Jde do tuhého. Junioři přivítají v důležitém utkání jihlavskou Duklu!

Dominik Tobola • 23.02.2014

Zápas play-out proti Jihlavě. Pro juniory VHK Vsetín se to spíše podobá nedělnímu finále ZOH v Soči. Jde o hodně. Dukla i domácí zelenožlutá flotila potřebují body, aby zůstala v kontaktu s pozicemi, které zaručují neúčast v baráži. Oba dva soupeři na ně v tuto chvíli ztrácejí šest bodů a případný neúspěch by v konečném zúčtování mohl znamenat krach a urputné boje o záchranu. Zítra v 16:30 se tedy na Lapači bude vhozeno úvodní buly. Buďte u toho i vy!

Trenér olympijských vítězů z Nagana a legenda českého hokeje, Ivan Hlinka, kdysi řekl: "Sport je dobrý a dramatický, když se nikdo nefláká." Od půl páté v pondělí 24. února se asi potom na Lapači budou dít věci. Proč? Valaši i jihlavská Dukla totiž hrají zápas o to, aby jeden z týmů neztratil kontakt s trojicí týmů, které drží pozice zaručující neúčast v baráži. Oba pondělní protivníci toho mají dost společného. Nejen že oba mají stejný počet bodů, ale také čekají velkou řádku dní na tříbodové vítězství. Vsetín bral naposledy všechny body 18. ledna proti Pardubicím, "žoldáci" ve stejné datum zdolali Kladno. Kdo se tedy nastartuje na vítěznou vlnu?

"Musíme a víme to," utvrzuje kapitán Zvonek okolí

"Víme, že jde o záchranu. Zažil jsem postup, nechci být u pádu. Velmi se na to připravujeme a v pondělí chceme uspět," tvrdí odhodlaně vsetínská šestadvacítka s céčkem na prsou. Valaši se potýkají s poklesem formy. Počínaje utkáním s Pardubicemi vyhráli pouze jednou, a to ještě pouze za dva body. Na Lapači porazili fotbalovým výsledkem Kladno 1:0 po nájezdech. Poté totiž přišel kolaps s Plzní a také ne zcela vydařený výjezd do Prahy. V Edenu zelenožluté hokejisty vymazal silný tým pražské Slavie. O den později však Vsetín si zlepšeným výkonem pomohl k zisku jednoho bodu v holešovické Tipsport aréně. Tento zisk byl ten poslední v základní části.

Následný okamžitý los play-out rozhodl o soupeřích takto. Tým z úpatí Vsetínských vrchů měl zajíždět k prvnímu utkání na led Kladna. A bohužel se nepovedlo. Svěřenci trenérů Jenáčka a Langa podlehli Rytířům poměrem 2:5. Druhý termín utkání dal vsetínským juniorům den volna a také rozdal nynější karty. Věc se má takto: Pardubice, Kladno a České Budějovice mají shodně po dvaačtyřiceti bodech, Vsetín s Jihlavou také shodně - 36. "Víme, jak na tom jsme. Nebude to jednoduché. Jsme ale nažhavení a navíc budeme konečně kompletní. Máme dost dobrých hráčů na to, abychom do baráže nešli," uzavřel Dalimil Zvonek svou předmluvu k pondělnímu střetu.

Dukla řeší starosti. Juniorce po pěti letech hrozí baráž

Je to tak. Na Vysočině se řeší starosti. Juniorům po pěti letech hrozí na psychiku ne zrovna ideální soutěž. Rozdíl oproti sezoně 2008/09 tady ovšem je. A dost markantní. Dukla totiž tenkrát šla do prolínací soutěže jako vítěz Ligy juniorů skupiny Východ. To je nadšení a touha po vítězství. V opačném případě je to jediné - "musíš". Shodou okolností tehdy junioři nejúspěšnějšího klubu Československa, co se týče počtu titulů, potkali v souboji o nejvyšší mládežnickou soutěž se Vsetínem, který sestupoval právě do prvoligových vod. Nyní se oba soupeři perou o to, aby se v ní nepotkali znova.

Jihlava čeká na jakékoli vítězství od 18. ledna. Od té doby, co zdolali Kladno, čekali červeno-žlutí na zisk bodu právě do dalšího utkání proti středočeskému týmu. V pátek podlehli klubu Jaromíra Jágra v prodloužení poměrem 3:4 a připsali na své konto alespoň bod. Chce to ale více, pokud chce tedy tým z krajského města pomýšlet na udržení extraligy, aniž by se účastnil nelichotivé skupiny s vítězi prvních lig.

Okénko do statistik jihlavského klubu hovoří takto: klubové bodování vede s přehledem ještě v minulém roce opora pardubické juniorky, ovšem kmenový hráč Dukly David Březina, který má na svém kontě za 29 odehraných zápasů celkem 38 bodů (23+15). Na druhé příčce je pak další šikovný útočník Lukáš Jícha. Třináct branek a dvanáct nahrávek dává dohromady 25 získaných bodů. Třetí místo překvapivě drží obránce Filip Dundáček (6+14). Nebezpečným se také jeví mládežnickými reprezentacemi protřelý Tomáš Střecha, jenž disponuje především skvělým čichem na branky. To by bylo představení obou týmů na papíře. Nyní zbývá jediné - to, jak se představí oba celky na ledě!

Předpokládané sestavy:

VHK Vsetín: Bača (Vlach) – Hryciow, Hruška, Ščotka, Hajda, Vašíček, Žabčík, Červínek, Zuzaník – Pokorný, Daněk, Zvonek - Abdul, Tobola, Neuwirth - Stodůlka, Kuchařík, Jirušek - Surý, Klečka, Forch.

HC Dukla Jihlava: Vacek – D. Vala, Čermák, Půža, Dundáček, Žáček, Tobola, Košař – Březina, Jícha, Severa – Sladký, Beran, Lupač – Bambula, Vantuch, Střecha – J. Vala, Mahút, Molnár.