Ice Breakers: Sedm kulí v bobří svatyni

Radek Bařina • 23.11.2014

Velmi dobrý výkon korunovaný jednoznačným vítězstvím, právě tak vypadalo druhé valašské derby této sezóny z pohledu vsetínských hokejistů. Bobrům se naopak nepovedlo navázat na povedený výkon z prvního vzájemného souboje a zcela po zásluze opouštěli Lapač s prázdnou. Jaké okamžiky derby rozhodly? A jaké zajímavosti byly k vidění v rámci sobotního vypjatého derby? To si můžete přečíst v dalším díle tradičních Ice Breakers.

1. Skvělý vstup do utkání

Od prvních vteřin vlétli Vsetínští na svého soupeře doslova jako uragán. Bobři se okamžitě ocitli pod tlakem a gólman Svoboda byl v ohni střel. Právě jeho výborné ač občas i šťastné zákroky držely dlouho bezbrankový stav. Bobři ustáli i první dvě oslabení, které z velké vsetínské převahy vzešly, to třetí již ovšem nikoliv. Spolupráce Ondřeje Slováčka a Davida Hrazdiry přinesla gólovou radost na hole VHK, když druhý jmenovaný zblízka pohotově usměrnil puk ze vzduchu za záda již ležícího Bobra s maskou.

Valašskomeziříčští sice vzápětí po chybě v domácí rozehrávce dokázali vyrovnat, Vsetín ale po krátkém výpadku znovu zabral, dvěma góly odskočil na dvoubrankový rozdíl a s tímto uklidňujícím náskokem odcházel do kabin v dobrém rozpoložení. VHK zkrátka dobrým nástupem rychle srazil sebevědomí Bobrů k ledu a možná i proto byl výkon valašskomeziříčských hráčů výrazně za očekáváním.

2. Sporné okamžiky uprostřed úvodní periody

Přestože Vsetín sehrál první třetinu výborně, kolem desáté minuty prožil i on několikaminutovou slabší chvíli. Vše odstartovalo bobří vyrovnání na 1:1. Bobři v té chvíli vycítili naději a ve 14. minutě chybělo málo, aby se ujali vedení. Vstřelili totiž gól, ten však padl po odpískání. Předcházela tomu tlačenice před brankovištěm, při níž byl vsetínský brankář důrazně atakován a dokonce ztratil masku. Puk však ve své moci neměl, Bobři ho ze změti těl vydolovali a poté poslali do brány. Tou dobou už ale byla hra jednoznačně přerušena. Zda rozhodčí odpískal proto, aby ochránil atakovaného gólmana či proto, že díky svému postavení ztratil puk z dohledu těžko říct, faktem však je, že branka, k nelibosti Bobrů, neplatila a platit nemohla.

O to větší zloba hostů stihla hlavního rozhodčího o 60 sekund později. Do brejku totiž ujel Kolařík, první střelou Svobodu neprostřelil, gólman však puk neudržel a Kolařík jej poslal pohotovou dorážkou za brankovou čáru. Potíž však byla v tom, že spolu s pukem uklidil do sítě i hostujícího brankáře. Ten se pochopitelně hodně rozčiloval, stejně jako celá lavička Valašského Meziříčí, hlavní rozhodčí však po debatě s čárovými usoudil, že branky bylo dosaženo v souladu s pravidly a gól uznal. Místo vedení tak Bobři prohrávali, což pro ně byla tvrdá rána. Navíc za pár minut později ujel do brejku Hrazdira, zvýšil na 3:1 a tato trefa se později ukázala býti trefou vítěznou.

3. Ubráněné oslabení na začátku třetí třetiny

Ačkoliv byl obraz hry po převážnou většinu zápasu jednoznačný, Bobrům se stále dařilo držet hratelný odstup dvou gólů. V úvodu třetí třetiny pak mělo Valašské Meziříčí jedinečnou šanci přiblížit se na dostřel – minutu a půl hrálo v pěti proti třem. Obléhání domácí svatyně přineslo jen jednu velkou šanci, zato však tutovou. Nedbálek ale v poslední chvíli dokázal zablokovat dorážejícího útočníka Bobrů Kuželu natolik, že ten nebyl schopný uklidit puk do prázdné brány.

Přesto se jednalo o nejpovedenější valašskomeziříčskou pasáž v zápase. Hostující tlak totiž pokračoval i po skončení přesilovky a defenzíva VHK v čele se spolehlivě pracujícím Hromadou měla chvíli plné ruce práce. Herní převaha Bobrů však pohříchu vydržela jen další dvě minuty. Poté však přišel faul Kužely, který trefil do hlavy Davida Vítka, obdržel pětiminutový trest a v následujících minutách přišli hosté definitivně o šanci na body. Vsetínu totiž přesilovky šly, vždyť v utkání využil hned čtyři.

4. Povedené představení druhé formace

Největší útočná síla Vsetína? Jednoznačně druhá formace. Ta momentálně střelecky táhne Vsetín a její největší osobnost Jan Kolařík dominuje bodování celé soutěže. Skvělou formu tria Slováček – Hrazdira – Kolařík potvrdilo i derby s Bobry. 2. útok se postaral o úvodní tři domácí trefy a prakticky vždy, když byl na ledě, měla se defenzíva Bobrů co ohánět. Přitom chybělo málo a Kolařík k zápasu vůbec nenastoupil. Kanonýra VHK trápilo onemocnění a vypadalo to, že zápas vynechá. Nakonec se však odhodlal přes nepříliš dobrý zdravotní stav nastoupit a na ledě se prezentoval naprosto zdravým výkonem.

Pochvalu si však samozřejmě zaslouží i Kolaříkovi spoluhráči z formace. Talentovaný David Hrazdira už si zřejmě naplno zvykl na druholigový hokej, krom své neoddiskutovatelné šikovnosti se navíc v posledních zápasech začal prosazovat i coby střelec. I třetí do party Ondřej Slováček se krok po kroku přibližuje ke své někdejší vítkovické výkonnosti, formace složená ze dvou rychlonohých šikulů a jednoho kanonýra zkrátka šlape a stává se jednou z nejlepších v celé soutěži.

A když už jsme u těch individuální výkonů jednotlivců. Zaměřme se ještě na jedno jméno. Slovy klasika: přepište dějiny, Fero Zúbek se trefil. Další hráč s pověstí kanonýra zlomil své letošní prokletí a vsítil svou první branku v sezóně. Nutno dodat, že po zásluze. Žádný vsetínský hráč totiž neostřeloval branku Bobrů častěji, než Zúbek. Dlouho se zdálo, že ani tentokrát se slovenskému útočníkovi nepovede prokletí zlomit, v čase 58:34 to však přeci jen vyšlo a Zúbek se konečně dočkal!

5. Marodce navzdory

Z mnoha stran před utkáním znělo tvrzení: „Kdy jindy by měli Bobři porazit Vsetín než teď, kdy je marodka zelenožlutých delší než role toaletního papíru. Vsetín postrádal hned několik klíčových hráčů, další nastoupili s nedoléčenými zraněními či pod vlivem virózy. Na ledě to však příliš znát nebylo. Zelenožlutí hráli velmi dobře, soupeře přehrávali a od druhé třetiny si tak mohli domácí trenéři dovolit pustit na led všechny hráče z lavičky - pochopitelně s výjimkou náhradního gólmana.

Bobrům se zkrátka zápas nepovedl. Zatímco po prvním derby sezóny jsme je chválili, tentokrát až na pár výjimek, příliš neoslnili. Někteří jednotlivci navíc vyloženě selhali, zejména pak Fišerovo divadlo ze závěru zápasu se pohybovalo na pomezí ostudy a trapnosti a trest ve hře, který dostal, zcela odpovídal jeho zkratu. Vsetínu se tak podařilo vyhrát i druhé derby v sezóně, celková derby bilance pak je 13:11 ve prospěch Valašského Meziříčí. Vsetín tedy má ještě letos reálnou šanci skóre vyrovnat, dá se však předpokládat, že Bobři rozhodně nedají kůži lacino a zejména na svém ledě budou nepříjemně kousat.