Dopita dá možná Philadelphii sbohem

Aleš Koňařík • 19.04.2002

V s e t í n - Když loni přebíral Jiří Dopita Zlatou hokejku pro hráče sezóny, byl dotázán na vyhlídky svého čerstvého angažmá v NHL.“Do Vánoc můžu být zpátky,“ odpovídal po svém bývalý vsetínský kapitán, který po dlouhém vyjednávání s Floridou nakonec překvapivě rychle kývl nabídce Letců z Philadelphie. Sezóna ještě neskončila ale i tak se zdá pravděpodobné, že se Dopita s Philadelphií brzy rozloučí.

Mohutný centr si ve stále probíhajícím ročníku musel připadat jak na houpačce. Nejprve halasné přivítání „nejlepšího hráče mimo NHL,“ poté série zranění, následovaná vydařenou Olympiádou a nakonec pád mezi bitkaře ve čtvrté pětce a před startem play-off opět patálie se zraněním kolene.

Kdo ví, jakým směrem by se jeho zámořské angažmá ubíralo nebýt bodyčeku floridského obránce Dana Boyla hned při premiérovém startu. Srážku nevydrželo levé koleno a vlasová zlomenina nepustila českého útočníka šest týdnů do hry. Smůla se už pak Dopity nepustila a kdykoliv se začalo na třiatřicetiletého hráče usmívat štěstí, zasáhla znovu.

Světlejší okamžiky zažil v půli listopadu v centru mezi šikovnými křídelníky Hlaváčem a Fedotěnkem. Jenomže bodů na jeho kontě nepřibývalo. Pensylvánský tisk postupem času neskrýval zklamání, od Dopity se čekalo více. Philadelphia je proslulá silovým pojetí hry, a Dopita, přes fyzické předpoklady vyznavač technického hokeje, se v týmu Letců hledal. Na ledě strávil stěží třináct minut za zápas, sotva poloviční zátěž, než hrál v české extralize či reprezentaci.

Bod zlomu měl přijít 9.ledna, kdy Dopita nastřílel Atlantě čtyři branky a v zářil následujícím utkání s New Jersey. Nestalo se tak – brzy se vše vrátilo do starých kolejí, a před blížící se olympiádou přišla další vynucená absence, tentokráte vinou zranění páteře. Hrozilo dokonce, že Letci Dopitu neuvolní na olympijský turnaj a náhradník Radek Bonk měl už téměř sbaleny kufry. V poslední chvíli přišla z českého tábora dobrá zpráva: Dopita je v pořádku, může nastoupit.

V prostřední reprezentace Dopita zřetelně ožil a ač cesta národního týmu skončila předčasně již ve čtvrtfinále, byl spolu s Jaromírem Jágrem hodnocen jako nejvýraznější postava mužstva. Na jeho postavení ve Philadelphii to ovšem nemělo vliv. Příchod produktivního centra Adama Oatese z Washingtonu navíc Dopitu odsunul až na pozici čtvrtého středního útočníka.

Vsetínský trenér Zdislav Tabara se ukázal být před sezónou dobrým prorokem, když prohlásil: „Jirka zkrátka potřebuje hrát. Není od toho, aby skončil někde ve třetí či čtvrté řadě.“ Filadelfský tisk před nedávnem napsal, že jakmile se uzdraví další centr Marty Murray, nezbude na českého hráče místo v sestavě.

Přihlížet zápasu jen z lavice náhradníků, to se Dopitovi nestalo dobrých deset let. V kolonce tzv. scraches se objevil při jednom z posledních utkání základní části – dílem osudu právě proti Floridě. Vzápětí se ozvalo opět zraněné koleno a při nejoptimističtějších vyhlídkách by mohl Dopita naskočit do hry ve třetím utkání s Ottawou. Jenomže místo v základní sestavě pro něj není...

Statistika Jiřího Dopity v NHL:

52 zápasů, 27 bodů (11+16), 8 trestných minut, +9 v bodování +/-
Dnes v 16:00 | Jun.