Derby je tu - devátý vsetínský pokus o vítězství...

Aleš Koňařík • 30.09.2005

V s e t í n – První derby nové sezóny je tu! Nejemotivnější zápasy soutěže, proti kterým je protlačované střetnutí pražských „S“ většinou pouhou selankou, dnes napíše už svou 58 kapitolu. Historická bilance střetnutí valašských rivalů je nakloněna Vsetínu, který má na svém kontě 33 vítězství. Loni se z výhry nad Zlínem radoval dvakrát. V prvním zápase ve Zlíně, který trhl rekord v počtu trestných minut, zvítězil Vsetín trefou Pavla Selingra v prodloužení. Na domácím ledě pak rozhodla jediná trefa Ondřeje Veselého. Páteční derby bude utkáním druhého týmu extraligy s poledním, rivalita však často velké bodové rozdíly dokázala setřít.

Loňský Zlín: Opět finálová účast

Pod vedením trenéra Ernesta Bokroše zažívá zlínský hokej zlaté časy. Po prvním zisku titulu v roce 2004 proklouzl Zlín i v sezóně okořeněné účastí hvězd z NHL až do finále. Cesta play-off však Zlín stála ztrátu opor – už čtvrtfinále znamenalo konečnou pro forvardy Lešku a Bonka. I přes tento handicap dokázal Zlín odvrátit dva vítkovické mečboly v semifinále a následně stanout v boji o mistrovský titul proti Pardubicím. Sebevědomý tým Moelleru však už byl nad síly prořídlého zlínského kádru, který Pardubicím podlehl už ve čtyřech zápasech. I přesto mohli ve Zlíně spokojeně konstatovat, že i sezóna 2004/05 byla nadmíru povedená.

Start do sezóny: Neprůstřelní!

Zlínu se před začátkem nové sezóny zcela rozpadla obávaná trojice Veselý (Č. Budějovice), Leška (Södertälje), Balaštík (Columbus), která byla hnacím motorem útoku HC Hamé. Trenér Bokroš se logicky rozhodl vsadit především na obrannou kartu a zatím se zdá, že v rukou drží minimálně čistou postupku. V osmi zápasech totiž Zlín inkasoval pouhých sedm branek a k 17 bodům a druhému místu v tabulce tak hráčům Hamé stačilo nastřílet pouhých 15 branek. Zajímavý příklad, jak z minima vytěžit maximum. Zlín sice ztratil sehraný útok, ale zároveň našel náhradu v nedávno třinecké dvojici Král (3+3) – Melenovský (2+3), která často rozhoduje o zlínských vítězstvím. Zbytek týmu však za tímto duem poněkud zaostává. Mimochodem, Třinec byl vůbec největším exportérem posil zlínského týmu, ze Slezska zde zamířilo hned pět hráčů.

Změny v kádru:

Příchody: Richard Král (Třinec), Jiří Malinský (Třinec), Gabriel Špilár (Košice), Robin Kovář (Vsetín), Marek Melenovský (Třinec), Ivan Rachůnek (Znojmo), Tomáš Houdek (Třinec).

Odchody: Radim Tesařík (Třinec), Petr Leška (Södertälje, SWE), Ondřej Veselý (České Budějovice), Miroslav Kováčik (Nitra, SVK), Petr Čajánek (St. Louis Blues, NHL), Roman Hamrlík (Calgary Flames, NHL), Martin Erat (Nashville Predators, NHL), Radek Bonk, (Montreal Canadiens, NHL), Jaroslav Balaštík (Columbus Blue Jackets, NHL)

Posila léta: Richard Král, útočník

V Třinci nechtěný, nyní ve Zlíně znovu opěvovaný. Richard Král chytil ve svém novém hokejovém domově druhý dech a dal zapomenout na mizérii minulého ročníku. Zlín nedává mnoho gólů, ovšem takřka pod polovinou z nich je podepsán právě Richard Král, který opět rozdává své přesné nezištné přihrávky a střílí vítězné branky.

Vsetín už s Markem Ivanem

Vsetínští trenéři mohou konečně do zápasu nasadit obě čerstvé posily, jak útočníka Pavla Janků, jehož kariéra je spjata především se Zlínem, tak Marka Ivana. Ten proti Znojmu nehrál kvůli nevyřízené transferkartě. Do vsetínské branky se po dvouzápasové pauze vrací Sasu Hovi.

Loňská bilance Vsetín vs. Zlín

Vsetín – Zlín 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky:
22.Vak (Stantien) - 5.Erat (Barinka, Galvas), 31.Kristek (Nosek, Leška).

Zlín - Vsetín 2:3pp (0:0, 1:0, 1:2 – 0:1)
Branky:
22. Mokrejš (Jenáček), 60. R. Hamrlík (M. Hamrlík) - 50. Brabenec (Veselý), 56. Selingr (Vlach), 63. Selingr (Němec).

Vsetín - Zlín 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
41. Veselý (Somík, Brabenec).

Zlín – Vsetín 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky:
27. Mokrejš (Kristek), 28. Leška (Blaťák), 45. Barinka, 60. M. Erat (Mokrejš) - 7. Klesla (Vlach), 39. Klesla (Somík, Gřegořek).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Hovi - Hrabal, Bauer, Nedbálek, F. Štefanka, Luža, Lamberg, Zapletal, Spitzer - Tomík, Stantien, Demel - Květoň, Bacul, Gorev - Dubec, Steiner, Duba - Janků, Ivan, Hruška O.

Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Zubíček, Houdek, Nosek, Galvas - Jenáček, R. Král, Melenovský - Barinka, Kristek, I. Rachůnek - Mokrejš, M. Čech, Záhorovský - Kubiš, Kovář, Pištek.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov