Jackovy zápisky #4 – Pět bodů za dvojkolo? Před víkendem bych je bral všema deseti

Václav Trávníček • 05.10.2009

Vydařený víkend mají za sebou starší dorostenci VHK. Vsetínští mladíci dokonale využili výhodu domácího prostředí, když nejprve v pátek zdolali 3:2 doposud neporažené Vítkovice a o den později stejným poměrem v prodloužení Olomouc. „Kluci si sáhli na to, že se dá hrát s každým. Já bych před víkendem bral pět bodů všema deseti,“ tvrdí trenér Luboš Jenáček v letošním čtvrtém díle Jackových zápisků.

Vsetín – Vítkovice: Výhra měla význam pro sebevědomí kluků

„V pátek k nám dorazily Vítkovice. Věděli jsme, že jde o tým, který v sezóně ještě neprohrál a dokázal si dvakrát poradit i se silným Třincem. Byla to pro nás velká výzva, protože naposledy jsme ve Vítkovicích sice prohráli o gól, ale odehráli dobré utkání. Říkal jsem klukům, že pokud podáme stejně dobrý výkon a dodržíme taktické pokyny, odrazí se to na výsledku. Potvrdilo se to navzdory špatnému vstupu do utkání. Přestože jsme v týdnu pracovali na obranné činnosti, v níž máme rezervy, inkasovali jsme jako první. Opět jsme nechali v mezikruží volného hráče a museli dotahovat skóre 0:1. V tu chvíli to na nás vrhlo stín a nemohli jsme se do toho dostat. S postupem času jsme si ale začali vypracovávat šance a i když Vítkovice zvýšily vedení na 0:2, lámal se zápas při soupeřově dvojnásobné přesilovce.

Je to nepsané pravidlo. Když se nevyužije dlouhá přesilovka 5 na 3, většinou ten mančaft nevyhrává. To jsem řekl i klukům. Věděli jsme, že pokud vstřelíme kontaktní gól, můžeme utkání otočit. To se podařilo. Srovnali jsme na 2:2 a ve třetí třetině to už bylo kdo s koho. Nám se podařilo dát třetí, vítězný gól, ale zbytek utkání byla bitva o každý metr ledu. Dobře jsme ale závěr utkání ubránili a zápas tak zvládli. Vítkovice jsou jeden z nejlepších týmů naší skupiny a my s nimi v letošní sezóně odehráli dva výborné zápasy, z toho ten páteční jsme dovedli do vítězného konce. Proto nás výhra velice potěšila. A měla také význam pro sebevědomí kluků. Ti si sáhli na to, že se dá hrát s každým a že když jdou štěstí naproti, musí se k nim dříve nebo později otočit čelem.“

Vsetín – Olomouc: Chtěli jsme rozhodnout už v prodloužení

„V sobotu proti Olomouci jsme chtěli hrozně moc potvrdit tři body z pátku. Nechci říct, že by se v případě prohry smazala výhra proti Vítkovicím. To určitě ne. Ale chtěli jsme vítězství potvrdit proti dalšímu kvalitnímu týmu. Šlo opět o vyrovnaný zápas. I když jsme vedli 1:0, nechali jsme si dát hloupý gól po útočném faulu: V oslabení jsme nepokryli hráče před brankou a Olomouc srovnala na 1:1. Pak jsme dostali strašně nešťastnou branku, kdy se nahozený puk pokutálel po vyrážečce Jirky Nováka a spadl za jeho záda. Bylo to 2:1. Olomouc pak už jen bránila a snažila se dovést utkání do vítězeného konce. Naštěstí se nám Honzou Podešvou podařilo vyrovnat. Rozhodovalo se tak v prodloužení. Chtěli jsme vstřelit gól, protože jsme si nepřáli penalty. Ne že bych klukům nevěřil, ale samostatné nájezdy jsou vždy loterie. Vybojovali jsme si faul a hráli přesilovku 4 na 3. V ní se David Klimek s Ondrou Slováčkem dostali do situace dva na jednoho. Sehráli to dobře, Ondra dal vítězný gól.

Jsem po víkendovém dvojkole spokojený. Kdyby mi někdo před ním řekl, že budeme mít za dva těžké zápasy pět bodů, bral bych to všema deseti. Samozřejmě teď záleží na nás, co s tím provedeme dál, protože nám odešel gólman Jirka Novák, jenž vrací na školu do Opavy. Tím pádem bude v příštích utkáních chytat pravděpodobně Ríša Dohnálek. Otázku gólmanů budeme ještě řešit.“

Příští zápas? Derby se Zlínem v PSG Areně

„Ve Zlíně nás čeká těžký zápas. Berani neměli moc dobrý start do sezóny, ale v pátek jim nebude hrát juniorka, takže si dají dolů celou pětku s reprezentačními obránci Valentou, Zámorským, útočníkem Holíkem a hlavně brankářem Kašíkem. Počítám s tím, že proti nám Zlín vyjede v plné palbě a bude to pro naše kluky další takový test. Navíc budeme hrát v PSG Areně, v níž jsme ještě nehráli. Hokej je tam rychlejší, takže jsme zvědavý, jak to tam bude vypadat.

Samozřejmě jde o derby, takže se pokusíme uspět. Bude to těžké, ale hrát se dá s každým. Každý zápas má nějaký vývoj a já věřím, že potvrdíme naše výsledky z uplynulého víkendu.“

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #3 – Věděli jsme, že Třebíč porazit musíme (29.9.2009)
Jackovy zápisky #2 – V koncovce je třeba být efektivnější (14.9.2009)
Jackovy zápisky #1 – Sezóna bude dlouhá, já klukům věřím (7.9.2009)