mohlo podařit,“ podělil se Petr Fojtů s myšlenkami před boji o další část soutěže. „Snažili jsme se o to od začátku, sledovali jsme i Přerov. Očekávali jsme, že v zápasech, které s nimi budeme hrát, bychom je mohli dostat pod nás, tím se nám to také povedlo,“ okomentoval souboje s největším rivalem o první příčku v tabulce. Mladším dorostencům se podařilo dostat přes všechna negativní očekávání do vyřazovacích bojů, které započnou již dnes v Jihlavě. Na domácím zimním stadionu se pak Valaši předvedou v pátek 10.3. v 16:30.

Je zá vámi základní část extraligy mladšího dorostu, jak ji hodnotíte?

Základní část hodnotím velice kladně, protože před sezonou nám bylo řečeno, že budeme hrát o sestup. Nakonec jsme z toho všeho ale vytěžili play-off, což nikdo nečekal. Ve středu hrajeme takovou třešničku na dortu, a to zápas v Jihlavě, a potom v pátek doma. Myslím si, že ať sezóna dopadne jakkoliv, tak pro nás byla skvělá.

Na vítěze nadstavbové skupiny E čekalo play-off, chtěli jste se o první příčku rvát od úvodu druhé části soutěže?

Tak určitě (smích), protože minulý rok nám to uteklo o jeden bod. Letos jsme si říkali, že by se nám to play-off mohlo podařit. Prakticky se nám to letos o ten jeden bod povedlo, nebo vlastně o skóre, když jsme se tam dostali díky lepšímu vzájemnému zápasu, což je pro nás velice pozitivní. Ale jak říkám, snažili jsme se o to už od začátku, sledovali jsme i Přerov. Očekávali jsme, že v zápasech, které s nimi budeme hrát, bychom je mohli dostat pod nás, to se nám také povedlo. Samozřejmě nám pomohl v předposledním kole Šumperk, který mu sebral bod.

Jakým soupeřem pro vás byl největší rival z Přerova?

Můžu říct, že všechny zápasy s Přerovem jsou vypjaté, protože je to takové regionální derby. Je to vždycky hodně vyhecované, což bylo letos ještě umocněno tím, že tam hráli někteří hráči, kteří loni hráli tady. Kluci se hodně znají, jsou tam i nějací hráči ze Zlína, takže zápasy s Přerovem bývají vždycky hodně hektické. Myslím si ale, že se nám skoro všechny tyto zápasy, až na pár výjimek, povedly a pro nás to dopadlo velice dobře.

O vašem postupu se rozhodlo až v posledním zápase, jaká byla atmosféra v týmu před zápasem s Šumperkem?

Atmosféra byla určitě bojovná, všichni jsme věřili, že ten Šumperk porazíme. I když musím říct, že nám hodně pomohlo to, že Šumperk bojuje na dvou frontách, jelikož hraje také o extraligu staršího dorostu, a nepřivezli sem ty nejlepší hráče. Věděli jsme, že by to mělo být teoreticky o trochu snazší. V Brně, kde jsme hráli předtím, ale taky neměli ty nejlepší hráče a do 55. minuty to prakticky bylo 2:2 a už to s námi vypadalo tak, že si play-off nezahrajeme. Naštěstí nám tam pak spadl jeden gól, ale dopadnout to mohlo všelijak.

Postup do play-off tedy nebyl až tak jednoduchý. Myslíte, že byly aspekty, které vám mohly postup ulehčit?

Tak ulehčilo by nám to to, že by Přerov více ztrácel, i když ke konci se na nás začal tlačit i Šumperk. Dá se říci, že jsou tu také věci, které nám to určitě ulehčily, jako například to, že některé týmy bojovaly o extraligu staršího dorostu, takovými týmy jsou třeba Poruba nebo Šumperk. Tyto týmy poslunovali výš lepší nebo starší hráči, tedy ročníky 2001. Pro nás tedy byly některé zápasy lehčí, i když my jsme taky bojovali o udržení v extralize a museli jsme naše nejlepší hráče dávat do staršího dorostu, což pokud by se tak nedělo, a nejlepší hráči by za mladší dorost odehráli všechny zápasy, tak si myslím, že bychom měli play-off jisté mnohem dříve.

Jaké jsou vyhlídky na play-off?

Jihlavu neznáme, nehráli jsme s ní. Víme jen, jak s ní hráli naši soupeři ze základní části, což je nám výhodou, protože jsme i telefonovali s některými trenéry a viděli jsme nějaká jejich videa. V dnešní době se všechno natáčí, na YouTube je hodně videí, takže jsme se na ně mohli podívat. Ale Jihlava je samozřejmě favoritem, co si budeme nalhávat, a my můžeme, jak se říká, jedině překvapit, protože jdeme z posledního místa, ze kterého se dalo do play-off postoupit.

Co bude v sérii nejdůležitější?

Bude to hodně na gólmanech. V této kategorii gólmani hodně rozhodují. Také to bývá hodně o prvních pětkách, ve kterých jsou největší hvězdy, takže těžko říct jak se s tímto popasuje Jihlava a jak my. Můžu říct, že naštěstí jsme všichni jakžtakž zdraví a jdeme do toho v plné síle. Může rozhodnout nějaká malá individuální chybička, určitě můžou rozhodovat také přesilovky. Uvidíme, hlavně to ale bude o psychice, jelikož někteří hráči zažijí takový zápas ply-off poprvé ve své kariéře. Myslím si, že v Jihlavě ještě nebudou tak nervózní, jako potom v pátek doma, protože to se tu čeká nějaká kulisa. Přijdou rodiče, babičky, dědečkové a pro hráče to bude určitě složitější.