František Zúbek: Individuální příprava? Lepší je trénovat v partě

Václav Trávníček • 07.07.2012

Přestože vsetínští hokejisté vyjedou na led až za měsíc, útočník František Zúbek obul brusle už nyní. Slovenský forvard se totiž v těchto dnech účastní pětidenního kempu v Brně, jehož součástí je i trénink na ledě. „Pomáhá mi to. Když jdu potom s týmem v srpnu na led, už mě tolik netlačí brusle, ani si nemusím tak moc zvykat na hokejku,“ vysvětluje Zúbek, kterého čeká druhá sezóna v dresu Vsetína. Jak se na ni těší? A jak se na ni připravuje?

Suchá část letní přípravy skončila, hráči dostali volno. Jakým způsobem nyní tráví čas František Zúbek?
Myslím, že většina z nás si teď trochu vydechne. A samozřejmě každý se bude připravovat individuálně. Já jsem například momentálně na tréninkovém kempu v Brně. Jedná se o pětidenní cyklus. Máme dvakrát denně led, do toho je zařazená i nějaká suchá příprava. Tento kemp absolvuji už potřetí, je to příjemné zpestření před sezónou. Když jdu potom s týmem v srpnu na led, už mě tolik netlačí brusle, ani si nemusím tak moc zvykat na hokejku.

Budeš se vůbec v srpnu na led těšit?
Jasně že budu. Jde jenom o pět dní, to není až tak moc. Pak si od toho zase vydechnu a v srpnu začnu s tréninkem na ledě dlouhodobě.

Podobně individuálně jsi absolvoval i suchou přípravu. Můžeš prozradit, jakým způsobem jsi trénoval?
Bylo to trošku náročnější, protože jsem tréninky musel zkombinovat s prací, jestliže jsem chtěl trochu vyžít. Vždy po práci jsem si odpočinul a pak šel trénovat. S parťákem Andrejem Slaninkou jsme makali od pondělka do pátku. V pondělí, ve středu a v pátek jsme měli většinou posilovnu a pro úterý a čtvrtek byly na programu běhy, sprinty do kopců a vytrvalostní věci. Přes víkendy jsem potom hrál hokejbal v naší městské lize.

Když se hráč připravuje individuálně, může to pro něj být paradoxně náročnější, že?
Určitě ano, s partou se trénuje lépe a myslím, že to člověku také víc dá. Když trénuješ v kolektivu, přinutíš se k většímu vypětí. Pokud člověk trénuje sám, je těžší se přinutit. Proto jsem si k sobě našel parťáka. Snažili jsme se vzájemně tahat a doplňovat jeden druhého.

Chyběli ti vsetínští spoluhráči?
Snažil jsem se je navštěvovat. Jeden týden jsem s nimi potrénoval, zúčastnil jsem se i tenisového turnaje a fotbalového utkání proti fanouškům. Nějak jsme to zvládli. Loni jsem suchou přípravu absolvoval úplně stejně. Z každé letní přípravy si pro sebe vezmu něco, o čemž vím, že se mi bude hodit. A pak se to snažím uplatnit v samostatném tréninku.

Rád bych byl se Vsetínem v tabulce ještě výš

Už to bude rok, co působíš ve Vsetíně. Dokážeš za tu dobu zhodnotit, co je největší devízou týmu?
Loni jsem zažil, že všechno v týmu klapalo tak, jak mělo. Kabina byla super. Jestliže tam nejsou nějaké problémy, hádky a partičky, kdy se někteří hráči navzájem nemusí, tak je to skvělé. Nám se tohle všechno naštěstí vyhnulo. Měli jsme v týmu dobře zastoupenu mladou, střední i starší generaci hráčů. Skloubili jsme to dohromady tak, že to šlapalo.

Vsetín se toto léto chystá na svoji pátou sezónu ve 2.lize. Jaký z toho máš ty osobně pocit?
Těžko takto v průběhu letní přípravy hodnotit, to ukáže až čas. Uvidíme, jak to bude. Budu rád, když bude všechno fungovat tak, jak má. Kdyby to fungovalo alespoň tak, jako v minulé sezóně, byl bych spokojený. Také by bylo super, kdybychom na ledě podávali stejné nebo lepší výkony než loni.

Co tedy od nové sezóny očekáváš?
Zlepšení. Víme o nějakých chybách, které jsme v některých zápasech udělali, a bylo by dobré, kdybychom se z nich do této sezóny poučili. Skvělé by bylo, kdybychom v tabulce skončili ještě výš. Kdyby přišly nějaké posily, které by vhodně zapadly do týmu, mohli bychom jít skutečně vysoko. Byl bych rád, kdyby se nám podařil nějaký úspěch.

Mluvil jsi o chybách, chceš být konkrétnější?
Jistě, byly to ztráty bodů se soupeři, od kterých to asi nikdo nečekal. Uherské Hradiště jen málokdy získávalo body a my jim je darovali jen tak. Podobné to bylo s Frýdkem-Místkem. Někdy je zkrátka proti papírově slabším soupeřům těžší hrát.

Mladí hráči? Takový David Vítek šlape řádně

V loňské sezóně jsi nastřádal jednapadesát kanadských bodů. Bylo to podle tvého očekávání?
Myslím, že s minulou sezónu můžu být spokojený. O nějakém určitém počtu získaných bodů jsem neměl představu. Jsem ale rád, že mi sezóna docela vyšla.

Daniel Vaněk si pochvaloval, že vám to s Antonínem Sprušilem klapalo v útoku. Souhlasíš?
Sedli jsme si. Jak s Vaňousem, tak s Tondou. Skvěle hrála i obrana. Jirka Farda je našlapaný borec, jezdil dopředu – dozadu a jistil nás. Jirka Heš zase podporoval útok jak jen se dalo... Byla to skvělá spolupráce!

Antoním Sprušil se po sezóně vrátil z hostování zpátky do Přerova. Máš představu, kdo by vás mohl v útoku doplnit?
Ve Vsetíně je hodně šikovných chlapců. Už od těch mladších, jako je Martin Kubo, David Vítek… To jsou skutečně šikovní kluci, ze kterých může něco být, pokud budou poctivě pracovat. A třeba ten David šlape řádně. Myslím, že by mohl dobře potáhnout. Takže koho k nám do útoku? Uvidíme, možná to trenér prostřídá a jak si sedneme, tak si sedneme. Ideální by bylo složit to se startem sezóny tak, aby vše fungovalo.

Jedno z přátelských utkání je v plánu i proti tvé mateřské Považské Bystrici. Bude mít pro tebe nějaký zvláštní význam?
Už jsem proti Považské Bystrici několik zápasů odehrál, za juniory i za A-tým. Jestli to bude znamenat něco zvláštního? To nevím. Možná se na mě přijde podívat o pár lidí z rodiny víc. Sám jsem zvědav, jestli se ty zápasy budou hrát.

Stihneš letos i nějakou dovolenou?
Letos na dovolenou nepojedeme asi nikam, ale příští neděli máme v plánu fakultativní výlet na pět dní po trase Řím – Benátky – Vatikán. Oddechnu si a pak zpátky do tréninku.